HarcamalarTasarruf

Fast food Alışkanlığının Maliyeti ve Tasarruf için Ekstra 5 Yol

Fast foodun o kadar sağlıklı bir şey olmadığını herkes bilir ama fast food herkes için bazen reddetmesi zor bir şeydir.

Bazı durumlarda bizi fast fooda iten şey kolaylıktır. Uzun ve yorucu bir iş gününden sonra insan eve gidince yarım saat yemek yapmakla uğraşmak değil, evine gidip dinlenmek ister. Bu yüzden yolda durup yiyecek bir şeyler almak veya ‘Yemek Sepeti’ne koşmak daha kolayımıza gelir.

Bazen de fast foodu dayanılmaz kılan tek şey tadıdır. Bir insan ne kadar sağlıklı olursa olsun en azından sevdiği en az bir sağlıksız yiyecek mutlaka vardır. İster kocaman, ağız sulandıran bir hamburger veya dondurma olsun, bazen canımız çok fena fast food ister.

Kabul etmek gerekir ki fast food sektörü bugünlerde o kadar da kötü değil. Her fast food zinciri artık sağlığına dikkat eden tüketiciler için salata veya ızgara tavuk gibi birkaç sağlıklı seçenek sunuyor. Fakat bu zincirlerin bir türlü değiştiremeyeceği bir şey var; fiyatlar.

Bu Alışkanlığın Maliyeti Ne

Fast fooddan pahalı bir şeymiş gibi konuşmak biraz garip. En nihayetinde McDonald’s ve Burger King hep büyük değerleriyle övünürler. Bu gerçekten de doğru; fast food restoranları, tam servisli restoranlardan daha ucuz yerlerdir.

Aslında aşırıya kaçılmadığı sürece bu pek de büyük bir mesele değil, zira McDonald’s, KFC ve Burger King’in Türkiye’deki menülerinde yer alan fiyat bilgilerine göre fast food yiyeceklerin tekli fiyatı 9 – 14 Türk lirası aralığında.

Fast food sınıfında bir yiyeceğe 9 – 14 lira para ödemek o kadar pahalı bir hareket gibi gelmeyebilir ama alışkanlık haline geldiğinde maliyet sıkıntılı rakamlara ulaşıyor. Haftada bir kez fast fooda 9.50 lira harcasanız bu yılda yaklaşık 450 lira ediyor. Bu, para biriktirmeye başlamak ya da doğrudan adetlerce hisse senedi almak için hiç de yetersiz bir rakam değil.

Nasıl Tasarruf Edilir

Bu alışkanlığı nasıl kontrol edebilirsiniz? Eğer isterseniz bu alışkanlıktan kurtulabilirsiniz. Öncelikle ne zaman ve ne için fast food yediğinizi belirleyin. Daha sonra da fast food yediğiniz durumlarda ucuz, sağlıklı ev yemekleri yiyebilmek için önceden plan yapın.

Size bu konuda yardımcı olacak bazı ekstra yollara göz atın:

1. Sıkışık Zamanlarda Kahvaltı

Sabah aceleniz varken kahve almak daha kolay gelir ama kahvaltı vakitleri, yiyip içmek için harika zamanlardır. Yanınıza üzerine biraz meyve veya granola atılmış bir kase yoğurt alıp yolda yiyebilirsiniz. Ya da isterseniz hafta sonları sandviç gibi şeyler yapıp bunları dondurabilir ve hafta içleri ısıtıp yiyebilirsiniz.

Diğer bir alternatif ise geceden yulaf ezmesi hazırlamaktır. Yulafı geceden süt içerisine bırakırsanız sabahları yiyebileceğiniz kadar yumuşayacaklardır. Tek yapmanz gereken yulafı mikrodalga fırında biraz ısıtmak. Bu tarifi yoğurt, meyve, fıstık veya bitki tohumları ile zenginleştirebilirsiniz.

2. Yanınızda Götürebileceğiniz Öğle Yemekleri

Eğer öğle yemeği için bir saatten az vaktiniz varsa genelde fast fooda yönelirsiniz fakat bu durumda da para ve zamandan tasarruf yapmak mümkün. Hem bu illa her gün yanınızda sandviç ve meyve taşımak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Dünden kalan yemekleri mikrodalga fırına atılabilen bir kap içine koyabilir, öğle vakitleri iş yerinizde bunları ısıtıp yiyebilirsiniz. Ayrıca sulanmasın diye önceden temizlediğiniz sardalyaları da yanınızda getirebilirsiniz. Diğer bir alternatif de bir lokmalık et, peynir, sebze, meyve, fıstık, kraker gibi az ama çeşitli bir öğlen yemeği hazırlayıp getirmek.

3. Önceden Planlanmış Akşam Yemekleri

Eğer mesaiye kalacaksanız eve geldiğinizde uğraşmadan hazırlayabileceğiniz yemekler planlayabilirsiniz. Türkiye’de henüz yaygın olmayan “çok amaçlı pişirici” adı verilen, yiyecekleri uzun sürede ve yavaş yavaş pişiren cihazlar bu tür bir şey için ideal araçlardır. Sabahları yemeğin malzemelerini çok amaçlı pişiricilerin içine koyup ayarı düşük seviyeye getirdiğinizde akşama evde sizi sıcak bir yemek bekliyor olacaktır. İnternette “çok amaçlı pişirici tarifleri” diye aratarak bu pişiricilerde yapılacak yüzlerce tarife ulaşabilirsiniz.

4. Akşam Yemeği İçin Kestirme Çözümler

Eğer çok amaçlı pişiriciniz yoksa da sorun değil. Hafta sonları bir haftalık yemeğinizi hazırlayıp deep freeze atarak geldiğinizde ısıtıp yiyebilirsiniz. Ya da daha kolayı var; yemeklerinizden kalanları dondurun, böylece eve geç geldiğinizde yiyecek bir şeyleriniz olur. Başka bir alternatif de malzemeleri önceden hazırlayıp eve gelince yemeği yapmaktır. Böylece eve gelince malzeme hazırlama derdiniz olmayacaktır.

5. Çeşitli Atıştırmalıklar

Bazen eve dönüş yolunda acıktığınızı fark edersiniz ve eve gidene kadar beklemek yerine bir fast food restoranına girip bir şeyler yersiniz. Bu duruma yakalanmamak için yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar taşıyabilirsiniz. Meyve, fıstık, kraker, granola barları gibi yiyecekler rahatlıkla taşınabilen ve enerji açısından zengin şeylerdir.

Eğer derdiniz  fast foodların tadıysa onun için de ucuz çözümler mevcut. Hamburger ve pizza gibi fast food ürünleri evde rahatlıkla yapılabilecek şeylerdir. Ayrıca fast foodları evde kendiniz hazırladığınızda ayriyetten birçok fast food restoranından daha sağlıklı fast food ürünleri yemiş olacaksınız. Biraz pratikle fast food yiyeceklerini evde dışarıdan daha lezzetli şekilde hazırlayabilirsiniz.

McDonald’sın Yumurtalı McMuffin, Chicken McNuggets ya da KFC’nin Panini Sandviç veya acılı kanat gibi meşhur fast food ürünlerinin birebir aynısının tarifi de internette mevcut.  Direkt olarak aynı tadı alamayacak olsanız da canınızın çekmesini bastıracak kadar lezzetli olacaklardır. Ara ara gerçekten fast food yemenin bir zararı da yok, yeter ki aşırıya kaçmayın.

Tasarruf konusunda daha fazla fikir almak için buradaki benzer içerikleri inceleyebilirsiniz.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir