Hayat Sigortası Yaptırmayı Düşünmeniz için 7 Neden

Ben sigortayı her zaman sağlıklı bir finansal yaşamın tamamlayıcısı olarak görüyorum, özellikle hayat sigortası ailesi olan herkes için mutlaka etraflıca düşünmesi gereken bir tamamlayıcıdır. Bunun nedenlerinden zaten bahsedeceğim.

Bazı zamanlarda sigorta çalışanlarıyla karşılaşıyoruz, sigorta şirketlerinden aranıyor ya da e-posta alıyoruz. Onlar bizimle poliçe satmak için temasa geçtiğinde tuhaf bir refleks olarak çoğumuz ‘hayır, teşekkürler’, ‘düşünmüyorum’, ‘şu anda çok yoğunum’, ‘benim zaten bir hayat sigortam var’ benzeri belki gerçek belki de gerçek olmayan bahanelerle tekliflerini geçiştirmeye çalışıyoruz.

Peki, neden gerçekten dinlemiyor ya da düşünmüyoruz? Herhangi bir sigorta almaya hatta özellikle hayat sigortasına ihtiyacımız olmadığına nasıl bu kadar emin olabiliyoruz?

Açık konuşmam gerekirse yatırım hesaplarınız dolup taşmışsa, çeşitli varlıklara sahipseniz ve yeteri kadar birikiminiz varsa hayat sigortasına ihtiyacınızın olmadığına emin olmanız normal karşılanabilir. Fakat böyle bir durumda finansal engelinizin olmadığı ortaya çıkıyor ve sahip olduğunuz varlıklar da hayat sigortasına hiçbir zaman ihtiyacınız olmadığı veyahut olmayacağı anlamına kesinlikle gelmiyor.

Yeteri kadar varlığımız olsa da olmasa da hayat sigortası yaptırmamıza teşvik edecek olumsuz ihtimaller her zaman mevcut. Bu nedenle hayat sigortası satın almak ya da almamak arasında bir karar vermeden önce mutlaka düşünün.

Hayat sigortası poliçesine sahip olma konusunda etraflıca düşünmenize yardımcı olabilecek yedi sağlam neden şu şekilde:

Sakatlık durumunda maddi destek sağlar

Bunlar çoğu zaman aklımızın kıyısından köşesinden geçmeyen kötü ama başımıza gelmesi muhtemel problemler. Satın alacağınız bir hayat sigortası poliçesi yaşayacağınız herhangi bir sakatlık durumunda yaşamınıza aynı şekilde devam edebilmenizi sağlar.

Her ne kadar kötü bir ihtimal olsa da her gün onlarca kişinin başına sakat kalmaya varabilecek tehlikeler gelebiliyor.

Kazalar sonucu yüksek tutarlı tedavi masraflarınız karşılanır

Oldukça kapsamlı bir poliçenin altına imza attığınızda, poliçe kapsamında yer alacak tüm kazalara karşı yüksek tutarlı tedavi giderlerinizi karşılayabiliyorsunuz.

Örneğin, TÜİK istatistiklerine göre her yıl çalışanların yaklaşık %2,3’ü bir iş kazası geçirirken, çalışanların %17’si de kaza riskine maruz kalabiliyor. Bu veriler sadece çalışırken başınıza gelebilecek kazalara örnek teşkil ediyor. Bunlar kötü, istenmeyen fakat olabilecek problemler.

Borçlarınızı aksamadan zamanında ödemeniz mümkün olur

Mevcutta bankalara bulunan kredi, kredi kartı gibi borçların gecikmesi durumda pek de hoş olmayan sonuçlar yaşanabiliyor. Sadece bankalara değil hemen birçok yere borcunuz bulunabilir.

Beklenmeyen hastalık, sakatlık ya da benzeri durumlara karşı sahip olacağınız hayat sigortası size maddi destek sağlar. Böylece kimileri için çok önemli ve gerçekten de önemli olması gereken borçlara karşı aşırı sorumlulukla borçlarınızı aksatmadan ödemeniz mümkün olur.

Gündelik ihtiyaçlara karşı da finansal destek sağlar

Edineceğiniz kapsamlı bir hayat sigortası yalnızca borçlarınıza değil borç gibi görünmeyen fakat aslında yaşamanıza devam etmenizi sağlayan temel giderlerinize yönelik de finansal destek sağlar.

Başınıza gelebilecek sakatlık veyahut hastalık durumunda faturalarınız gibi yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik finansal destek almanız kapsamlı bir hayat sigortasıyla mümkün olabilmektedir.

Vefat durumunda arkanızda bir şeyler bırakmanızı da sağlar

Bakmakla yükümlü olduğunuz bir aileniz varsa hayat sigortası yaptırmaktan daha büyük bir neden sanırım ki olamaz. Vefat etmeniz durumunda hayat sigortanız maddi bir varlık niteliği sağlar.

Böylece aileniz ve sevdiklerinize parasal niteliği olan bir varlık bırakmanız mümkün olur. Mesela, poliçeniz kapsamında eğitime devam etmek zorunda olan çocuklarınız alacakları parasal varlıkla eğitimlerine devam edebilir.

Herkes için vergi avantajı sağlar

Hayat sigortaları ücretli çalışanlar veya serbest meslek çalışanları için vergi avantajı sağlar. Sigortanız için ödeyeceğiniz primler güncel vergi kanunlarına binaen belirli miktara kadar gelir vergisi matrahından düşürülebilir.

Ücretli çalışanlar için aylık brüt ücretin %15’i, serbest meslek sahiplerinin beyan ettikleri yıllık gelirin %15’i vergi indiriminde kullanılabilmektedir.

Sanıldığı kadar pahalı değildir

Vergi indirim avantajı dışında hayat sigortasının, yaşamınızdaki olası birçok riske karşı güvence sağladığını düşünürseniz sanıldığı kadar pahalı olmadığını görebilirsiniz.

Şöyle düşünün, hayatta başınıza gelebilecek birçok risk mevcut ve risklerin tümünü tek bir paketi satın alarak, başta kendinizin sonra da sevdiklerinizin finansal yaşamını güvence altına alıyorsunuz. Bu açıdan aylık bir miktar prim ödemeye kesinlikle değer. Diğer yandan prim ödemelerinizi talep ettiğiniz dönemlerde de yapabiliyor olmanız yine size farklı bir avantaj sağlayabilir.

Bu sağlam nedenlerin her biri hayat sigortası yaptırıp yaptırmamanız konusunda tekrar düşünmenizi sağlayacaktır. Bu konuda daha fazla fikre ihtiyacınız varsa bir sigorta şirketiyle size uygun bir hayat sigortası planı ve prim ödemeleri için mutlaka görüşmenizi tavsiye ederim.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu