Sigorta

Kasko Nedir ve Neden Yapılır?

Yeni motorlu araç sahiplerinin çoğunun aklında aynı soru Kasko Nedir? Neden Yapılır ve Yapılmalıdır? Bugün bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Kasko sigortasıyla çokça karıştırıldığı için en başta zorunlu araç sigortasının ne olduğunu, ne işe yaradığını anlatalım.

Bildiğiniz gibi eğer herhangi bir aracınız varsa, zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Zorunlu trafik sigortası adından da belli olduğu üzere zorunludur, bu sigortayı yaptırmayan araç sahiplerinin araçları tespit edildiğinde, araçlar bağlanarak trafik şubelere çekiliyor ve araç sahibine sigorta yaptırmaları için belirli bir süre tanınıyor. Kesilecek olan maddi cezayı da unutmamak gerek.

Peki, zorunlu trafik sigortası ne işe yarıyor ve kaskodan farkı ne?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa verebileceğiniz zararları karşılıyor. Bu sigorta sizin aracınıza gelebilecek olan zararları karşılamamaktadır fakat kasko sizin aracınıza gelebilecek olan zararları karşılamaktadır.

Şimdi, açıklamaya başlayalım kasko nedir ve kasko neden yapılır?

Kasko zorunlu bir sigorta değildir. Yalnızca istemeniz halinde yapılır ve aracınıza gelebilecek zararları karşılamanıza olanak sağlar. Kasko sigortasındaki teminatlar isteğinize göre düzenlenebilmektedir. Örneğin, yalnızca çarpma veya çarpılma gibi risklere karşı aracınızı güvence altına alabiliyorsunuz. Çoğu sigorta şirketi kasko ürünlerinde teminat seçmenize olanak sağlar. Terör olayları, halk hareketleri, oto hırsızlığı gibi risklere karşı aracınıza gelebilecek zararları koruma altına alabilirsiniz.

Aynı şekilde kasko ile herhangi bir kaza esnasında yara almanız durumunda tedavi masraflarınız karşılanır. Sürekli sakatlık durumlarında tazminat alırsınız. En kötü durumda ölmeniz halindeyse aileniz (mirasçılarınız) tazminat alabilir.

Eğer bir aracınız varsa ve sürekli trafiğe çıkıyorsanız kasko yaptırma fikrinizi araştırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü ülkemizde çok fazla trafik kazası oluyor ve yaşanan çoğu trafik kazası da yaralanma veya ölümle sonuçlanabiliyor. Kasko yaptırmanız halinde birçok riske karşı hem finansal olarak cebinizi, kendinizi ve ailenizi güvence altına alabilmeniz mümkün olacaktır. Kasko yaptırmadan önce en iyi ürün için kasko tekliflerini araştırmanızı öneriyoruz.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir