Kişisel Finans

Olumlu Bir Kredi Notuna Sahip Olmanın 5 Avantajı

Herhangi bir kişinin gelecek 12 aydaki borçlarına ilişkin ödeme olasılıklarını tahmin eden bir puanlama sistemi olan kredi notu, o kişinin finansal geçmişi göz önünde bulundurularak hesaplanıyor.

Günümüzde kredi notu yalnızca bankalara yapılan kredi başvurularında değil, aynı zamanda ev ya da araç kiralarken, cep telefonu veya beyaz eşya alırken bile dikkate alınan bir gösterge olarak kullanılıyor.

Kredi notunuzu kontrol altında tutmak karmaşık görünebilir, ancak gerçekte bunu başarmak, zamanında ödeme, borçlarınızın farkında olma, borçlanma kapasitenizi aşmama gibi bazı temel faktörlere dikkat etmenizle mümkün olabiliyor.

Kredi notunuzu olumlu bir seviyede ve tamamen kontrol altında tutmak için göstereceğiniz her çaba, gelecekte çeşitli avantajlardan yararlanmanızı sağlayabilir. İşte bilmeniz gereken o avantajlardan bazıları:

1. Bankaların Gözde Müşterisi Olabilirsiniz

Kredili ürün borç ödemelerinize ve borçlanma limitlerinize dikkat ederek, bankaların en gözde müşterilerinden birisi olabilirsiniz. Kredi notunuz olumlu olduğunda, bankalar genellikle önceden onaylanmış kart ve kredi gibi kredili ürünleri size sunmak için iletişime geçerler. Hatta bu ürünlerin birçoğu farklı ödül ya da ek avantajları bile beraberinde getirebilir. Şu anda, bunların hiçbirine ihtiyacınız olmayabilir, ama bu tür seçeneklere sahip olmak iyidir.

2. Gelir Belgesiz Kredi Kullanabilirsiniz

Beklenmedik kötü sürprizlerle karşılaşma ihtimaliniz her zaman vardır. Örneğin, ansızın çamaşır makineniz bozulabilir ve yeni bir tane almanız gerekebilir veya farklı bir durum nedeniyle acil paraya ihtiyacınız olabilir. Bu tür durumlarda banka kredileri en iyi çözüm yollarından biridir. Kredi notunuz düşük olduğunda, gelir belgeleseniz bile, kredi başvurunuz onaylanmayabilir. Bunun aksine, olumlu bir kredi notunu sahip olduğunuzda, gelir belgesiz kredi alabilirsiniz. Gelir belgesiz krediler sayesinde başvurularınızı şubeye gitmeden internet şubelerinden bile yapabilirsiniz.

3. Kredi Kartı Limitlerinizi Kolayca Arttırabilirsiniz

Bir üst maddedeki duruma benzer şekilde acil ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi kartınızı da kullanmayı düşünebilirsiniz. Kredi kartı limitiniz ihtiyaçlarınız için yeterli gelmediğinde bir telefon veya internet şubesi kullanarak limitinizi artırabilirsiniz. Kredi notunuzun olumlu bir seviyede olması kart limitlerinizi de mümkün mertebe çok daha kolay bir şekilde arttırmanıza yardımcı olacaktır.

4. Kiralama Yaparken Rahat Olabilirsiniz

Kredi notunuz sadece bankalara yaptığınız kredili ürün başvurularında değil, ev veyahut araç kiralarken bile oldukça önemli bir gösterge olarak kabul edilir. Halihazırda yurt dışında oldukça yaygın olan bu durum, ülkemizdeki ev ve araç sahipleri tarafından da tercih edilebiliyor. Ayrıca, cep telefonu veya beyaz eşya satın alırken bile kredi notu talep edilebiliyor. Olumlu bir kredi notuna sahip olduğunuz takdirde kiralamalar veya farklı alımlar yaparken tamamen rahat olabilirsiniz.

5. Daha Uygun Faiz Oranlarından Yararlanabilirsiniz

Her banka iyi müşteriler çekemeye çalışır ve kredi notu olumlu seviyede olan bir kişiyi pek de kaçırmak istemez. İşte bu nedenle de olumlu bir kredi notuna sahip kişiye kredi faizlerinde indirim uygular. Örneğin, CEPTETEB %0,89 faiz oranıyla ihtiyaç kredisi veriyor, ancak bu orandan yararlanabilmek için kredi notunuzun 1.850 ve üzerinde olması gerekiyor. ING ve birçok farklı bankada da benzer uygulamalar bulunuyor.

Olumlu bir kredi notuna sahip olmak bu tür benzer avantajları beraberinde getiriyor. Kredi notunuzu yükseltmek veya kontrol altında tuttuğunuzdan emin olmak istiyorsanız, kredi notu yükseltme yolları makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu