Sigorta

BES mi yoksa SGK mı Daha Avantajlı?

Bireysel Emeklilik Sistemi kısaca BES, gün geçtikçe daha fazla popüler oluyor. Muhtemel sebebi de devletin BES ödemelerine sağladığı yüzde 25’lik katkı. Okuyucularımızdan biri bizlere bir soru göndermiş. İsteğe bağlı SGK ödemesi yapan okurumuz, “BES mi SGK mı?“daha avantajlı olur sorusunu bize iletmiş.

Öncelikle, BES ve SGK kesinlikle ayrı ayrı düşünülmemelidir. Çünkü, BES üyeleri sağlıktan yararlanamazlar ve yaşamlarının sonuna kadar emekli aylığı alamazlar. BES, SGK‘ya alternatif olarak geliştirildiğinden dolayı yalnızca tek başına düşünülmesi doğru değildir. Yani, BES bir alternatif değil, birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz ve emeklilik yaşınız geldiğinde bu birikimlerinizi toplu bir şekilde (ya da aylık olarak) alabileceğiniz ek bir sistemdir. Kısaca, BES’i ekstra bir emeklilik fırsatı olarak düşünmeniz daha doğru olacaktır.

Eğer imkanınız varsa, SGK’ya artı olarak BES yaptırın ve ilerdeki yaşamınızı daha fazla güvence altına alın. Emeklilik yaşınızı beklemek istemiyorsanız, BES ile 10 yıl sonra sistemden çıkıp, paranızı toplu olarak ya da aylık ödemeler halinde alabiliyorsunuz. Yatırılan her 100 TL’ye 25 TL devlet katkısı BES’e başlamak için oldukça iyi bir fırsat.

“Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılsam mı?” Diye düşünüyorsanız aşağıdaki videoda bulunan tavsiyeler ilginizi çekebilir.

Daha öncesinde Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında birçok yazı yazmış olduğumuzdan ve sistemi detaylıca anlattığımızdan dolayı sorunun cevabı dışında BES sistemi hakkında fazla detay vermedim fakat isterseniz bağlantı üzerinden BES ile ilgili yazdığımız diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu