Hayat Sigortası Nedir?

Sigorta ile geleceğe yatırım yapanlar hem kendini hem de sevdiklerini hayat sigortası ile güvence altına almaya devam ediyor. Hayat sigortası vefat gibi durumlarda sigortadan faydalanan kişilerin, daimi bir sakatlık durumunda ise sigortalının yaşam standartlarını bozmadan koruma altına alıyor.

Hayat sigortalarından yararlanan bireylerse kaygısızca yol alıyor ve emeklilik dönemlerinde ise yaşam standarlarını ekonomik açıdan koruyabiliyor.

Hayat Sigortası

Adım adım sizlere hayat sigortasını anlatmaya başlıyoruz. Hayat sigortası, insanların yaşamları boyunca karşılarına çıkabilecek yaşamsal tehlikeler için sigortalıları güvence altına alır. Yalnızca, yaşam tehlikeler değil, aynı zamanda hayat sigortaları yaşlılığınızı da güvence altına alıyor ve yaşamınızı kaybettiğiniz durumlarda ise geride kalan sevdiklerinize hayatlarını devam ettirebilmeleri için teminat sağlıyor.

Günümüzde sigorta yaptırarak hem bugünü hem de geleceğini teminat altına almak isteyen insanların sayısı giderek çoğalıyor. Son 10 yıla bakacak olursak, hayat sigortası brüt primlerinin yıllık bileşik büyüme oranının yüzde 12.1 olarak gerçekleştiğini görebiliyoruz.

Hayat Sigortaları Genel Şartları

Yukarıda biraz olsun anlatmaya çalıştık fakat ayrı bir madde de anlatacak olursak, hayat sigortası sizin yaşamınızda ve yaşamınızdan sonra dahi sevdiklerinize fayda sağlıyor.

Şöyle ki, yaşamınızda karşılaşabileceğiniz rizikolar için bir önlem niteliği taşıyor. Aynı zamanda “Bana bir şey olursa sevdiklerim ne yapar?” gibi kaygıları da sizin için ortadan kaldıyor. Çünkü, hayat sigortası yaşamanızın sonlanması durumunda geride kalan eşiniz ve çocuklarınız için bir teminat, güvence oluşturuyor.

Hayat sigortaları, herhangi bir sakatlık durumunda kalmanız halinde, hayatınızın aynı şekilde devam etmesini ve yüksek tutarlı tedavi giderlerinin ödenmesini düşük primlerle sağlıyor. Beklenmedik bir anda tehlikeli bir hastalığa yakalanılması gibi durumlarda kişilere finansal destek de sağlayan hayat sigortaları, vefat durumda aile yakınlarına da parasal bir varlık sağlıyor. Hayat sigortası genel şartları arasında aranan en temel durum kişinin 18 ila 65 yaş arasında olmasıdır.

Hayat Sigortası Çeşitleri

Hayat sigortalarının bazı çeşitleri bulunmaktadır, hayat sigortası çeşitleri nelerdir diye kısaca bakalım.

Birikimli Hayat Sigortası: Bu hayat sigortası birikim yaptığınız takdir de sizi ve herhangi bir hayati risk durumunda sevdiklerinizi koruma altına alır.

Yıllık Hayat Sigortası: Bu tip yıllık hayat sigortası yalnızca ölüm teminatı sağlamaktadır ve bir sene içinde vefatınız durumunda lehtarlarınıza poliçede belirtilen teminat tutarı ödenir.

Uzun Süreli Hayat Sigortası: Adından da anlaşılabileceği üzere bu sigorta uzun sürede yaşamınızda başınıza gelebilecek tehlikelere karşı sizi güvence altına alır.

Eğitim Sigortası: Bu tip sigorta ise kaza veya vefat durumunuzda çocuğunuzun ya da çocuklarınızın eğitimini sürdürebilmesini karşılar.

Exit mobile version