Para Biriktirmeye Engel Restoran Harcamaları

Bir başka para biriktirmeme nedenleri arasında gösterebileceğim restoran harcamaları, belki siz farkında olmasanız dahi bütçenizi önemli ölçüde etkiliyor.

TÜİK verilerine göre hanehalkı gelirinin yaklaşık yüzde 6’sı restoran harcamalarına gidiyor. İş hayatı ve okul başta olmak üzere yaşamımızdaki yoğunluk, bizleri restoran harcamalarına teşvik edebiliyor. Restoran harcamalarını artık sadece dışarıda da yapmıyoruz. Mesela evimizde de oturduğumuz yerden kalkmadan telefonla çağrı ya da mobil uygulamalarla sipariş vermekte çok da zorlanmıyoruz.

Diğer yandan dışarıda eşsiz lezzetleriyle BigChefs, telefonlarımızda da Yemeksepeti varken işimiz pek de kolay görünmüyor. Fakat iki dakikanızı bana ayırın, iyi birkaç şeyden bahsedeceğim.

Kabaca bir hesap yapalım, haftada üç kez ortalama 20 liradan -biliyorsunuz ki genelde ücretler daha yüksek- restoran harcaması yaptığımızda bütçemizden 240 lira eksiliyor. Elbette bu miktar tek kişi için geçerli, aynı harcamayı ailenizle yapıyorsanız, harcama daha fazla yükselecek. Oysa ki bu harcamayı yapmak yerine bütçemizi daha dengeli kullanabiliriz. Haftada üç kez restoran harcaması yapmak yerine bir kez yaptığımızı var sayın, bu durumda 80 lira harcamış oluyoruz. Geriye kalan 160 lirayı her ay fon, hisse senedi veya altın gibi yatırım araçlarıyla değerlendirebiliriz. Hadi diyelim ki her ay arta kalan paramızla gram altın almış olalım. 12 ay sonunda bugünün değeriyle yaklaşık 1700 lira yatırımımız olur.

Kendinize şu soruyu sorun; 1 saatte bitip giden yemek mi, yoksa banka hesabınızda duran 1700 lira değerindeki altın mı?

Şimdi bu konuda işleri çok daha kolaylaştıracak birkaç not eklemek istiyorum, şunları hatırlayın:

  • Evde yapılan yemekler her zaman çok daha sağlıklı olur.
  • Mutfaklar vaktinizi değerli geçirebileceğiniz önemli alanlardır. (Hangimiz kafamızı dağıtmak için mutfağa girmiyoruz? Ben kahvemi yaparken bile kendime sağlam düşünebilecek en güzel vakti yaratıyorum.)
  • Herkes hareket etmenin ne kadar sağlıklı olduğundan bahsediyor, mutfaklar bunun için hakikaten eşsiz bir yol.

İşte bu nedenlerden dolayı restoran harcamalarınızı sınırlandırmanız için tek bir kötü nedenden bahsedemiyorum. Cebinizi boşaltmak yerine banka hesaplarınızı dolduracaksınız, daha iyisi olamaz. Bunu düşünün.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu