Tasarruf

Ayda En Az 300 Lira Tasarruf — İncelemeye değer

Para biriktirememek en basitiyle küçük birikimleri elden kaçırmakla açıklanabilir. Dürüst olun ve düşünün, eğer elinize geçen her küçük miktarı elinizde tutmuş olsaydınız şimdilerde hiç de azımsanmayacak bir birikime sahip olurdunuz. Mesele küçük ya da büyük demeden eldeki parayı tutabilmek. Küçük paralar birleşerek ancak büyük birikimleri meydana getiriyor.

Elde para tutamamanın zorluğu herkes için geçerli değil. Bu yazı da hem birikimlerini artırmak hem de eline geçen paraları kaçırmak istemeyenler için birkaç basit yoldan bahsedeceğim.

Birikimin en önemli adımı tasarruf yapmaya başlamaktır. Hiç de azımsanmayacak miktarda tasarruf yapmaya başlayabilirsiniz. Ayda 300, yılda da yaklaşık 3.600 lira!

Her kuruşun kaydını tutun. Daha fazlasını tasarruf etmek ve birikimleriniz için fırsat yaratmak sizin elinizde. Bu ay 300 lira ile başlayalım:

Kahveyi evde yapın — 60 lira tasarruf

Ortalama bir kahve ücreti yaklaşık 5 lira ama ben daha makul olmaya çalışıyorum. Daha fazla tasarruf yapabilirsiniz fakat yapabileceğiniz en az tasarruf tutarı aylık 60 lira.

Yolda ofise ya da okula giderken kahve içmeyi kim istemez? Evinizde de kahvenizi, lattenizi hazırlayabilirsiniz. Biliyorsunuz hazırlamak yalnızca iki – üç dakika alıyor.

Ofiste kahveye para mı ödüyorsunuz?

Geçen yıllarda bir kamu dairesinde staj yapmıştım. Kamu dairesine personeller dahi kahve içmek isteyen herkesin -doğru hatırlıyorsam- 3 ya da 4 lira ücret ödemesi gerekiyordu. Tek bir kahve için. Benim staj yaptığım bölümde personeller kendilerine bir kahve makinesi almışlardı. Herkes kendi kahvesini kendi yapıyordu. Daha ucuz ve tasarruflu. Eğer iş yeriniz kahve ücretlerini karşılamıyorsa kısa sürede yapacağınız en iyi yatırım bir su ısıtıcısı almak olacaktır. Çalışırken çok sık kahve içiyorsanız aylık yaklaşık 100 liradan fazla tasarruf yapabilirsiniz. Kahve harcamalarınız yarı yarıya düşecek, mutlaka düşünün.

Yemek harcamalarınızı azaltın — 150 lira tasarruf

Ofis ve okullarda yemek harcamalarınızı azaltmanız, seçenek olarak evden yemek götürmeniz aylık yaklaşık ve en az 150 lira tasarruf yapmanızı sağlar. Mesela, her gün kendinize sağlıklı ve farklı sandviçler hazırlayın, Subway‘den daha iyisini yapabilirsiniz.

Kısıtlı kişisel bütçeyi önemli ölçüde daraltan en büyük engel restoran harcamalarıdır. Özellikle dışarıda yenen ve dışarıdan sipariş edilen yemek harcamaları gelirlerinizi azaltıcı bir etkiye sahiptir. Elbette bu hiç dışarıda, restoranlarda yemek yemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Ara sıra restoranlara gitmek veya dışarıdan yemek söylemek keyiflidir hem ekonominin işleyebilmesi için kazandıklarımızın bir kısmını vermeyi, paylaşmayı bilmeliyiz fakat kısıtlı bütçeler ve mevcut birikim hedefleri için bu kural bir istisna.

Giyim harcamalarınızı yarı yarıya azaltın — 200 lira tasarruf

Sertifikalar ve diplomalar iş bulmamıza veya çalışmaya devam etmemize yetmiyor. İnsanın kendine bakması ve bakımlı olması iyi bir şey ama tam olarak talep edilen işverenlerin istediği şekilde prezentabl olmak…

Her zaman müşterilere gülücükler dağıtmak, pozitif olmak, çok iyi görünmek ve tabii ki SIKI ÇALIŞMAK gerekiyor. Bunları yaparken de harika giysiler ya da takım elbiselerin içinde olmamız da şart.

TÜİK’e göre bütçemizin yüzde 4,2’sini giyim ve ayakkabıya ayırıyoruz. Bu noktada sadece bir kaç tavsiyem olacak. İndirimli mağazalardan özellikle de sezon sonlarında bir sonraki sezonlar için giyim ve ayakkabı alışverişi yapabilirsiniz. Yıllık giyim ve ayakkabıya ayırdığınız harcamalar seneye dağıtıldığında aylık ortalama 200 lira tasarruf yapmak mümkün oluyor.

Sigarayı bırakın — 240 lira tasarruf

Bu teklif herkes için pek cazip gelmeyecek ama sigara kullanıyorsanız her ay ortalama 240 liranızı çöpe attığınızı kabul edin. Kaldı ki sigarının faydadan çok zarar getirdiğini biliyorsunuz.

Sigarayı bırakarak aylık 240 lira tasarruf yapabilirsiniz fakat sigara kullanmaya devam ederseniz, yıllar boyunca belki de ev alabileceğiniz tutarda bir parayı ellerinizle heba etmiş olacaksınız. Bununla bitecek mi, hayır. Daha sonrasında çıkacak sağlık sorunlarınıza çok daha fazla harcama yapmanız gerekecek. Gelecekte kanser, bel rahatsızlıkları, diş kaybı ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Hala sigarayı bırakmayı düşünmüyorsanız, size tavsiyem tam kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmanız. En azından gelecekte kuvvetle muhtemel karşılaşacağınız sağlık harcamalarından tasarruf yapmış olursunuz.

Gelecek güncellemeler için ekonomist.co kişisel finans anasayfasını takip edebilirsiniz.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir