Kişisel Finans

Kredi Notu Yükseltmek İçin 12 Şaşırtıcı Yol

Kredi notu yükseltme yolları sayesinde finansal durumunuzu düzeltebilirsiniz. Kredi notu finansal durumunuzu büyük ölçüde etkileyebilir. Çünkü düşük bir nota sahip olmak, kredili ürünleri kullanamamanıza sebep olabilir veya bu ürünler için çok daha yüksek faiz ödemeleri yapmanızı gerektirebilir.

Kredi kartları veya kredi başvurularınız için bankalardan onay alamıyor veya tüketici kredileri için uygun faiz oranlarından yararlanamıyorsanız, kredi notunuzu bir an önce mutlaka yükseltmeyi düşünmeniz gerekir.

Kredi notu hakkında özet bilgiler:

  • Kredi notu 1 ile 1900 puan arasında değişir. 1499 puan ve altı riskli, 1500 puan üzeri iyi ve 1700 puan üzeri mükemmel kabul edilir.
  • Kredi kartı ve ihtiyaç kredisi gibi tüm kredili ürün başvurularında bu yeterlilik dikkate alınır.
  • Kredi notunu yükseltmek için kredi kartlarını aktif tutmak ve tüm borçları zamanında ödemek gibi yöntemler kullanılabilir.

Kredi notu yükseltmek özellikle hızlı veya basit bir süreç değildir, çokça zaman ve yoğun çaba gerektirir. Kredi notumu nasıl yükseltirim diyorsanız, bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarımız var.

1. Bankalara Olan Borçlarınızı Zamanında Ödeyin

Kredi notunuzun %35’i kredili ürün ödeme alışkanlıklarınızla belirlenir; bu, ödemeleri zamanında yapıp yapmadığınız ile ilgilidir. Kredili ürün ödeme alışkanlıkları bankalarda bulunan tüm borçlarınızı kapsar. Bunlara kullandığınız tüm kredi kartları, krediler ve çok daha fazlası dâhildir.

Son ödeme tarihine kadar borç ödemelerini geciktirmeden yapmanız kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olur. Ödemelerinizi zamanında yapar ve iyi bir düzene oturtursanız kredi notunuz bu durumdan olumlu bir şekilde etkilenir.

2. Kredi Notunuzu Belirli Aralıklarla Kontrol Edin

Kredi notu raporuz, puanınız da dâhil olmak üzere kullandığınız kredili ürünlere dair birçok detaylı bilgi verir. Açık kredileriniz, kredi kartlarınız, borçlarınızı zamanında yapıp yapmadığınız ve kredili limitleriniz bu bilgilerden sadece birkaçıdır.

Kredi notunuzu belirli aralıklarla kontrol etmeniz nerede durduğunuzu görmenizi sağlayacağından iyi bir fikirdir, ancak her zaman değil. Çünkü kredi notu öğrenme işlemleri belirli bir ücret karşılığında gerçekleşiyor. Üstelik bir kredi notunun çok kısa sürede büyük yükseliş kaydetmesi söz konusu olmuyor. Bu nedenle kredi notunuzu aylık olarak değil, 3 ya da 5 ay gibi sürelerde kontrol etmeyi düşünebilirsiniz.

3. Aynı Anda Çok Sayıda Kredili Ürün Başvurusu Yapmayın

Belirli bir zaman diliminde arka arkaya yaptığınız kredili ürün başvuruları “aşırı sorgulama” olarak bilinen ve kredi notunuzu olumsuz etkileyen kötü bir duruma neden olur. Bu durum, bankalar kredili ürün başvurularınızı değerlendirirken kredi notunuzu kontrol ettiğinde ortaya çıkar.

İşte bu nedenle tüketici kredisi ve kredi kartı başvurularınızı aynı anda ve arka arkaya çok kez yapmamaya dikkat etmeniz gerekir. Kısa zaman dilimlerinde yaptığınız çok sayıdaki başvurular, aşırı sorgulamaya neden olarak kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine sebep olur.

4. Kredi Limit Kullanımlarınızı Düşük Tutun

Tüm bankalarda kullandığınız toplam kredi limitlerini, toplam kullanılabilir limitlerinizin %30 veya daha altında tutmanız her zaman akıllıca olur. Çünkü bu oranın yükselmesi riskin de yüksek olduğu anlamına gelir. Toplam kredi limitinizin tamamını kullanırsanız veya sınıra yakınsanız, oranınız olumsuz sinyal verir ve bu da kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler.

Tüm bankalardaki toplam kredi/kredi kartı limitleriniz ve limit kullanım durumunuzu e-Devlet platformundan her ay bir kere ücretsiz sorgulayabilirsiniz. Sorgulama yapmak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Her şeyin yolunda gittiğinden emin olmanız için, kredi limitleriniz ve kullanım oranlarınıza zaman zaman göz atmayı ihmal etmemelisiniz.

5. Gerekmedikçe Yeni Kredili Ürün Açılışı Yapmayın

Yeni kredili ürün açılışları kredi notunuzun hesaplamasında kullanılan önemli bir değişkendir. Örneğin, ilk kullanımlara yönelik yeni bir kredili ürün açtığınızda (yeni bir kredi kartı ve ya ihtiyaç kredisi kullanımı gibi) ödeme performansınız henüz bilinmiyor olacağından bu durum kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

Bunun dışında, yeni kredili ürün açılışları tüm hesaplarınızın ortalama “yaşını” da düşürür ve bu da kredi notunuzu olumsuz etkiler. Ancak, yeni kredili ürün açılışlarında etki çok uzun süreli değildir. Gelecekteki ödeme performansınıza ve kredi limitlerinize dikkat ederek bu sorunun üstesinde gelebilirsiniz.

6. Kullanmadığınız Kredi Kartlarını İptal Etmeyin

Yıllık bir ücret ödemeniz gerekmedikçe kullanmadığınız kredi kartlarınızı kesinlikle iptal etmeyin. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kredi notunuzun bir kısmı, toplam kullanılabilir kredi limitleri ve kullanılan limit oranına bağlıdır.

Herhangi bir kredi kartını iptal ettiğinizde kullanılabilir limitiniz azalır ve bu da kredi notunuza zarar vermenize neden olacak bir oranı ortaya çıkarabilir. Üstelik bu durum kartınızın geçmişine bağlı olarak hesaplarınızın ortalama yaşını da düşürebilir. Eğer bir kredi kartınızı iptal etmeye gerçekten karar verirseniz hesaplamaları dikkatle yapmanızı tavsiye ederiz.

7. Asgari Ödemeleri Kesinlikle Kaçırmayın

Kredi kartları söz konusu olduğunda, özellikle minimum ödeme tutarı olarak da bilinen asgari ödemelere dikkat etmeniz son derece önemlidir. Çünkü asgari ödeme yapmamak kredi notunuzu olumsuz etkiler ve bankanız bu durumu kredi bürosuna bildirir.

Kredi kartlarınıza dönem borcu ödemesi yapmadığınız durumlarda mutlaka asgari ödemeleri yapmaya çalışmalısınız. Dönem borcunuzu ödemeyip asgari ödemeyi yapsanız da kredi notunuzun düşmesini engellemiş olursunuz.

8. Kredili Ürün Kullanım Çeşitliliğini Koruyun

Kredi notunu yükseltmek için kullanılan ürünlerin çeşitliliğini korumak önemlidir. Bu, sadece belirli bir ürüne değil, tüm ürünlere yönelik ödeme alışkanlıkları ve performansınızın görünmesini sağlar.

Örneğin, ihtiyaç kredisi taksitleri ve kredi kartı borçlarının aynı anda düzenli bir şekilde ödenmesi,  farklı kredi türlerini koruyabileceğinizi gösterir. Bu, kredi notunuzun hesaplanmasında kullanılan oldukça küçük bir faktör olsa da dikkate almanız gerekir.

9. Teminatlı Bir Kredi Kartı Kullanmayı Düşünün

Hali hazırda, kredi kartı gibi en az bir kredili ürün kullanıyorsanız bu seçeneği göz ardı edin, çünkü buna ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak, kredili ürün alamıyorsanız veya daha önce kredi geçmişiniz oluşmamışsa kredi notunuzu yükseltmek için bu seçenek size bir hayli yardımcı olabilir.

Bloke teminatlı kredi kartı kolayca alınabilir. Zira kredi kartının verilmesi için bir bloke tutar gerekir. Bu bloke tutar bankanın üstlenmek zorunda olacağı riski ortadan kaldırır ve böylece dileyen herkes bu tür kredi kartlarını alarak kullanabilir. Bu tür bir kredi kartını kullanmaya başladığınızda, düzenli ödemeler de dâhil olmak üzere bu makaledeki diğer tüm faktörlere dikkat etmeniz gerekir.

10. Güçlü Bir Kredi Geçmişi Oluşturun

Kredi notu sizin kredi geçmişinizi yansıtan bir puanlama sistemidir. Kredi geçmişiniz ne kadar güçlü olursa kredi notunuz da o denli yüksek olacak ve iyi bir seviyede kalacaktır.

Düzenli ödeme, kredi limit, hesap ve borç durumlarınızı sürekli ele alarak her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için biraz zaman ayırın. Göstereceğiniz her çaba güçlü bir kredi geçmişi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

11. Dengeleri Korumaya Dikkat Edin

Yeterli zaman ayırır ve yeterli çabayı gösterirseniz kredi notunuz bir süre sonra yükselişe geçmeye başlayacaktır. Çoğu durumda, kredi notu ne zaman yükselir sorusuna net bir cevap vermek mümkün olmasa da, göstereceğiniz çabaya bağlı olarak en az 3 ile 6 ay kadar beklemeniz gerekebileceğini söyleyebiliriz.

Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gereken tüm planları yaparak dengeleri korumaya devam etmeniz, bunların yolunda olduğundan emin olmanız ve sadece beklemeniz gerekir. Zira bu süreç hızlı ve basit değildir.

12. Raporlarınızın Doğruluğundan Emin Olun

Risk raporunuz, kredi notunuzun geniş açıklamalı bir detayı nitelediğindedir. Risk raporunuzda herhangi bir sorun veya hata olduğunu düşünüyorsanız buna itiraz edebilir veya teyit isteyebilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu’nun itiraz sayfasına giriş yaparak internet üzerinden kolayca bir başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirmeye alınabilmesi için risk raporunuzun eski tarihli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Kredi notu yükseltme hususunda verdiğimiz ipuçları umarız ki hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir