Anasayfa Bankalar Kredi Notunu Yükseltmek İçin Şaşırtıcı 7 Yol

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Şaşırtıcı 7 Yol

Kredi notu yükseltme yöntemleri sayesinde iyi bir kredi geçmişi oluşturabilir ve kredi notunuzu kısa vadede yükseltebilirsiniz.

Bugün çoğu insan iyi bir kredi notunun ne kadar önemli olduğu konusunda açık bir anlayışa sahip. Kredi notu yükseltmek için atılan adımlar ve arayışlar da bunun en net göstergesi.

Kabul etmek gerekir ki, her geçen gün daha fazla insan borç krizinin üstesinden gelmeye çalışıyor. Pek çokları kötü seviyedeki kredi notlarını nasıl düzeltip yükseltebileceğini öğrenmeye ihtiyaç duyuyor, ancak genellikle bunun nasıl yapılacağı konusunda kötü veya yanıltıcı tavsiyelerle karşı karşıya kalıyor.

İnsanların kredi notu hakkında bilgi edinmeye olan açlığı, bu yazının bir önceki sürümünü en çok okunan yayınlarımızdan biri haline getirdi. Son birkaç yıl boyunca aldığımız geri bildirimler doğrultusunda bu yayını tekrar güncel hale getirdik.

Şimdi bu yayında, kredi notu nasıl yükseltilir ve kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenler nelerdir gibi ihtiyaç duyacağınız hemen her bilgiyi daha kapsamlı olarak bulabilirsiniz.

1. Kredi Notunuzu Kontrol Edin

Kredi notunuzu yükseltmek için atmanız gereken ilk adım, notlu risk raporunuzu kontrol etmek olmalıdır. Bu, finansal kuruluşlar ile olan hesap, limitler ve borçlar gibi mevcut durumunuzu görerek ilerleme kaydetmeniz açısından önemlidir.

Notlu risk raporunuzu almak için, Kredi Kayıt Bürosu’nun Findeks platformunu kullanabilirsiniz. Ayrıca, bankalar aracılığı ile de kredi notunuzu öğrenip risk raporunuzu alabilirsiniz. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa, kredi notu nasıl öğrenilir isimli kılavuzumuza bakabilirsiniz.

Kredi notları, belirli faktörler doğrultusunda düzenli olarak hesaplanır ve 1 ile 1900 arasında olur. Bu notların aralıklarına göre en açık ifadeleri şöyledir:

  • Çok İyi: 1700-1900
  • İyi: 1500-1699
  • Az Riskli: 1300-1499
  • Orta Riskli: 800-1299
  • En Riskli: 1-799

Bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından 1 ile 1499 arasındaki kredi notları “riskli”, 1500 ile 1900 arasındaki kredi notları da “iyi” kabul edilir. Bu nedenle kredi notunuzu en az 1500 ve üzerine yükseltmeye çalışmanız ya da bu seviyede tutmanız gerekir.

2. Kredi Notunuzu Nelerin Etkilediğini Öğrenin

Kredi notunuz belirli faktörlere bağlı olarak hesaplanır. Bu faktörlerin neler olduğunu yeteri kadar iyi bildiğiniz takdirde kredi notunuzu kontrol altında tutmanız daha kolay olacaktır.

Kredi Kayıt Bürosu’nun açıklamalarına göre kredi notları beş temel faktörlerden oluşuyor ve bu faktörler ışığında düzenli olarak hesaplanıyor. Kredi notunu etkileyen faktörler şu temel bileşenlerden oluşuyor:

Gördüğünüz her bir yüzde kredi notunun hangi faktörden ne kadar etkilenebileceğini gösteriyor. Buna göre, bir kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerden ilk ikisinin “Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları” ve “Mevcut Hesap ve Borç Durumu” olduğunu söyleyebiliriz. Gördüğünüz gibi her iki faktör de %35’lik bir yüzde ve toplamda da %70’lik bir etkiye sahip.

Elbette bu yüzdesel etki, sırasıyla “Yeni Kredi Ürün Açılışları”, “Kredi Kullanım Yoğunluğu” ve “Diğer” faktörlerin önemli olmadığı anlamına gelmiyor. Zira yüzdesel etkileri düşük olsa da geriye kalan bu faktörler kredi notlarında toplamda %30’luk bir etkide bulunuyor.

Faktörlerin yüzdesel etkilerini öğrendiniz. Bir sonraki önemli konuya geçelim. Peki, kredi notlarının hesaplanmasında kullanılan bu faktörlerin her biri tam olarak ne anlama geliyor?

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları: Gecikmiş ödeme yapma tarihçeniz varsa, bankalar ve finans kuruluşları sizi büyük bir risk olarak görür. Bu faktörün kötü bir kredi notunu üzerinde çok büyük bir etkisi vardır.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu: Banka ve finans kuruluşları mevcut borçlarınızı geri ödeyip ödemeyeceğiniz konusunda endişe duyarlar. Bu nedenle de yeni bir kredi vermeden ya da kredi kartınızın limitini daha fazla artırmadan önce mevcut hesap ve borç durumunuzu dikkate alırlar.

Yeni Kredi Ürün Açılışları: İhtiyaç kredisi, kredili mevduat hesabı ya da kredi kartı gibi kredi ürünlerini kullanma konusunda çok yeniyseniz, doğru değerlendirme için hakkınızda yeterli veri olmayacaktır. Böylece bir durumda kredi notunuzu artırmak için daha fazla zamana ihtiyacınız olabilir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu: Ödemeleriniz düzenli olduğu takdirde kredi kullanım yoğunluğu kredi notunuzu olumlu etkileyen bir faktördür. Hiç kredili ürün kullanmıyorsanız ya da az kredili ürün kullanıyorsanız, kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Diğer: Kredi Kayıt Bürosu bu faktörün tanımını yapmamış olsa da, düşük hesap karması ve sık kredi başvurularının kredi notları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olup bu dilimde değerlendirildiğini söyleyebiliriz.

3. Borçlarınızı Geciktirmeden Zamanında Ödeyin

Borçlarınızın zamanında ve gecikmeden ödenmesi gerektiğini artık biliyorsunuz. Çünkü ödeme geçmişi kredi notunuzu etkileyen en büyük iki faktörden biri. Üstelik diğer faktörlere nazaran kısa zamanda düzeltilmesi çok daha zor.

Bir ihtiyaç kredisi ya da kredi kartına olan tüm borçları ödeyerek hesapları kapatmak bile gecikmiş ödemelerinizi ortadan kaldıramaz. Burada atmanız gereken en doğru adım, bir an önce borçlarınızı geciktirmeden düzenli ödemeye başlamak olmalıdır.

Ödemelerinizi gecikmeye düşürmemek için, her ay ödeme yapabileceğinizden daha fazlasını harcamamaya çalışabilirsiniz. Ayrıca, örneğin kredi kartınızın dönem borcunu ödeyemiyorsanız, asgari ödemeyi mutlaka yapmalısınız. Zira yanlış bilinenin aksine asgari ödeme yapmak kredi notunu olumlu etkilemektedir.

Bununla birlikte, ödemeleri kaçırmamak adına tüm kredi taksitleri ve kredi kartlarınızın son ödeme tarihlerini yakından takip etmeli ve gerekiyorsa yeniden düzenlemelisiniz. Örneğin, kredi kartı ya da kredi taksit ödemeleri maaş gününüzden önceyse, hesap kesim tarihini değiştirmek son ödeme tarihlerini maaş gününüze almanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak, kredi bürosu, son ödeme tarihinin üzerinden en az otuz gün geçmediği sürece ödemeyi gecikmiş kabul etmeyecektir. Ancak yine de son ödeme tarihine kadar borç ödemelerinizi tamamlamanız faydanıza olacaktır.

4. Limit Kullanım Oranınızı Düşürün

Kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerden bir diğeri sahip olduğunuz kredi limitlerinin ne kadarını kullanıyor olduğunuzdur. Borçlarınız kredi limitlerinizle karşılaştırıldığında ne kadar düşükse o kadar iyidir.

Her ay kredi kartı hesabındaki kullanılabilir kredi limitinin yalnızca bir kısmını kullandığınızdan emin olarak, kredi notunuzu kısa vadede çok çabuk yükseltebilirsiniz. Bir kredi kartınızda büyük bir borcunuz varsa ve diğer kartlar boş duruyorsa, borcunuzun bir kısmını kullanılmayan karta aktarmak mantıklı olacaktır. Bunun nedeni, birkaç karttaki küçük bir borcun tek bir karttaki büyük bir borçtan daha iyi algılanıyor olmasıdır.

Ama sonuçta borcunuzu her halükarda ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Zira borçlarınızı geri ödemek yerine kartlarınızdan borçlanmaya devam ederseniz, mevcut kredi limitinizi giderek daha fazla kullanacak ve kredi notunuza daha fazla zarar vermiş olacaksınız.

İdeal olarak her ay toplam borçlarınızın toplam kredi limitinizin %30’undan fazla olmamasına dikkat etmelisiniz.

Küçük bir örnek verelim.

Diyelim ki, 2.000 TL ve 3.000 TL olmak üzere iki kredi kartınız var, bu durumda toplam kredi limitiniz 5.000 TL olacaktır. Böyle bir varsayımda her ay kredi limitinizin en fazla %30’unu (yani 1.500 TL) kullanmanız kredi notunuzu kısa sürede yükseltmenize yardımcı olacaktır.

5. Hesaplarınızı Kapatmayın ve Kullanmaya Devam Edin

Amacınız kredi notunuzu yükseltmekse, mevcut hesaplarınızın hiçbirini kapatmayın. Çünkü kredi kartlarının ve diğer kredi hesaplarının kapatılması, notunuza asla yardımcı olmaz ve gerçekten zarar verebilir.

Hesapların kapatılması hesap karmanızı düşürmekle birlikte, toplam kredi limitinizi azaltır ve bu da borç oranınızı daha yüksek hale getirir. Kullanmakta olduğunuz kredi limiti ile kullanabileceğiniz toplam kredi limiti arasındaki farkın daraltılması, kredi notunuza zarar verebilecek unsurlardan biridir.

Eski hesapların kapatılması da kredi notunuza zarar verebilir, çünkü formül hem en eski hesabınızın yaşını hem de tüm hesaplarınızın ortalama yaşını esas alır. En eski hesabınızı aktif tutmak özellikle önemlidir, çünkü hesabınızı kapatmak, kredi geçmişinizin gerçekte olduğundan daha yeni görünmesine neden olabilir ve bu da notunuzu düşürebilir.

6. Sapasağlam Bir Kredi Geçmişi Oluşturun

Kredi tarihçeniz kısaysa, yani ilk kez kredi ya da kredi kartı gibi ürünleri kullanmaya başlamışsanız, kredi geçmişinizi hızlıca oluşturmak için düzenli borç ödemeleri dışında yapabileceğiniz çok fazla bir şey yoktur.

Ortalama bir kredi geçmişinin oluşması en az beş yıl sürmektedir. Olumlu kredi geçmişiniz ne kadar uzun olursa, kredi notunuz da o kadar iyi olacaktır. Örneğin, yalnızca birkaç yıllık bir kredi geçmişine sahip bir kişiye kıyasla, beş yıldan daha uzun bir kredi geçmişine sahip olan bir kişinin kredi notu daha yüksek olacaktır.

Hiçbir kredi geçmişiniz yoksa, yani daha önce hiç kredili ürün kullanımı yapmamışsanız, kredi notunuzun hesaplanmasının mümkün olmayacağını unutmayın. Kredi geçmişi oluşturmanın en kolay yollarından biri kredi kartı kullanmaya başlamaktır.

Düzenli bir gelire sahipseniz, bir kredi kartı alarak kredi geçmişinizi hemen oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kredi kartı alma şartları kılavuzumuz nereden başlamanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Yakın zamanda kredili bir ürün kullanmaya başladıysanız, örneğin bir kredi kartı aldıysanız, kredi geçmişinizin oluşması ve kredi notunuzun hesaplaması için üç ila altı ay kadar beklemeniz gerekebileceğini unutmayın.

7. Kredi Notunuzun Yükselmesi İçin Bekleyin

Kredi notunuzu istediğiniz kadar kontrol edebilirsiniz, sorgulama yapmak kredi notunuza zarar vermez. Ancak kredi notu sorgulama işlemleri ücretli olduğundan sürekli yapılan kontroller gereksizdir. Çünkü kredi notları günlük ya da haftalık değil aylık dilimlerde güncellenmekte ve yenilenmektedir.

Bu nedenden dolayı kredi notunuzu daha kısa sürelerde sorgulamak yerine, eğer sizin için çok gerekliyse, güncellemelerin raporunuza yansıyacağı dönemleri bekleyerek 45 gün de bir sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi notu ne kadar sürede yükselir sorusu da sürekli soruluyor ve cevabı merak ediliyor. Kredi notunuzun yükselme süresi, kredi geçmişinizin ne zaman oluştuğuna ve kredilerinizi ne kadar sorumlu kullandığınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ancak bu süre yaklaşık olarak 3 ila 6 ay kadar sürebilmektedir.

Okuduğunuz kredi notu yükseltme yöntemleri size yardımcı olacaktır. Yapmanız gerekenleri yapın ve notunuzun yükselmesi için bekleyin. Zayıf bir kredi notunu yükseltmek zaman alıyor, ancak her şey buna tamamen değecektir.

8 Yorum

  1. Ben denedim, eğer biraz çaba harcasanız 2 veya 3 ayda kredi notu yükseltmek zor olmuyor. Düzenli ödeme her şeyin başı, sonrasında limit kullanımını düşürün yani gidip banka limit düşürmeyin 1000 lira limitiniz varsa 300 lira kullanın. Hiç kullanmamak olmuyor kullanın az olsun. Dediğim gibi yükseliyor.

  2. Bir sır vereyim mi, benim kırmızı kalemim vardı borçlarımı sıfırladım ama bankalar ne kart ne kredi ne kredili mevduat hesabı hiç bir ürün vermiyordu. Kredi notum 580 falandı. Turkcell’den taksitli faturaya ek 3 adet cihaz aldım, taksitleri iç aksatmadım notum 1507’ye çıktı ardından kredili mevduat hesabı 1600, kredi kartı 1300 ve 2 de düşük limitli 1000 er liralık kredi çektim ve hepsini 1,5 – 2 sene gibi zaman sürecinde yaptım kara kalemden çıkmayı başardım.

  3. Farklı aylık kredi ödemeleri 1 kredi de birleştirmek ve düzensiz ödemeleri düzenli hale getirmek isteyince sana puanın düşük diye baş çeviren bankalarla çalışmak istesem de onlar istemiyor :) Mesela aylık 2500 gider var, ödeme düzensizliği olmaya başlamıştı. Toplam borcuna 1 kredi çekebilsem 3’te 1’ine düşecek aylık ödemeyle düzenli olacak ama maalesef sistem böyle paran varsa banka senle çalışır, yoksa seni çukura itmeye devam ederler. Peki sorarım size, bu 5 yolu yapabilmek için çözümleriniz var mı? :) Sonuçta dediklerinize ödeme kadar para lazım ki, imkan olsa emin olun bu resmi tefecilerin adını bile anmam. Sağolsun sistem.

  4. Düzenli ödeme her şeyin başı. Diğerlerine pek dikkat etmeseniz bile düzenli ödeme yapın. Kredi kartı borcu için özellikle de asgari ödemeyi mutlaka yapın. Bunlara dikkat ettiğimde kredi notumun yükseldiğini fark ettim. Üç ay sonra ilk kez kontrol ettim. Bir de her ay kontrol etmeyin üç ayda bir falan kontrol edin boşuna para vermeyin kısa sürede düzelme olmuyor kredi notlarında.

  5. Son 4 ay denilen yazılan çizilen her şeyi yaptım. Kredi notum 1300 civarına kadar yükseldi. Sonrasında takıldı kaldı. Bu ay oynamadı hiç. Umarım yükselmeye devam eder.

Yorum yap

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz