BirikimKişisel Finans

Sıradışı Kolay Para Biriktirme Yöntemleri

Para tasarrufu günümüzde gelecek için yapacağımız en iyi işlerden birisidir. Az kazanıp çok harcayarak hayal ettiğiniz hiçbir şeye kavuşamazsın. Böyle bir durumda yapmanız gereken tek şey kolay para biriktirme yöntemleri ne demektir.

Bu yazıyı baştan sona okuduğunuzda, kolay para biriktirme yöntemleri için ilk adımı atmış olacaksınız.

Neden Para Biriktiremiyoruz?

Bunun en basit cevabı, aylık giderlerinizin gelirlerinizden çok olması yada gelirinize çok yakın olmasıdır. Şayet kısa vadede gelirinizi arttıramıyorsanız, o zaman giderlerinize çeki düzen vermek zorundasınız.

İşte size maddeler halinde kolay para biriktirme yöntemleri:

Giderlerinizi mutlaka not alın: Şayet çok disiplinli birisi değilseniz, giderlerinizi not almanız atacağınız ilk adım olabilir. Çok basit gördüğünüz harcamalar bile, ay sonunda gelir gider dengenizi bozmaya yetebilir. Bunu yapmanın en basit faydası ise, o ufak tefek harcamaların aslında ay ve yıl sonunda hiç de ufak tefek olmadığını görmenizi sağlayacak olmasıdır. Expenseview sitesi, aylık giderlerinizi internet üzerinden not almanızı sağlayacak oldukça kullanışlı bir sitedir.

Gerekli olmayan harcamaları kısıtlayın: Sizde fazla bir katkısı olmayan, tüm gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Yada en basitinden, daha aza indirmek için çaba sarf edin.

Öneri: ING Bank’tan Para Biriktirmek için 20 Öneri

Gereksiz aboneliklerinizi iptal edin: Bu başlığa çok geniş bir pencereden baktığımızda, çok nâdir kullandığınız telefonlar, okumadığınız gazete ve derginin abonelikleri, sürekli park etmediğiniz otopark için almış olduğunuz aylık otopark aboneliği gibi, bütçenize göre lükse kaçan tüm abonelikleri iptal edebilirsiniz. Bu başlık için alkol ve sigara kullanımı da söylemek kesinlikle mümkündür. Çünkü her gün sağlık açısından da zararlı olan bu maddelere de para harcıyoruz.

Kredi kartıyla taksitli alışverişten uzak durun: Eğer iyi bir gelire yada birikmiş bir mal varlığına sahip değilseniz, kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmaktan kaçının. Çünkü kredi kartıyla taksit yapmak, daha kazanamadığınız bir paraya ipotek koydurmakla aynı anlamı taşır. Çok aciliyeti yoksa ve paranız da yeterli değilse, taksitle alacağınız bir şeyi almayın.

Kendinizi frenleyin: Her gördüğünüz, çok hoşunuza giden şeyi almayın. Kendini frenlemeyi bilmek, kolay para biriktirme yöntemleri arasında en önemli etkenlerden birisidir.

Eğlence hayatınızda abartıya kaçmayın: Çok pahalı eğlenceler insanı onure etmez. Çok pahalı eğlenceler yerine, küçük bütçeli eğlenceleri tercih etmeniz, kolay para biriktirme yollarından birisidir.

Öneri: Para Biriktirme Taktikleri [En Hızlı 10 Yolu]

Hayal gücünüzü kullanın: Biriktirdiğiniz para ile alacağınız evi, yada arabayı hayal edin. Veya çok güzel bir tatil için yapacağınız birikimi hayal edin. Bu birikimi var olan harcamalarınızdan kısarak yapacağınız için, yeri geldiğinde korkmadan bu parayı harcayabileceğinizi aklınızda tutun.

Listesiz alışverişe gitmeyin: Disiplinli bir alışveriş yapacak kişiliğe sahip değilseniz, alışverişe gitmeden önce mutlaka gerekli olan ihtiyaçlarınızın listesini çıkarın. Alışveriş esnasında bu listenin dışına çıkmayın.

Öneri: Para Biriktirmek İstiyorum Ama Nasıl?

Bütçenize göre hareket edin: Her şeyin yenisi elbette güzeldir ve insana cazip gelir. Ancak burada amaç kolay para biriktirmedir. Kolay para tasarrufu yapabilmek için, size sorun yaşatmayacak ikinci el cihazları tercih edebilirsiniz.

Kullanım tasarrufu: Kolay para biriktirme yöntemleri arasında, önemli olan etkenlerden biriside kullanım tasarrufudur. Bu başlıkta verilecek örnek oldukça fazladır. Ancak birkaç örnek verecek olursak; aydınlatmada tasarruflu ampül kullanın, klozetin su haznesine 1 litrelik pet şişeyi dolduracak koyun, 10 saniye için bile olsa boşa yanan lambaları kapatın, televizyon izlemediğiniz zaman fişini çekin.

Kolay para biriktirme yöntemleri arasında, en etkili başlıkları sizlere sunduk. Ancak tam bir liste sunmaya kalkarsak, liste hayli uzun olacaktır. Kolay para tasarrufu yapabilmek için, yukarıdaki listeye mutlaka riayet etmeniz son derece önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu