Gün İçinde Tasarruf Yapabilmenin 10 Yolu

21.01.2022

Kazandığımızdan çok harcıyoruz, daha doğrusu harcamak zorunda kalıyoruz. Bakın altını çiziyorum zorunda kalıyoruz. Günümüz koşullarında tasarruf yapmak ve geleceği tasarruflarımız yoluyla garantilemek için tercih edebileceğimiz farklı bir seçenek yok. Bu sebeple her zaman tasarruf yapmak için tetikte olmalı ve tasarruf yapabileceğimiz tüm fırsatları değerlendirmeliyiz.

Bu fırsatları gün içinde yaşarken yakalayabileceğimiz muhtemel anlar var. Her birini tecrübelerimle derledim. Sadece gün içinde aşağıdaki birkaç eyleme dikkat ederek ne kadar tasarruf yapabileceğiniz konusunda fikir almaya hazırsanız, başlayalım.

1. Evde yemek yapın, 200 lira tasarruf sağlayın

Evde yapılan yemek, restoranlardan söylenen ya da dışarıdan yenen yemeklere nazaran ayda ortalama 200 lira tasarruf yapmanızı sağlar. Her gün dışarıdan sipariş edeceğiniz yemeğin ortalama ücreti 7 lira olsa -ki sizde biliyorsunuz bu çok zor- bütçenize aylık 200 lira kayıp oluşturur. Halbuki, 200 liralık mutfak masrafıyla aylarca yemek ihtiyacınızı karşılamanız daha tasarruflu hemde sağlıklı olur.

2. Alışveriş listesiyle tasarruf yapın

Daha dün gibi süpermarket hilelerinden bahsettiğimi hatırlıyorum. Bu hilelerden kaçınarak market alışverişlerinizde tasarruf yapabileceğinizi anlatmıştım. En temel nokta marketlere gitmeden yemek menüsü veya alışveriş listesi hazırlamaktır. Alışveriş günlerinden önce ihtiyacınız olan şeyleri listelerseniz ekstra harcamalar yapmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, alışveriş listesi hazırlamak market indirimlerini de araştırmanız için size fırsat yaratacaktır.

3. Seyehat yaparken, tasarruf da yapın

Sıklıkla ay içinde uçak veya otobüs kullanarak seyahat yapmanız gerekiyorsa, bazı günlerde bilet fiyatlarının ne kadar yüksek olduğunu da biliyorsunuzdur. Rezervasyon yöntemi ve bilet fiyatı karşılaştırma sitelerini kullanarak ucuz biletleri yakalamak seyahat ederken de tasarruf yapabilmenizi mümkün kılar.

4. Şehiriçi ulaşımda da tasarruf mümkün

Öğrencilik döneminde evimle okulum arasında yaklaşık 10 dakika mesafe vardı. Bisikletimle okula giderek ulaşım ücretinden epey bir tasarruf yapabiliyordum. İmkanınız varsa bisiklet kullanın. Toplu taşıma da şehiriçi ulaşımda her zaman otomobilden daha karlıdır ve tasarruf sağlar. Yine de toplu taşıma kullanamıyorsanız, otomobiliniz içinde yakıt tasarrufu yapabileceğiniz yöntemler de var.

5. Evinizden de tasarruf yapın

Eviniz ihtiyacınız olandan çok daha büyükse gün içinde yapabileceğinizden daha az tasarruf yapmak zorunda kalırsınız. Büyük evlerin ısınma, temizlik, onarım gibi durumlarda küçük evlerden daha fazla masrafı olur. Küçük evlerde yaşamanın ekonomik avantajlarından şurada detaylarıyla bahsetmiştim.

6. Kıyafet harcamalarından tasarruf edin

Gün içinde kıyafetlerinizi dikkatlice kullanarak, çabuk yıpranmalarına engel olabilirsiniz. Kıyafetleri özensiz kullanmanız onların ömrünü kısaltıyor ve yeni kıyafetler ise masraflarınızı artıyor.

7. Satın alım aşamasında durun ve düşünün

Yine gün içinde pek çok kez alışveriş yapıyoruz. Herhangi bir şey satın almaya karar verdiğiniz anda durun ve düşünün, gerçekten alacağınız şeye ihtiyacınız var mı? Alacağınız şey için bugün kaç saat çalıştığınızı veya çalışmak zorunda olacağınızı düşünün.

8. Harcamalarınızı kontrol altında tutun

Harcamaları kontrol altında tutmak tasarruf yapabilmenin en kolay yollarındandır. Gelir ve giderlerinizin toplamını bilirseniz, tasarruf yapmanız çok daha fazla kolaylaşır. Bu takip için kişisel finans planı yapabilirsiniz.

9. Kredi kartınızı doğru kullanmaya çalışın

Gün içinde harcama yaparken kullandığımız ödeme araçlarından kredi kartları bilinçsiz kullanımlarda bütçemizi derinden etkileyebiliyor. Bu durum da tasarruf yapabilme ihtimalimizi ortadan kaldırıyor. Kredi kartınızı kullanırken; ödeme gücünüzü ve var olan toplam borcunuzu göz önünde bulundurun. Hatta buradaki doğru kredi kartı kullanım tüyolarına mutlaka göz atın.

10. Eğlenirken de bütçenizden tasarruf edin

Sürekli tasarruf yapmak ve bunun için uğraş vermek kimimizi mutlu ederken, bazılarımız içinde can sıkıcı olabiliyor. Peki ama hiç mi eğlenmeyeceğiz? Elbette eğlenirken, eğlencelere katılırken de tasarruf yapabiliriz, para harcamak zorunda değiliz. Mesela, ücretsiz konserler, tiyatro oyunları veya diğer aktiviteleri takip etmek ve değerlendirmek eğlenirken de tasarruf yapabileceğimiz eşsiz yollar arasında yer alır.

Gün içinde herkes için bazı yaşamsal faaliyetlere dikkat ederek tasarruf yapılabilecek basit ama etkili yollardan bahsettim. Sizinde bu konuda önerileriniz var mı?

YORUMLAR

 1. Burak dedi ki:

  İstanbul’da bisikletle işe gitmeye çalışırsam muhtemelen 3. gün Show Haber’de beni izlersiniz. Arkadan gelen aracın çarpması sonucu karşı tarafa fırlayan bisikletli sürücü karşı yönden gelen kamyonetin altında kaldı. Saatlerce ambulansın gelmesini bekleyen yaralıya vatandaş yanlış müdahele etti. Yaralarıyı önce ters çevirip, sonra üzerine oturdular. Ambulas gelmeden hayatını kaybeden yaralının yakınları ‘gün içinde tasarruf yapmaya çalışıyordu, paraya ihtiyacı vardı’ dediler.

  1. maslagin fatihi dedi ki:

   Ahahhaha doğru söz diyecek birşey yok. Bisiklet olayı iyi ama arkadaşlar burayı california sanıyorsa zar. Vericen bisikleti altına kamerayıda takıcan bisiklete geçsin Ataşehir’den Taksim’e yada Maslak’a bizde izliyelim.

  2. maslagin fatihi dedi ki:

   Ahahhaha doğru söz diyecek birşey yok. Bisiklet olayı iyi ama arkadaşlar burayı california sanıyorsa zar. Vericen bisikleti altına kamerayıda takıcan bisiklete geçsin Ataşehir’den Taksim’e yada Maslak’a bizde izliyelim.

 2. BÜŞRA dedi ki:

  Ben ev almak istiyorum ev almam yolundaki her türlü tavsiye başım üstüne. eğlenme dışındaki herşey genel olarak uyguladığım şeyler birikmişimde var ama bu arada sebebini anlamadığım halde fazla harcama yapmışım öneriler için teşekkür ederim.

 3. sezer dedi ki:

  ısı yalıtımı önemli, pencere cam duvar her yerde aklıma bunlar geldi şimdilik

 4. Oğuzsan dedi ki:

  Ben 1. maddeye daha etkili çözüm önereceğim. Arkadaşınıza yemeğe gidin. Kendinizi akşam yemeklerine davet ettirin :) öğrenciyim deniyorum arada bu tip şeyleri en etkili çözüm öyle tasarruf yaparsınız ki deneyin görün diyorum :)

  1. sema dedi ki:

   bi eklemede benden gelsin kimseyi evinize yemeğe davet etmeyin +tasarruf yaparsınız

 5. Aysima dedi ki:

  Sevdiğim türden yazılar bende ekliyeyim indirim zamanlarından alışveriş yapmakta tasarruf sağlıyor belki gün içine uygun değil ama mesela yaz başı kışlık ürünler, kış sonlarında doğruda yazlık ürünlerde büyük indirimler oluyor değerlendirilebilir.