BirikimKişisel Finans

Para Biriktirmek İstiyorum Ama Nasıl?

Merak etmeyin, bu soru ve sorunun cevabı yalnızca sizi meşgul etmiyor. Günümüzde birçok insan para biriktirmek istiyor ve nasıl yapacağı konusunda hiçbir fikri yok. Bazen bize çeşitli yorumlar geliyor, yazarlarımız elinden geldiği kadar okuyucularımızın sorularına kişisel olarak cevap vermeye çalışıyorlar. O, yorumlarda yeni ara sıra yeni fikirlere tanıklık ediyoruz. Çok zekice hazırlanmış, birikim konusundaki şahane mantıklara şahit ediyoruz ama bir süre sonra nedense insanlar birikim yapmaktan vazgeçiyor.

Birikim konusunda ortaya atılan o fikirler gerçekleşmiş olsa eminim birikim yapan insan bir süre sonra bu tasarruflarını yatırımlara dönüştürecek ve hayalleri gerçekleşecek. Bu fikirlerin gerçekleşmemesinin en temel sebebi isteklerimize yenilmek!

Daha önce de Ekonomist’te birikim veya tasarruf içerikli yayınlarımızda tek bir temel maddeden bahsettik. Harcamalarınızın ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğunun kararlaştırılması gerektiğini belirttik. Bana kalırsa birikimin anahtarı bu maddede yatıyor. İhtiyaçlarınızı ertelemeniz imkansızdır ama isteklerinizi dilediğiniz kadar ertelemek sizin elinizdedir. İlk adım da kendinize bir kişisel finans planı yapmanızı öneriyorum. Ev kiranız, telefon faturanız, gıda giderleri gibi tüm ihtiyaçlarınızı belirlemekle başlayın ve gelirinizden tüm ihtiyaçlarınızı çıkarın. Arta kalan gelirinizi biriktirmeye başlayın. Bunun için şu anda kullanmadığınız bir bankadan hesap açın ve her ay düzenli olarak o hesaba para yatırın. Bu hesap sanki yokmuş gibi davranın, inanın faydasını göreceksiniz.

En önemli noktalardan biri de, her zaman söylediğimiz gibi: birikim yapmaya başlamadan önce eğer varsa, yüksek faizli borçlarınızdan mutlaka kurtulun. Önce faizi yüksek borçlarınızı ödeyin, daha sonra birikime başlayın.

Eğer işinizden vakit kalıyorsa ek işler yapmayı deneyebilirsiniz. Sizi çok fazla yormayacak kısa zamanlı işler birikiminizi kısa zamanda artıracaktır. Mesela, evden para kazanma yolları hakkında bir şey yazmıştık. İnternetten ürün satışı bu aralar çok popüler. Farklı fikirleri elbette denemek size bir şey kaybettirmeyecektir.

Birikimlerinizi hemen değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bu konuda sürekli takipçi olmanızı önereceğim. En azından düzenli olarak altın ve döviz fiyatlarına göz atın. İlk etapta risksiz yatırım araçlarını deneyin. Günümüzde forex gibi yatırım araçları sık sık kullanılıyor ama bu kazanç yöntemlerini öğrenmeden riskli yatırımları tercih etmenizi kesinlikle önermiyorum.

Biz düzenli olarak Ekonomist’te birikim ve tasarruf üzerine yazmaya devam ediyoruz. Bu konudaki tüm yayınlarımıza Kişisel Finans kategorisinden ulaşabileceğinizi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir