Kişisel Finans

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları çok daha pahalıya mal oluyor

Ayaküstü atıştırmalıklar, hamburgerler, kızartmalar gibi fast food ürünleri her ne kadar lezzetli olsa da çoğu zaman bize satın aldığımız fiyattan çok daha pahalıya mal olurlar.

Daha da vahim olanı kötü ve düzensiz beslenme alışkanlıklarının neden olduğu obezite birçok kronik hastalığa da neden olur. Ne yazık ki, obezite nedeniyle ortaya çıkan kalp veya kan damarlarını etkileyen kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve kanser oldukça yaygın. Kötü ve düzensiz beslenme alışkanlıklarının neden olduğu bu hastalıklarında faturası bir hayli kabarık. Eğer iyi bir sağlık sigortanız yoksa bu hastalıkların tedavisi on binlerce liraya mal olabiliyor.

TÜİK verilerine göre 2008 yılında ülkemizdeki obezite oranı %15,2 iken bir önceki yıl bu rakam %19,9’a ulaşmış. Bu rakam ülkemizdeki obezite hastalarının %31,1 oranında arttığına işaret ediyor. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” ön çalışması raporunda obezitenin ülkemizde görülme sıklığının gün geçtikçe artmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

İşlenmiş gıdalar, atıştırmalıklar ya da herhangi bir fast food menü için ortalama 10 lira ücret ödüyoruz. Fakat işin tıbbı masraf kısmına baktığımızda obezite ve sonrasında bu hastalığın neden olabileceği diğer hastalıkların tedavisi için yaklaşık aylık 2400 liradan fazla ödeme yapmamız gerekiyor. Bu tutar yıllık 28 bin liraya tekabül ediyor. Diğer yandan ödenen bu ortalama tutar sadece fiziki tedavi masraflarıyla sınırlı. Obezite ve bu hastalığın neden olduğu diğer hastalıkların ruh sağlığımızı da etkilediği büyük bir gerçek.

Önerilen yayın: Para Biriktirmeye Engel Restoran Harcamaları

Son tıbbi çalışmalar gıda ve ruh sağlığı arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin, Omega-3 yağ asitlerini içeren balık gibi yiyeceklerin beyin başta olmak üzere vücudun geri kalanına gönderdiği sinyallerin ruh sağlığını da etkilediği biliyor.

Düzensiz ve kötü beslenme alışkanlıklarının hem cebimize hem de bünyemize zararı oldukça büyük. Güzel haber şu ki, düzensiz ve kötü beslenme alışkanlıklarının neden olduğu ve neden olabileceği tüm problemleri önleyebilmek mümkün.

Düzenli yeme alışkanlıkları edinmeniz, fast food yiyeceklerini tercih etmek yerine daha yüksek kaliteli gıdaları tercih etmeniz, konserveler yerine mevsiminde taze sebze ve meyveleri yemeniz; hem olası sağlık giderlerinizi ortadan kaldırır hem de beden ve ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir