Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, minimum çaba gerektiren, otomatik olarak kazanılan gelirdir. Bunun tam aksi olan aktif gelir ise doğrudan zaman harcayıp bunun karşılığında para kazanmanız demektir. İster saat başı ücretli isterse de maaşlı olsun, geliriniz, işinize harcadığınız zaman ile alakalıdır.

Aktif gelir söz konusu olduğunda çalışmadığınız sürece para kazanamazsınız. Eğer bir sakatlık, bir hastalık veya başka bir kötü durum yüzünden size bir şey olursa para kazanma yetiniz kaybolur. Örneğin bir sporcuysanız ve spor hayatınızı bitirecek bir sakatlık geçirirseniz, bu bir daha işiniz üzerinden para kazanamayacağınız anlamına gelir.

Eğer bir kalfa veya inşaat işçisi iseniz, tüm uzuvlarınız olmadan nasıl çalışacaksınız? Eğer başınıza bir şey gelir de bir uzvunuzu kaybederseniz para kazanmaya nasıl devam edeceksiniz? Eğer organ nakli gerektiren bir hastalık yüzünden işe gidemeyecek olursanız patronunuz sizi kovmadan önce ne kadar süre işte tutar? Eğer arabanız bozulursa ve tamir ettirecek de paranız yoksa bir emlakçı olarak insanlara elinizdeki evleri nasıl gösterirsiniz? Veya potansiyel müşterilerinizle buluşmaya nasıl gidersiniz? Aktif gelir elde ediyorsanız, tüm bu sebeplerle işiniz kesinlikle çok daha zor olur.

Tüm bunların aksine, pasif gelir otomatik olarak para kazanmanızı sağlar. Pasif gelir oluşturmak başlangıçta yoğun mesailer gerektirse de bir kere oluşturulduğunda devamında çok daha az çaba gerektirir.

Pasif Gelir Nasıl Oluşturulur?

Dünyadaki insanların çoğunluğu aktif kazanç üzerinden gelir elde ederek yaşarlar. Kazandıkları, harcadıkları zamana bağlıdır.

Zenginler ise kazançlarının harcadıkları zamana bağlı olmadığı farklı bir standart ortaya koyarlar. Onlar konut kiraları, faiz gelirleri, telif hakkı ücretleri, franchise gelirleri ve internet reklamlarından gelen gelirler gibi pasif gelir kaynakları ile geçinirler.

Burayı sakın yanlış anlamayın. Pasif bir gelir akışı yaratabilmek ciddi bir sorumluluktur. Bunu yapmak ciddi zaman gerektiren bir iştir. Bu zamanı harcarken de kesinlikle para kazanamazsınız. Zamanınızı da hemen değil bu yolda ilerledikçe gelir kazanma amacıyla yatırırsınız. Aktif kazanç sisteminde kazandığınız para tamamen harcadığınız zamana bağlıdır. Fakat pasif gelir kaynakları size işleri bittikten sonra bile uzun süre para kazandırırlar.

Pasif gelir elde etmek için birkaç yol vardır. İster internet üzerinden geçiminizi sağlamayı, isterseniz de konut kiraları gibi yollardan pasif gelir kapısı yaratmayı hedefleyin, bunu yapmanın bir sürü farklı yolu mevcut. İşte bizim tavsiyemiz: İnternetten Pasif Gelir Yaratmak İçin Fikirler.

Pasif gelir yaratma işi başta zor gibi gelse de bir süre sonra pasif gelirin ne kadar önemli bir şey olduğunu anlayacaksınız; hatta öyle bir bağımlılık yapacak ki bu etkili finansal metodu daha çok kullanmak isteyecek ve başka pasif gelir kanalları aramaya başlayacaksınız.

Konu oraya geliyorken belirtmek gerekiyor; gelirin neden önemli bir şey olduğuyla ilgili onlarca neden var. Pasif gelir kazanıyor olmanız aktif gelir kazandığınız işinizi bırakmanız gerektiği anlamına da gelmiyor.

Ancak tabii kendinizi tamamen pasif gelire adarsanız daha çabuk yol alabilirsiniz. Fakat birçok insanın bunu yapacak durumu yok. Başta borçlar olmak üzere birçok finansal engelden dolayı bir süre hiç gelir sahibi olmadan yaşamak birçok insan için söz konusu bile olmuyor.

Pasif Gelir Neden Önemlidir?

Pasif gelir

Zaman değerlidir, hatta kutsaldır. Bir gün içerisinde yalnızca 24 saatiniz var. Daha fazlası yok. Dünyadaki hiçbir insanın bundan fazla zamanı yok. Yaşı, mesleği, dini, deri rengi, yaşadığı yer ne olursa olsun herkes bu konuda eşit. Dünya üzerinde yaşan herkes.

Zaman, sahip olunan en eşit şeydir; kimsede bir diğerinden daha fazlası yoktur. Yeniden yaratılıp yeniden de harcanamaz. Bir kez var olur ve daha sonra yokluğa karışır. Pasif gelir tam da bu yüzden çok önemlidir çünkü zaman, paradan daha değerlidir.

Kazanılabilen, yatırım yapılabilen, biriktirilebilen, israf edilebilen, kaybedilebilen paranın aksine zaman geri kazanılamaz; geçen dakikalarınızı hiçbir şekilde geri alamazsınız. Bankada saniye saniye, saat saat kar payı ya da faiz beklemek veya başka şeyler için harcamadığımız zamanı yatırım yapmaya harcamak pek de olası bir şey değil.

Dünya insanı, yaşamak için çalışıyor ve zaten vaktinin çoğunu harcıyor; fakat geriye kalan kısıtlı boş zamana da dikkat edilmesi ve tadının çıkarılması da gerekiyor. Pasif gelir, zenginlerin daha zengin olmasının en önemli ana nedenlerinden biri.

Pasif geliriniz varsa uyurken bile para kazanırsınız. Üstüne uyanıkken de kazanırsınız. Pasif gelir otomatiktir, kendiliğinden kazanılır.

Fakat bir pasif gelir akışı yaratmak kendi kendine olan bir şey kesinlikle değildir. Hiçbir şekilde kolay bir şey de değildir. Başlarda çok fazla emek ve zamanınızdan önemli bir kısmı harcayıp karşılığında çok az kazanacaksınız.

Pasif gelir, genel bir eziklik hissi ve öğrenme eğrisini de beraberinde getiren bir şeydir. Fakat yine de kesinlikle yapabileceğiniz en faydalı ve en emeğe değer yatırımlardan biri olacaktır.

Pasif gelir, büyük bir ihtimalle acil problemlerinizin cevabı olmayacaktır; pasif gelir daha çok başarıyla giden bir yol ve tabii ki kazanç ve mutluluk için bir temeldir.

Giderlerinizi karşılamaya yetecek kadar para kazanma stresi üzerinizden kalkıp maaş gününden maaş gününe yaşamayı bıraktığınızda üzerinize zihinsel bir duruluk ve duygusal bir arınma çökecektir. Hayatınızı sömüren 9-5 işlerin zincirlerinden kurtulacak ve daha dolu yaşayacaksınız.

Çalışmak yerine değerli vaktinizi çocuklarınızla geçirebilir veya dünyayı mı gezmek istiyorsunuz, artık özgürsünüz. Kelimenin tam anlamıyla özgürsünüz. Tüm o mücadele, o baş ağrısı buna değmez mi? Hayatınızı dolu doluya yaşamanızı engelleyen, sizi sınırlayan zincirlerden artık kurtulmanın vakti gelmedi mi? Eğer gerçek hayatta zengin olmak konusunda gerçekten kararlıysanız siz de pasif gelir sistemini öğrenmek ve bundan faydalanmak zorundasınız.

Pasif Gelir Yaratmanın Avantajları Nelerdir?

Pasif gelir sisteminin hayatınızı nasıl kolaylaştıracağını ve hangi avantajları beraberinde getireceğini anlamak için şu beş avantaja göz atın:

1. Pasif Gelir Size Zaman Konusunda Daha Fazla Serbestlik Tanır

Zaman, elimizdeki en önemli varlık. Aslına bakarsanız paradan bile çok daha değerli. Para harcanır, sonra geri kazanılır ama zaman dediğimiz şey tek kullanımlıktır. Geçtikten sonra bir daha kesinlikle geri gelmez.

Giden zamanı fiziksel olarak tekrar yaşayamazsınız. Bu yüzden pasif gelir çok önemlidir çünkü size daha fazla zaman serbestliği tanır. Aylık finansal giderlerinizi karşılamanın yükünü daha az hissetmeye başladığınızda zaman serbestliğiniz olur.

Bu tabii ki hayatın zorunluluklarından tamamen kurtulacağınız anlamına gelmez, bu yalnızca ayın sonunu getirebilme konusunda endişe yaşamadan zaman konusunda size esneklik sağlar.

Pasif gelirinizin aylık giderlerinizi karşıladığı noktadan itibaren zamanınızı istediğiniz gibi harcama lüksüne sahipsiniz. Her yeni pasif gelir kanalıyla beraber gelirleriniz harcamalarınızı aşacak ve en sonunda tam anlamıyla finansal özgürlüğe kavuşacaksınız.

Artık aktif gelir üretmek için zamanınızı çalışarak harcamaya gerek duymadığınızdan dolayı istediğinizi yapmakta özgürsünüz. Dünyayı gezebilir ve dijital bir göçebe olabilirsiniz. Düzenli bir hayat ve bir aile kurabilirsiniz. Ek pasif gelir kanalları yaratmak adına çalışabilirsiniz. Seçim sizin. Seçim özgürlüğünüz var, çünkü zamanınız serbest. İşte pasif gelirin gücü.

2. Stresinizi, Endişenizi, Gelecek Kaygınızı Azaltır

Aylık giderlerinizi karşılayamadığınız zaman üzerinize çöken baskı kadar kötü bir şey yoktur. Bu durum endişe, korku ve gelecek hakkında genel bir umutsuzluk yaratır. Birden kafanızda avına çökmeden önce havada çemberler çizen şahinler gibi kötü senaryolar dönmeye başlar. Üstünüze gerek zihinsel, gerek fiziksel, gerekse ruhsal bir yük çöker. Duygusal olarak tüm umutlarınız, tüm arzularınız hasar görür.

Gelecek korkusuyla yaşıyorken geçmişe odaklanmak zordur. Kıyamet senaryolarıyla kafamız çok meşgul olduğu için şu anda yaşadıklarımızdan pek keyif alamayız. Yaklaşan finansal çöküş hakkında biriken endişe, bu olumsuz düşünce zincirinin bizi daha da sarmasına neden olur. Bir süre sonra bu düşünceler sizi yiyip bitirir ve sizi ele geçirir. Tek düşünebildiğiniz buyken bundan kurtulmak çok zordur.

İşte pasif gelir bu tür endişeleri azaltma konusunda size yardımcı olur. İşinizi kaybetmekten ya da şirket küçülmelerinin yan ürünü olmaktan korkmayacağınız için bu korkuların yatışmasında etkilidir.

Yaklaşan finansal kriz için endişeleriniz az olursa zihinsel ve duygusal olarak daha iyi hissetmekle kalmazsınız, fiziksel olarak da iyi hissedersiniz. Fiziksel enerjiniz vardır ve daha çok şey başarmaya motivesinizdir çünkü pasif gelir o çok önemli olan finansal momentumu yakalamanızda size yardımcı olur.

3. Pasif Gelir Para Kazandıracak Şeylerle Değil, Yapmak İstediğiniz Şeylerle Uğraşmanız İçin Önünüzü Açar

Hepimizin hayatta yapmayı çok sevdiği şeyler vardır. Fakat onları hep sonraya atarız. İster resim, ister müzik, isterse gezi olsun, pasif gelir sahibi olmak bizi ödemelerin ve faizlerin o hiç bitmeyen döngüsünden kurtarıp hayallerimizi yaşamamıza önayak olur. Pasif gelir sayesinde insanların birbirini yediği o hengameden kurtulursunuz ve “normal insanların” endişelendiği şeyler sizin için dert olmaktan çıkar.

Ayrıca bu sayede canınızın istediği aktif gelir kaynağı ile meşgul olabilirsiniz. Eğer giderlerinizi pasif gelir kaynağınız karşılıyorsa neden gerçekten önem verdiğiniz bir projeye dahil olmayasınız ki?

Belki şehir merkezinde yardımcı olmak istediğiniz, ama bunun karşılığında size fazla ödeme yapamayacak bir evsiz barınağı var veya komşunuzun çocuğuna piyano çalmayı öğretmek istiyorsunuz fakat çocuğun ailesinin size fazla ödeme yapacak durumu yok. Ne olduğu önemli değil, ödemelerinizi yapacak paranız olduğu için istediğinizi yapmakta özgürsünüz.

Tutkunuzun ne olduğu fark etmez, artık onu yapabilirsiniz. Eğer birkaç hafta sürecek bir dil kursuna katılmayı veya tam zamanlı öğrenci olmayı istiyorsanız bu da mümkün. Çocuklarınızla bir hafta boyunca kampa da gidebilirsiniz, bu da mümkün. İş yerinizden izin almanıza da gerek yok. Kendi kendinizin patronusunuz. Bu, her sabah yatağından kalkıp sıkıcı bir işte vaktini geçirirken her ana lanet eden tüm insanların hayali.

4. Size İstediğiniz Yerde Yaşama ve İstediğiniz Yerde Çalışma İmkanı Verir

Sizi bilmem ama ben seyahat etmeyi çok severim. Eğer boş vakitlerimde yapmayı en çok sevdiğim şeyleri kategorize etmeye çalışsaydım en tepedeki sıralardan birinde kesinlikle gezmek olurdu. Fakat birçok insan için gezmenin şöyle bir sıkıntısı var; bu geçici bir şey. Bir anda gelen ve bir anda giden anlık bir mutluluk durumu. Fakat ben burada işten izin alınıp gidilmiş 1-2 haftalık bir geziden bahsetmiyorum; istediğiniz yerden çalışmak (veya çalışmamak) seçeneği elinizde olarak dünyayı gezmekten bahsediyorum.

Pasif geliriniz varsa bavulunuzu toplayıp istediğiniz yere gidebilirsiniz. New York olsun, Pekin olsun, Berlin olsun, ya da dünya üzerindeki herhangi bir yer olsun; istediğiniz yere gidebilirsiniz. Dünyanın birçok metropolüne göre hiç sayılacak masraflarla hayatınızı sürdürebilirsiniz. Ve gittiğiniz yerde kalmanıza da gerek yok, birkaç ay sonra basıp gidersiniz. Elinizde bunu yapabilecek finansal imkan varsa neden yapmayasınız ki?

Tabii günlük masraflarla endişeleniyorken pasif geliri ana gelir kapısı yapmamak kolay. Bunun üstüne çıkmak biraz zor geliyor. Fakat yapmanız gereken bir hedef belirlemek, ona odaklanmak ve her gün gayretle o hedefe koşmak. Tünelin sonunda sizi bir ışık bekliyor. Oraya gitmek zaman alacak fakat elbet oraya varacaksınız. Bu sizin isteğinize ve günün sonunda bu hedefin sizin için ne kadar önemli olduğuna bağlı.

5. Finansal Stabilite ve Büyüme İçin Zemin Hazırlar

Gelirinizi otomatik olarak kazanıyorken aylık giderlerinizi karşılamak amacıyla zamanınızı harcamaya gerek olmaz, böylece finansal olarak stabilite sağlamaya ve durumunuzu geliştirmeye kafa yorabilirsiniz. Pasif gelir hisse senetleri, fonlar ve diğer yatırımları araştırmak için size imkan sağlar. Kafanızda finansal hedeflerinize ulaşmak adına finansal durumunuzla ilgili bir netlik yaratmanıza yardımcı olur.

Dikkatiniz başka yerlere çekilmiyorken finansal durumunuza odaklanabilmek için kendinizi eğitmeniz daha kolaydır. Finansal olsun olmasın hayatınızda karşınıza engeller tabii ki çıkacaktır, bunlar için de hazırlıklı olmalısınız. Her gün nefret ettiğiniz bir işe yetişme derdiniz olmadan kendinizi zamanla daha çok büyümenize ve kazanmanıza olanak sağlayacak şekilde yetiştirebilirsiniz.

Nereden bakarsanız bakın pasif gelirin çok büyük yararları vardır. Birçok insan pasif geliri ya anlamadığından, ya da pasif gelirin tüm masraflarını karşılayabileceğini düşünmeden böyle bir şeyi kenarı atıyor.

İnsan bir şeye inanırsa onu başarmaması için hiçbir sebep yoktur. Bu, hayatta her şeyde olduğu gibi pasif gelirde de geçerlidir. Buna tüm kalbinizle ve ruhunuzla inanın ki vazgeçmediğiniz sürece başarılı olabilesiniz.

İnternet, günümüzde pasif gelir yaratmanın en kolay alternatiflerini sağlar. Bu nedenle internetten para kazanma yolları makalesine göz atmanızı ve pasif gelir oluşturmak için bir an önce en doğru yolu bulmanızı tavsiye ederiz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu