Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar?

21.01.2022

Zorunlu trafik sigortası konusunda araç sahipleri tarafından cevabı bilinmeyen sorular çoğu zaman kafa karıştırabiliyor. “Trafik sigortası nedir, zorunlu mudur, yaptırılmazsa ne olur ve trafik sigortası neleri kapsar” gibi sorular en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

Türkiye’de yaklaşık olarak mevcut 19 milyon araç bulunuyor ve bu araçların yine yaklaşık olarak 16 milyonunda zorunlu trafik sigortası yapılmış durumda. 19 milyon araç sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortası hakkında en çok merak edilen sorulara yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortası nedir?

Zorunlu trafik sigortası, adından da anlaşılabileceği üzere motorlu araç sahipleri tarafından yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır ve ülkemiz sınırları içerisinde yaşanabilecek herhangi bir kaza nedeniyle karşı tarafa verilebilecek zararların temini için yapılmaktadır.

Olası bir kaza sonucunda karşı tarafın aracında gelebilecek hasarlar, karşı tarafın yaralanması sonucu ortaya çıkabilecek tedavi masrafları trafik sigortası kapsamınca karşılanmaktadır. Vefat durumlarındaysa vefat edenin yakınlarına sigorta kapsamında tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Trafik sigortası yaptırılmazsa ne olur?

Zorunlu bir sigorta olduğundan dolayı mutlaka yaptırılması gerekir. Sigortasız trafiğe çıktığı tespit edilen araçlar trafik şube otoparklarına alınarak, araç sahiplerinin taşıtlarına sigorta yaptırmaları beklenir. Ayrıca araç trafiğe sigortasız çıktığı için taşıt sahibi maddi ceza ödemek durumunda kalır. Her motorlu araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi dolmadan yenilemekle yükümlüdür. Araçlarda herhangi bir yeni – eski istisnası olmaksızın trafiğe çıkan her araç mutlak suretle sigorta yaptırmalıdır.

Zorunlu trafik sigortası neleri kapsıyor?

Maddi zararlar, tedavi masrafları, sürekli sakatlık sonucu araç sahibine ve ölüm hallerinde ise ölenin mirasçılarına (lehtarlarına) zorunlu trafik sigortasıyla teminat sağlanmaktadır. Ayrıca, zorunlu trafik sigortası yapıldığı aracın zararını karşılamamaktadır, yalnızca zarar verdiği aracın zararını karşılamaktadır. Trafik sigortası teminat limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından her takvim yılı başında güncellendiğinden dolayı araç sahiplerinin ödediği prim ücretleri de değişebilmektedir.

Trafik sigortası fiyatları ne kadar?

Yazımızı sonlandırmadan önce trafik sigortası fiyatları konusunda da bilgi verelim. Bu fiyatlar ruhsat sahibi ve araç markası gibi değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Aracınıza ve kendinize en uygun fiyatı bulabilmek için sigorta şirketlerinden teklif isteyebilirsiniz. Tek bir sigorta şirketi yerine birden fazla sigorta şirketine teklif için başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.