Sigorta

Kasko Yaptırmak İçin Sebepli 5 Kötü Senaryo

Aracıma kasko yaptırmak istiyorum dediğiniz halde kasko yaptırma konusunda kararsız iseniz başınıza gelebilecek 5 kötü senaryoyu okuyarak tekrar düşünün, bu yazıyı sizler için hazırladık…

Zorunlu trafik sigortası ve kasko arasında çok belirgin bir fark bulunur. Çoğu zaman araç sahipleri sadece zorunlu trafik sigortasının yapılmasının yeterli olacağını düşünerek kasko yaptırmazlar fakat kasko yaptırarak kendi aracınızı güvence altına alıyorken, trafik sigortası yaptırdığınızda kendi aracınızı değil, başkalarına vereceğiniz zararları güvence altına almış oluyorsunuz. Yani, söz gelimi yaşanabilecek herhangi bir kazada aracınızın hasar görmesi durumunda eğer kaskonuz bulunmuyorsa herhangi bir güvence altında olmanız mümkün olmayacaktır.

Motorlu kara taşıtınıza kasko yaptırmanız durumunda sizin iradeniz dışında taşıtınızın hasara uğraması, yanması, çalınması gibi pek çok durumda güvence altında olursunuz. Kasko isteğe bağlı bir sigorta ürünü olduğundan dolayı taşıtınızın yanması, çalınması vb. gibi durumlarda talebiniz doğrultusunda ek teminatlarla sigorta kapsamınızı genişletmeniz mümkün oluyor. Ek teminatlar vermek zorunda olmadan da taşıtınızı tüm risklere karşı güvence altına alan sigorta şirketleri bulunmaktadır.

Daha önce “ekonomist.co” sigorta kategorisinde yazdığımız Kasko Nedir? adlı yazımızı okuyup, kasko hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Neden 1 – Yaralanma, Maluliyet ve Vefat

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre her yıl ortalama 1.2 milyondan fazla kişi trafik kazaları sebebiyle hayatını kaybederken, 20 – 25 milyon kişi yaralanıyor ya da sakat kalıyor. Bir atasözü şöyle der; Ava gelmez kuş olmaz, başa gelmez iş olmaz. Hiç beklemediğiniz bir anda yaşayabileceğiniz trafik kazası sonucuyla yaralanma, sakat kalma ve daha da kötüsü vefat durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu gibi olası durumlara karşı eğer kaskonuz varsa, ferdi kaza teminatı kapsamında tedavi masraflarınız karşılanır. Maluliyet durumunda siz, vefat gibi durumlardaysa lehtarlarınız güvence altına alınır.

Neden 2 – Kaza Geliyorum Demez!

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nün yayımladığı son rapora göre ülkemizde her gün ortalama 2 bin 886 trafik kazası meydana geliyor ve yaz aylarında bu sayı artış gösteriyor. Siz her ne kadar dikkatli bir sürücü olsanız dahi bu durum sadece ihtimal azaltır, olası trafik kazalarını ortadan kaldırmanıza yetmez ama kaza risklerine karşı kasko yaptırarak sonradan oluşabilecek zararları, önceden minimize etmek elinizde olur.

Neden 3 – Başkalarının Sürüş Hataları

Kasko, başkalarının sürüş hatalarına karşı finansal koruma sağlar. Belki sizin muhteşem bir el-göz koordinasyonunuz var. Belki de daha önce hiç trafik kazası yaşamadınız ve tartışmasız ki dünyanın en iyi sürücüsü sizsiniz ama ne var ki, arkanızdan gelen bir araç aniden size çarptı ya da kavşaktan geçmeye çalışırken karşınıza aniden bir araç çıktı ve çarptınız! Üstelik geçiş hakkı da sizdeyken. Sizin haklı olduğunuz ve iradeniz dışında gerçekleşen bu gibi çarpma ve çarpılmalara karşı daha temel bir ifadeyle başkalarından kaynaklanan sürüş hatalarının bedelini ödemek zorunda kalmazsınız. Elbette kaskonuz varsa.

Neden 4 – “Aracım 5 dakika önce buradaydı”

Haberlere çok sık bakmıyorsanız ya da bir Polis değilseniz, bu veya benzeri cümleleri daha önce hiç duymamış olabilirsiniz ama Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2014 raporları korkunç gerçeği gözler önüne seriyor. Ülkemiz genelinde günde ortalama 63 araç çalınıyor. 2014 yılında çalınan toplam araç sayısı yaklaşık 23 bin civarında. Zorunlu trafik sigortası, oto hırsızlığı gibi durumlarda araç sahiplerinin zararını karşılamıyor. Neyse ki, araç sahipleri artık daha bilinçli kasko sayesinde hırsızlık riskine karşı da güvence altında oluyorlar.

Neden 5 – Halk Hareketleri ve Terör

Yaşanmasını hiç istemediğimiz olaylar arasında terör eylemleri geliyor. Fakat son yıllarda ülkemizde bu yönde pek çok olay yaşandı. Özellikle bu eylemler sırasında provokatörler tarafından binlerce araç tahrip edildi, ateşe verildi ve hasara uğratıldı. Kaskosu bulunan araç sahipleri zararlarını tazmin edebildiler fakat kaskosu bulunmayan araç sahipleriyse geri dönüşü olmayan zararlara uğradılar. Kaskolar, terör ve halk hareketleri gibi risklere karşı da aracınızı güvence altına almaktadır.

Yukarıda kaskonun avantajları ve gerekliliğini araç sahiplerinin en sık karşılaştığı 5 senaryoyu baz alarak anlatmaya çalıştık. Sigorta konusunda bilinçlenen araç sahiplerinin sayısı ve doğal olarak da kaskolu araç sayısı her geçen gün artırıyor. Sigorta şirketleri de kasko yaptırmak isteyen araç sahiplerine cazip teklifler sunmaya devam ediyor.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir