Giyim Kuşam Harcamalarından Tasarruf Yapmak için 6 Fikir

TÜİK verilerine göre geçen yıl hane halkı tüketim harcamalarında giyim ve ayakkabı harcamalarının payının %5,2’ye çıktığı açıklanmıştı. Giyim kuşam harcamaları herkes için zorunlu giderler arasında yer alıyor.

Giyim ve ayakkabı harcamaları feragat edemeyeceğimiz zorunlu giderler arasında yer alırken, haliyle bütçemizden büyük bir payı da giyim kuşama harcamak durumunda kalıyoruz.

Zorunlu giderleri es geçmenin mümkün olmadığını biliyoruz. Örneğin, kirada oturuluyorsa kira zorunlu harcamadır ve es geçilmesi mümkün değildir. Aynı şekilde gıda harcamaları da zorunlu ihtiyaçlar arasındadır ve bu harcamalardan da feragat etmenin olanağı yoktur. Fakat bu zorunlu harcamalardan asla tasarruf yapamayacağımız anlamına gelmiyor.

Zorunlu harcamalardan da tasarruf yapabileceğimiz yollar var. Mesela, zorunlu kira harcamalarından tasarruf etmek için bile semt değiştirme, daha küçük bir evde yaşamayı düşünme gibi yolları kullanabiliyoruz. Aynı şekilde toptan alışveriş yapmak ve indirimleri takip etmek de gıda harcamalarımızdan tasarruf yapmamızı sağlıyor.

Tasarruf imkanları giyim kuşam alışverişleri için de geçerlidir. Giyim kuşam alışverişi yaparken harcamalarınıza dikkat edebileceğiniz birkaç yolla uzun vadede tasarruf sağlayabilirsiniz.

Giyim kuşam harcamalarınızdan tasarruf için şu farklı yollar size yardımcı olabilir:

Alışverişlere tek çıkmayın

Mağazaları tek başınıza dolaşmayın, yanınızda size doğruları söyleyecek birini de mutlaka götürün. En nihayetinde mağazadaki satış danışmanı sizin arkadaşınız değil ve size yakışsa da yakışmasa da bir şeyler satabilmek için eğer yakın zamanda istifa etmeyi düşünmüyorsa asla gerçeği söylemeyecektir. Bu sebeple gerçekleri söyleyecek birinin alışverişinizde size eşlik etmesine izin verin.

Modayı önemsemeyin, nasılsa geçecek

Moda gelip geçicidir. Bugün moda olan bir şeyin yarın da moda olacağının garantisi yoktur. Markaların sürekli satış yapmak için uydurdukları moda akımlarını unutun gitsin. Moda her ne olursa olsun, siz her zaman giyebileceğiniz en iyi parçaları satın alın. Unutmayın, moda bize değil sadece markalara kazandırıyor.

İade ve garanti koşullarını bilin

Çoğu zaman daha fazla ödeme yapılan çanta ve ayakkabı gibi parçaları ne zaman veya hangi şartlarda iade edebileceğinizi bilin. Genelde yüksek ödemeler yapılan bu ürünlerde herhangi bir sorun çıkarsa mağazanın ürünü geri alacağına emin olun. Büyük mağazalar her zaman sorunlu ürünleri geri alır veya ürün onarımı için garanti verirler. Alışveriş yapacağınız mağazanın iade koşullarını bu sebeple bilmeniz şarttır.

İnternetten alışverişlere dikkat edin

Günümüzde onlarca mağazayı dolaşmadan en esaslı parçaları çoğu zamanda çok daha ucuza internetten bulabiliyoruz. İnternetten alışveriş yapmak büyük kolaylık fakat işin içine giyim kuşam girince bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yüksek ödeme yaptığınız giyim harcamalarınızı garanti altına almak için alışveriş yaptığınız sitenin iade kabul ettiğinden ve ücretsiz iade aldığından emin olmanız gerekir. Bu arada iç çamaşırı, bebek ürünleri gibi bazı ürünler iade edilemiyor. İade edilemeyecek benzeri ürünleri de önceden bilmeniz üzerinize olmayacak, pişman olacağınız ve asla iade edemeyeceğiniz parçalar için boşuna ödeme yapmanızı en başından engelleyecektir.

İkinci el almayı düşünün

Tasarrufu yaşam tarzı haline getiren ülke vatandaşlarından Fransızların ve Amerikalıların ikinci el alışveriş tutkusunu bilmeyen yoktur. Hatta Amerikalıların ikinci el alışveriş tutkusu e-ticaret devi eBay’i bile yarattı. İnternette ikinci el alışveriş tüm dünyada oldukça popüler. Lüks markalara para ödemeden önce az kullanılmış veya uzun süre kullanılmış olsa bile yıpranmamış pek çok şeyin ikinci elini alarak daha ucuza mal edebilirsiniz. Bunu düşünün.

Daha ucuza almakla tasarruf yapılmaz

Avrupa’nın tasarrufu seven sakinleri arasında yer alan Almanlar verilere göre en yüksek harcamaları giyim kuşam için yapıyorlar. Bunun sebebi satın aldıkları kaliteli ürünleri yıllarca giyebilmek! Daha ucuza satın almakla bu sebeple tasarruf yapılmaz. Eğer yıllarca giyebileceğiniz kaliteli fakat biraz pahalı bir şeyler satın alıyorsanız uzun vadede tasarruf için buna mutlaka değecektir.

Son olarak, farklı fikirler almak için daha ucuza satın almak için 6 farklı yol yayınına da göz atmanızı tavsiye ederim.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu