Para Biriktirmeye Engel Restoran Harcamaları

21.01.2022

Bir başka para biriktirmeme nedenleri arasında gösterebileceğim restoran harcamaları, belki siz farkında olmasanız dahi bütçenizi önemli ölçüde etkiliyor.

TÜİK verilerine göre hanehalkı gelirinin yaklaşık yüzde 6’sı restoran harcamalarına gidiyor. İş hayatı ve okul başta olmak üzere yaşamımızdaki yoğunluk, bizleri restoran harcamalarına teşvik edebiliyor. Restoran harcamalarını artık sadece dışarıda da yapmıyoruz. Mesela evimizde de oturduğumuz yerden kalkmadan telefonla çağrı ya da mobil uygulamalarla sipariş vermekte çok da zorlanmıyoruz.

Diğer yandan dışarıda eşsiz lezzetleriyle BigChefs, telefonlarımızda da Yemeksepeti varken işimiz pek de kolay görünmüyor. Fakat iki dakikanızı bana ayırın, iyi birkaç şeyden bahsedeceğim.

Kabaca bir hesap yapalım, haftada üç kez ortalama 20 liradan -biliyorsunuz ki genelde ücretler daha yüksek- restoran harcaması yaptığımızda bütçemizden 240 lira eksiliyor. Elbette bu miktar tek kişi için geçerli, aynı harcamayı ailenizle yapıyorsanız, harcama daha fazla yükselecek. Oysa ki bu harcamayı yapmak yerine bütçemizi daha dengeli kullanabiliriz. Haftada üç kez restoran harcaması yapmak yerine bir kez yaptığımızı var sayın, bu durumda 80 lira harcamış oluyoruz. Geriye kalan 160 lirayı her ay fon, hisse senedi veya altın gibi yatırım araçlarıyla değerlendirebiliriz. Hadi diyelim ki her ay arta kalan paramızla gram altın almış olalım. 12 ay sonunda bugünün değeriyle yaklaşık 1700 lira yatırımımız olur.

Kendinize şu soruyu sorun; 1 saatte bitip giden yemek mi, yoksa banka hesabınızda duran 1700 lira değerindeki altın mı?

Şimdi bu konuda işleri çok daha kolaylaştıracak birkaç not eklemek istiyorum, şunları hatırlayın:

 • Evde yapılan yemekler her zaman çok daha sağlıklı olur.
 • Mutfaklar vaktinizi değerli geçirebileceğiniz önemli alanlardır. (Hangimiz kafamızı dağıtmak için mutfağa girmiyoruz? Ben kahvemi yaparken bile kendime sağlam düşünebilecek en güzel vakti yaratıyorum.)
 • Herkes hareket etmenin ne kadar sağlıklı olduğundan bahsediyor, mutfaklar bunun için hakikaten eşsiz bir yol.

İşte bu nedenlerden dolayı restoran harcamalarınızı sınırlandırmanız için tek bir kötü nedenden bahsedemiyorum. Cebinizi boşaltmak yerine banka hesaplarınızı dolduracaksınız, daha iyisi olamaz. Bunu düşünün.

YORUMLAR

 1. Efe dedi ki:

  mesele yemek değil yememek

 2. Boş Konuşma dedi ki:

  Valla Yemeksepeti’ni kullanıyorum Cepteteb %20 indirim uyguluyor her siparişte.. indirim promosyon takibi tavsiyelerine ne oldu da şimdi kötüleniyor anlamış değilim.

 3. Anıl dedi ki:

  Harcamamanın en temel adımı insanın kendisinde bitiyor. Uygulama silmekle restoranlara gitmemekle çözüm aramayın boşu boşuna. Birikim yapmak istiyorsanız birikim yapın yatırım yapmak istiyorsanız yatırım yapın ama kendinizi alıştırın. Kendinizi eğiteceksiniz başta sonra biriktirdiğiniz parayı benim gibi gider tekrar harcarsınız :)

 4. fg dedi ki:

  Yemeksepeti uygulamasını sildim ben. Yazıyla alakası yok ama uygulamayı silmemin ta okumadan önce silmiştim zaten. Acayip sipariş veriyorum el hazıra alışınca durmak bilmiyor. Kendimce önlem aldım kyk borcumu ödeyeceğim biriktirip geçen o yazı güzeldi denk geldim. Hazır yemek para düşmanı

 5. Adem dedi ki:

  Yemeksepeti neysede ilk kez duyuyorum BigChefs diye restoranmış. Aslında mantıklı hatta benim daha can alıcı önerilerim olacak restoranlara gitmek yerine sektörl bazda hisse almalı. Bakar bakar mutlu olursunuz.

 6. Burak dedi ki:

  Ben hergün daha fazla harcıyorum. Acıkınca bunları hatırlamak imkansız. Yinede ilgimi çekti aç olmadığım gün oturup hesap yapayım bakalım ne olacak