Hırsızlık Sigortası: Eşyalarınızı ve Mallarınızı Koruyor

Son zamanlarda sigortalar hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye çalışıyoruz. Bu yayında hırsızlık sigortalarıyla ilgili genel bilgileri vereceğiz. Özellikle, hırsızlık sigortası nedir ve hırsızlık sigortasının şartları nelerdir gibi başlıklara cevaplar vereceğiz.

Gerek evlerde, gerekse iş yerlerinde herkesin korkulu rüyası olan hırsılık, en fazla görülen suç türlerinden biridir. Kimi zaman ciddi maddi kayıplara kimi zamansa travmatik durumlara neden olabilen bu olaylara maruz kalmamak adına tüketicilerde çeşitli güvenlik tedbirlerine başvurmaktadırlar.

Evlere alarm sistemleri kuruluyor, kıymetli takılar ve paralar banka hesaplarında saklanıyor, çantalar kapkaç olaylarına karşı daha kontrol edilebilir şekilde tasarlanıyor… Fakat genellikle alınan tüm bu önlemler sonuçsuz kalabiliyor.

Hırsızlık Sigortası Nedir?

Hırsızlık Sigortası yaptırarak, eşya ve mallarınızın hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs neticesinde uğrayacakları zararları teminat altına alabiliyorsunuz.

Hırsızlık olaylarının maddi boyutu yanında kişide oluşturabilecek bedeni ve psikolojik tahribat da önemli bir unsur. Hırsızlık olaylarının yaşandığı anlarda öldürme, yaralama, zor ve şiddet kullanma hatta tehdit yoluyla yapılan hırsızlıklar sorunun yalnızca çalınan mallar olmadığını da doğrular nitelikte. Olay psikolojik olarak da olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Sigorta şirketleri yalnızca maddi kayıpları teminat altına almıyor. Bazı şirketler hırsızlık esnasında travmatik bir durum yaşayan tüketicilere otelde konaklama gibi imkanlar sunuyor.

Tüm bu korkuları ortadan kaldıran bir ürün olan Hırsızlık Sigortası ile evinizdeki eşyalarınızı, iş yerinizi, deponuzu veya iş yerinizdeki mal, eşya ve demirbaşlarınızı hırsızlık tehlikesine karşı güvenceye alabilirsiniz.

Hırsızlık Sigortası Genel Şartları

Hırsızlık sigortasının şartları arasında bulunan bazı durumlar vardır. Hangi risklerin teminat altında olduğunu aşağıdan görebilirsiniz.

Hırsızlık Sigortası, sigorta edilen eşyaların bulunduğu yere kırılma ve zorlama ile girilmek suretiye yapılan hırsızlıklara; araç, gereç veya bedeni çeviklik sayesinde tırmanma veya aşma suretiyle girilerek yapılan hırsızlıklara; kaybolan, çalınan veya haksız yere elde edilen asıl anahtarla veya anahtar uydurarak veya başka aletler ve şifre yardımı ile kilit açarak yapılan hırsızlıklara; öldürme, yaralama, zor ve şiddet kullanma yolu ile yapılan hırsızlıklara veya hırsızlık girişimi nedeniyle kişilerin uğrayacakları maddi zararlara karşı güvence verir. Hırsızlık sonucu meydana gelen ziyan ve hasarları karşılar.

Ayrıca hırsızlık veya hırsızlağa teşebbüs sonucu sigortalı yerde meyada gelen tahribat da güvence altına alınır. Hırsızlık Sigortaları sigortalanan rizikoya göre sınıflandırılmaktadır. Ayrıca ev eşyaları içinde bulunan kıymetli evrak, tahvil, hisse senedi, mücevher, değerli madenler ve bunlardan yapılmış benzeri eşyalarda kilit altında saklanması koşuluyla hırsızlık sigortası kapsamında teminat altına alınabilir.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu