Tasarruf

Akıllı Telefonlarla Tasarruf Yapmanın 5 Yolu

Binlerce lira ödeyerek satın aldığınız akıllı cep telefonlarını gerçekten de hakkını vererek kullandığınıza inanıyor musunuz? Yüksek ödemeler yaparak satın aldığınız akıllı cep telefonları görünürde olan harika fotoğraflar çekmek veya diğer fantastik özelliklerinden çok daha fazlasına sahiptir.

Akıllı telefonlar harcamalardan tasarruf yapmanızı birçok yoldan sağlar. Hatta öyle ki, sahip olduğunuz akıllı telefonunuzla satın almak için ödediğiniz parayı ve hatta katlarını geri alabilmeniz bile mümkün olur. Tek yapmanız gereken telefonunuzun sağladığı muhteşem ve eğlenceli tasarruf yollarını keşfetmek.

İşte akıllı telefonunuzu kullanarak harcamalarınızdan tasarruf edebileceğiniz ve telefonunuza verdiğiniz parayı yine telefonunuzu kullanarak geri kazanabileceğiniz beş tasarruf yolu:

1. Ürün İnceleme Siteleri

Çoğu zaman geri ödeme konusunda sıkıntı çıkaran baş belası mağaza sahiplerine bulaşmadan alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Vazgeçerseniz ya da aldığınız ürün istediğiniz gibi gönderilmezse iade edin ve paranızı geri alın. Geri ödeme yapma konusunda problem çıkaran mağazalardan alışveriş yapmadığınıza emin olmak için ürün inceleme sitelerini mutlaka ziyaret edin, yorumları gözardı etmeyin. İster internetten isterseniz de fiziki mağazalardan alışveriş yapın, hiç fark etmez; oturduğunuz yerden cep telefonunuzla ürün inceleme sitelerini ziyaret ederek, alışveriş yapacağınız mağazalarla ilgili tüm yorumlara ulaşabilirsiniz.

2. Telefon Faturaları

Sabit hat veya cep telefonu faturalarınızı akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulamalarla azaltabilirsiniz. Şu anda kullanmıyor olmanıza ihtimal vermiyorum ama WhatsApp, Skype ve BiP gibi ücretsiz çağrı ve mesajlaşma uygulamalarını daha fazla kullanmanızı tavsiye ediyorum. Yine de henüz kullanmıyorsanız şu listeden kendinize en uygun çağrı ve mesajlaşma uygulamasını bulmanızı öneriyorum.

3. Mobil Bankacılık

Parmaklarınızın ucuna kadar gelen mobil bankacılık uygulamalarını kullandığınızı düşünüyorum. Kullanmaya devam edin, kullanmıyorsanız bir an önce kullanmaya başlayın. Çünkü mobil bankacılık uygulamaları para transfer işlemleri, kredi/kredi kartı borçları ödeme veya hesap bakiye kontrolünden daha fazla özelliğe erişmenizi sağlar. Mobil bankacılık kullanarak şubelere nazaran daha düşük EFT/havale ücreti ödersiniz. Diğer yandan mobil bankacılık uygulamalarıyla hesap bakiyenizi ve kredi kartı harcamalarınızı takip ederek paranızın nereye gittiğini görebilir, böylece bütçeniz üzerinde analiz yapabilme avantajını da elde edersiniz.

4. Müzik

Spotify, iTunes Music gibi uygulamalara müzik dinlemek için ödeme yapıyor olabilirsiniz fakat ücretsiz müzik dinleyebileceğiniz alternatif yollar da var. YouTube müzisyenlere ait şarkıları ve video kliplerini hala ücretsiz sunuyor. Aynı şekilde yerel radyo kanallarının uygulamaları da müzikleri ücretsiz dinlemeyi sağlıyor. Üstelik sevdiğiniz müzisyenler bu legal yolları kullandığınızda da telif ödemeleri almaya devam ediyor.

5. E-Kitaplar

Size kitap harcamalarınızı birkaç ay belki de daha uzun bir süre ertelemenizi sağlayacak güzel öneriler vereceğim. Ücretsiz e-kitap okumayı sağlayan mobidik.com, Google E-kitap gibi siteleri kullanarak akıllı telefonunuzdan popüler kitapları okuyabilir hatta yeni amatör yazarların hikayelerini keşfedebilirsiniz. Bunlar içinde ödeme yapmanıza gerek yok.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir