Sigorta

İşsizlik Sigortası Hakkında Merak Edilenler

Hiç beklemediğiniz bir anda işsiz kalabilmeniz mümkündür. Dünyada pek çok insanın hayat düzeni işsiz sebebiyle bozulabiliyor. Bağlı olduğu borçlarını ödeyememe korkusuyla baş başa kalma tehlikesi altında olan çalışanlar, bu gibi riskleri yaşamamak adına “işsizlik sigortası” ile hem kendilerini hem de sevdiklerini maddi sıkıntılara karşı koruyabiliyor ve güvence altına alabiliyorlar.

İşsizlik Sigortası Nedir?

En temelinden başlayacak olursak işsizlik sigortası nedir bir bakalım. İşsizlik sigortası, değişebilen ekonomik koşullarda siz bireylerin işsiz kalması, geçici olarak iş görememesi gibi oluşabilecek durumlarda maddi açıdan uğrayacağınız zararları en aza indirebilmek için sunulan bir tür sigorta hizmetidir.

İşsizlik Sigortası Şartları

İşsizlik sigortası yaptırmaya karar verdiğiniz anda şartları çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü, işsizlik sigortası şartları bireylerin çalışma şekillerine göre değişiklik gösterebiliyor. Özel sektör ve bordrolu çalışanlar işsizlik teminatlarından yararlanabilirken serbest meslek sahipleri de gündelik hastahanede kalma teminatı olan ürünlerden faydalanabiliyor.

İşsizlik sigortası genel şartları itibariyle, istek dışı yaşanacak işsizlik riskini teminat altına almaktadır. İsteyerek işinizden ayrılma, istifa etme, emekli olma, mevsimsel veya çalışmaya ara verilmesinin doğal olduğu bir işte çalışırken işsiz kalma, çalışanın kendi kusuru veya suçu sonucu işten çıkartılması, geçici sakatlık veya hastaneye yatış, riskin gerçekleştiği tarihten önce sigortalının poliçede belirlenen süre boyunca aralıksız olarak istihdam ilişkisi içinde çalışmamış olması, sigortalının Türkiye veya KKTC sınırları dışındaki istihdam ilişkisinden kaynaklanan işsizlik, sigorta sözleşmesi başlamadan önce sigortalıya bildirimi yapılmış işsizlik gibi benzeri durumlar işsizlik sigortası teminat kapsamının dışında kalmaktadır.

İşsizlik Sigortası Faydaları

Belki de kendinize “Neden işsizlik sigortası yaptırmalıyım?” gibi bir soru sordunuz. Bunun cevaplarını ise şu şekilde verelim:

  • İşsizlik sigortası kişilerin finans kuruluşlarından aldıkları kredileri, kendi isteği dışında işsizlik ve geçici iş görmezlik durumunda geri ödeyebilmelerine olanak sağlıyor.
  • Bireylerin günlük yaşamda karşılaşabilecekleri istem dışı işsizlik gibi risklere karşı kredi borçları gibi durumlarda güvence sağlıyor.
  • İşsizlik sigortası, tehlikeli hastalıklar veya gündelik hastane durumlarına karşı oluşabilecek maddi sıkıntıları finansal güvence altına alıyor.
  • Aynı zamanda aylık ödemek zorunda olduğunuz faturalar, işsiz kalmanız durumunda sigorta şirketleri tarafından ödeniyor.

Ülkemize gelişen sosyoekonomik yapıya paralel olarak, bireylerin günlük iş yaşamı içinde karşılaşabileceği işsiz kalma gibi önemli risklere karşı işsizlik sigortasının önemi giderek artmaktadır. İşsizlik sigortası yaptıracak olmanız sizi psikolojik açıdan rahat tutacak ve oluşabilecek risklere karşı da sizi ve sevdiklerinizi güvence altına alacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir