BES’te Devlet Katkısı Sınırı 2016’da Değişiyor

Bireysel Emeklilik Sistemi‘nin en büyük avantajı devlet tarafından ödenen primlere sağlanan ek katkı. Bu yıl 3.712.5 TL olan BES devlet katkısı asgari ücretin 2016 Ocak ayında artmasıyla birlikte üst sınırını 4.950 TL’ye çıkaracak.

Asgari ücretin 1.300 lira olmasına müteakip artacak devlet katkısı yüzde 33 daha fazla olacak ve tahminen bu rakamın üst sınırı 4.950 lira olacak.

Bugün Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği tarafından düzenlenen toplantıda Bireysel Emeklilik Sistemi’nin 2016 yılında bütçeye yaklaşık 3-3.5 milyar lira aralığında ek yük getireceğini belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, BES’i büyük bir başarı hikayesi olarak nitelendirerek, BES’te yüzde 25 devlet katkısının devam edeceğinin altını çizdi.

Benzer: Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Tüm bunlara ilaveten, Kasım ayında BES fonlarının toplam büyüklüğü 5.9 milyon kişiyle, 47 milyar liraya kadar ulaşarak rekor kırdı.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu