Kişisel Finans

Oturduğunuz Yerden Zenginleşmenin Garantili 5 Yolu

Daha fazla para kazanmak ve daha hızlı zenginleşmek istiyorsanız, bu konuda size yardımcı olacak son derece etkili tavsiyelerimiz var. Ancak bu tavsiyelerin her biri bazı fedakarlıklar yapmanızı gerektiriyor.

Küçük fedakarlıklar yaparak hayatınıza getireceğiniz birkaç küçük ayar sayesinde oturduğunuz yerden hızla zenginleşebilirsiniz. Şimdi arkanıza yaslanın, rahatlayın ve tavsiyelerimize göz atmaya başlayın.

1. Önce Kendinize Ödeme Yapın

Kendi kendine milyoner olmayı başarmış bir isim olan finans uzmanı ve yazar David Bach’ın söylediği gibi, önce kendinize ödeme yapmaya başlamalısınız. Bu, tasarruflarınızı, ödenmesi gereken bir fatura ya da borç gibi görmeniz anlamına geliyor. Bu nedenle, her ay belirli bir tutarı birikim için ayırmanız gerekiyor.

Kendinize ödeme yapmak için, sık kullandığınız örneğin maaş hesabınızın bulunduğu bir banka yerine farklı bir bankada tasarruf hesabı açmayı düşünmeli ve belirlediğiniz birikim tutarını otomatik olarak bu tasarruf hesabına aktarmalısınız. Bach’ın da söylediği gibi, böylece maaşınızdan düzenli olarak belirli bir tutarı doğrudan tasarruf hesabınıza aktararak daha kolay birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Kendinize ödeme yapma yöntemi birikim yapma konusunda işinizi bir hayli kolaylaştırır.

2. Bireysel Emeklilik Primlerinizi Artırın

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) düşük çaba ve maliyetle yatırım yapmanın en avantajlı yolları arasında yer alıyor. Çeşitli fon türleri sayesinde, altından hisse senetlerine kadar tercih ve beklentilere göre BES’le yatırım yapmak mümkün olabiliyor. Üstelik BES primlerine ek olarak ödenen devlet katkısı bu sistemin önemli bir avantajını oluşturuyor.

Düşük çaba ve maliyetle hem tasarruf hem de yatırım yapayım diyorsanız, kendinize uygun bir BES planı oluşturabilirsiniz. Kendinize ödeme yaptıktan sonra, tasarruf ve yatırımlarınızın değerini daha da artırmak için her yıl yükselen bir şekilde BES primlerinizi de artırarak işleri bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

BES’e katılmayı düşünüyorsanız ya da halihazırda sistemde yer alıyorsanız, primlerinizi her yıl belirli oranlarda artırmaya çalışmalısınız. Böylece primlerinize ek olarak alacağınız devlet katkısı da artacaktır.

Ayrıca fonlarınızın doğru bir dağılıma sahip olduğundan emin olmalısınız. BES avantajlıdır, ancak bu avantajlardan en iyi şekilde yararlanmak için haklarınızı mutlaka bilmelisiniz. Mesela gerekli gördüğünüzde emeklilik şirketinizi veya yılda üç kere fonlarınızı değiştirme opsiyonu bilmeniz gereken haklara örnek olarak gösterilebilir.

3. Yatırım Yapmak İçin Favori Yöntemleri Deneyin

Paranızla para kazanabileceğiniz büyük yatırım fırsatları her an her yerde karşınıza çıkabilir ya da fırsatlar bazı zamanlarda farklı alanlara kayabilir. Bu yatırım fırsatlarını değerlendirmenin düşük maliyet ve çaba gerektiren en iyi yollarından biri yatırım fonlarıdır.

Yatırım fonları düşük maliyetli olmakla kalmaz, aynı zamanda profesyonellerce yönetildikleri için pay sahiplerine avantaj sağlar. Siz sadece yatırım yapar ve performansa odaklanırsınız. Örneğin belirli şirketlerdeki hisseleri alıp satmanız ya da bu şirketleri sürekli takip etmeniz gerekmez.

Satın alabileceğiniz birçok yatırım fonu bulunur. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlere ait hisselerden, yurt dışı borsalarda işlem gören şirket hisselerini içeren fonlara kadar spesifik tercihler yapabilirsiniz. Mesela Apple, Microsoft ve Netflix gibi global teknoloji devlerinin yer aldığı teknoloji hisselerini içeren fonlara dahi yatırıp yapabilir ve bu şirketlerde gördüğünüz fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Daha güvenli limanlarda seyir izlemek istiyorsanız da altın fonları ya da anapara korumalı fonları tercih edebilirsiniz. Fonlar düşük maliyet ve düşük çaba gereksinimleri sayesinde genellikle her yatırımcıya uygundur. Bununla birlikte fonlar portföyü çeşitlendirmek için de en iyi yollardan biridir.

4. Pasif Gelir Akışı Oluşturun

Robert Kiyosaki’nin çok satan bireysel finans kitabı Zengin Baba Yoksul Baba’da, pasif gelir akışı oluşturmanın mantığı ve önemi “zenginler para yaratır” ve “zaman paradan daha değerlidir” sözleriyle kavramsallaştırılıyor. Yazar pasif gelirin mantık ve önemini bundan daha iyi anlatmazdı.

Oturduğunuz yerden ya da uyurken bile para kazanmak, pasif gelirin en anlaşılabilir tanımıdır. Eğer pasif geliriniz varsa şu anda bu satırları okurken bile para kazanırsınız. Uyurken de kazanırsınız üstüne uyanıkken de kazanırsınız. Pasif gelir tamamen otomatiktir, bir kere oluşturulduğunda düzenli olarak kendiliğinden para kazandırır.

Pasif gelir oluşturmak başlangıçta biraz çaba sarf etmeyi gerektirir, ancak bir kez bunu yaptığınızda gerisi kolaydır. Günümüzde pasif gelir oluşturabileceğiniz birçok yol bulunur. Örneğin internetten pasif gelir getiren işler oldukça yaygındır ve her biri uygulanabilir yöntemlerdendir.

Bakım gerektirmeyen bir pasif gelir akışı oluşturduktan sonra, ek kazançlarınızı mutlaka yatırımlara yönlendirmelisiniz. Çift gelir elde etmek ve birini doğrudan yatırımlara yönlendirmek, zenginlerin en sevdikleri stratejilerden biridir.

5. İyi Bir Kitap Okuyucusu Olun

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in Gatesnotes isimli bir web günlüğü var. Başarılı milyarder Gates, belirli zamanlarda okuyup beğendiği kitapları günlüğünde okurlarıyla paylaşıyor.

Başka milyarderlere baktığımızda da çoğunun sıkı bir okuyucu olduğunu ve zaman zaman favori kitaplarını paylaştıklarını görüyoruz. Bunun nedeni, iyi bir kitap okuyucusu olmanın ve sürekli okumanın çok büyük faydaları olmasıdır. Onlar bunu biliyor.

Amerikalı girişimci ve yazar Keith Cameron Smith, “Başarı bir süreçtir” ve “Gelirinizin belirli bir yüzdesi bir finansal eğitime doğru gitmiyorsa, orta sınıfta mahsur kalacaksınız. Finansal bilgi için ne kadar para harcarsanız, o kadar çok para kazanırsınız” diyor.

Finansal eğitiminize yatırım yapmaya başlamanın en ucuz ve kolay yolu kitaplardır. Nereden başlayacağınız konusunda fikir almanız gerekiyorsa, buradaki listemize bakabilirsiniz.

Son olarak, daha hızlı zenginleşmeye doğru ilk adımı vakit kaybetmeden atmalısınız. Ne de olsa zaman paradan çok daha değer bir şeydir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir