Tasarruf

Zamlanan Elektrikten Tasarruf Yapmanın 10 Yolu

1. Yanan gereksiz ışıkları kapatın

Basit bir öneri gibi gelse de çoğu zaman yapmayı unutuyoruz. Günde ortalama iki saat yanan 100 wattlık bir ev ampulü elektrik faturanızı ayda ortalama 3 lira yükseltiyor. Gereksiz ışıkları kapatmak elektrik faturanızda yıllık 36 liralık tasarruf yapmanızı sağlar.

2. Doğal ışık kaynaklarını kullanın

Güneş ışığından bahsediyorum. Evinizin güneşe bakan cephelerinde doğal ışık kaynağını maksimum düzeyde kullanmaya çalışın. Bu tasarruf yöntemi faturanızı, elektrik kullanım sürenize göre aylık bazda ortalama 4-5 lira azaltacak.

3. Kullanmadığınız elektrikli cihazların fişini çekin

Fişe takılı olduğu halde kapalı elektronik cihazların çok fazla elektrik tüketmediği doğru olsa da fişe takılı; televizyon, su ısıtıcısı veya diğer birçok cihaz birleştiğinde azımsanmayacak bir elektrik tüketimi meydana getiriyor. Kullanmadığınız elektrikli cihazların fişini çekerek faturanızı aylık ortalama 2-3 lira azaltabilirsiniz.

4. Duş süresini çok uzun tutmayın

Doğal gaz kullanıyorsanız, sıcak suyun size ulaşabilmesi için kombinin elektrik tüketimine ihtiyacı olduğunu hatırlayın. Doğal gaz kullanıyorsanız elektrik faturalarınız da kış aylarında yaklaşık 15 liralık bir artış görebilirsiniz. Bu fiyat artışının sebebi de kombinin sıcak suyu size ulaştırabilmesi için harcadığı elektrik tüketimidir. Duş sürenizi azaltarak gözle görülür bir tasarruf yapabilirsiniz.

5. Suları açık bırakmayın

Yukarıdaki sebepten dolayı su musluklarından akan sıcak su da elektrik tüketimini artırıyor. El yıkama, diş fırçalama ve tıraş sırasında suyu açık bırakmamanız, günlük rutin kullanımınıza bağlı olarak faturanızı yaklaşık %2 oranında azaltacaktır. Aynı şekilde bu yolla su faturanızı da azaltabilirsiniz.

6. Sızıntıları giderin

Yine bir üst maddeden dolayı siz farkında olmadan sıcak su akan ve sızıntı yapan musluklarda elektrik tüketmenize neden olur. Sızıntı yapan muslukları tespit etmeniz de tasarrufunuzu artıracaktır.

7. Pencerelerinizi kontrol edin

Evinizdeki hava akışını kontrol edin. Gerekiyorsa soğuk hava gelen pencerelerinizi hava engelleyici bantlar yoluyla kontrol altına alın. Soğuk hava akışı sebebiyle meydana gelecek sıcak hava dağılımı engellemeniz faturanızı aylık ortalama 7-8 lira azaltabilir.

8. Eski elektronik cihazlarınızı yenileyin

Pek parlak bir fikir gibi gelmese de eski elektronik cihazlarınızı yenilemeniz uzun vadede sizi kazançlı çıkaracak. Eskiyen cihazlar çoğu zaman daha fazla elektrik tüketir. Oysa, yeni elektronik cihazlar eskilere nazaran elektrik tüketimi konusunda çok daha tasarrufludur.

Yeni bir cihaz almadan önce elektrik tüketim kalemlerini incelemeyi unutmayın.

9. Mantolama yaptırın

Yasal bir zorunluluk olarak 2017 yılına kadar konutların dış cephesine mantolama yapılması gerekiyor. Mantolama sayesinde kışın daha sıcak olan konutlar yazın daha da serin kalabiliyor. Bu da kış aylarında ısınma, yaz aylarında da soğuk hava için daha az enerji tüketimi harcamanız anlamına geliyor. Henüz mantolama yaptırmadıysanız, bunu düşünün.

10. Diğer elektrikli cihazlardan tasarruf

Sık kullanılan çamaşır makinesi, fırın gibi diğer elektrikli cihazlardan tasarruf yapmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Çamaşır makinesi için:

  • Tam dolmadan çalıştırmayın.
  • Aynı şekilde çok fazla da doldurmayın. Çok boş ve çok dolu çamaşır makineleri daha fazla enerji sarf eder.
  • Sıcak ve uzun programlar yerine soğuk ve kısa programları tercih edin. Genelde bazı çamaşırlar daha kısa ve soğuk programlarda yıkanabiliyor. Çamaşırlarınıza buna göre haftalık ayarlamalarla yıkamayı tercih edebilirsiniz.
  • Çamaşırlarınızı makineyle kurutmak yerine dışarıya asabilirsiniz.

Fırınlar için:

  • Ön ısıtma sürelerini daha kısa tutun.
  • Çalışan fırının kapağını çok fazla açamamaya çalışın. Çalışan fırınların kapağı açıldığında ısı kaybı sebebiyle enerji tüketimi daha fazla olmaktadır.
  • Yiyeceklerini fırında ısıtmak yerine mikrodalga kullanmayı tercih edin. Mikrodalga fırınlar, sıradan fırınlara nazaran daha az enerji tüketir.

Bulaşık makinesi için:

  • Tıpkı çamaşır makinesinde olduğu gibi boş çalıştırmayın ve çok doldurmayın, bu enerji tüketimini artıyor.
  • Bulaşık makinenizi ekonomik yıkama programıyla çalıştırın. Ekonomik yıkama programı su kullanımını da azaltacaktır.

Maddeler halinde anlattığım elektrik tasarrufu yöntemleriyle fatura tutarınızı en az %10 azaltmanız mümkün olacaktır. Daha az ödemek için denemeye değer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu