Tasarruf

Gün İçinde Tasarruf Yapabilmenin 10 Yolu

Kazandığımızdan çok harcıyoruz, daha doğrusu harcamak zorunda kalıyoruz. Bakın altını çiziyorum zorunda kalıyoruz. Günümüz koşullarında tasarruf yapmak ve geleceği tasarruflarımız yoluyla garantilemek için tercih edebileceğimiz farklı bir seçenek yok. Bu sebeple her zaman tasarruf yapmak için tetikte olmalı ve tasarruf yapabileceğimiz tüm fırsatları değerlendirmeliyiz.

Bu fırsatları gün içinde yaşarken yakalayabileceğimiz muhtemel anlar var. Her birini tecrübelerimle derledim. Sadece gün içinde aşağıdaki birkaç eyleme dikkat ederek ne kadar tasarruf yapabileceğiniz konusunda fikir almaya hazırsanız, başlayalım.

1. Evde yemek yapın, 200 lira tasarruf sağlayın

Evde yapılan yemek, restoranlardan söylenen ya da dışarıdan yenen yemeklere nazaran ayda ortalama 200 lira tasarruf yapmanızı sağlar. Her gün dışarıdan sipariş edeceğiniz yemeğin ortalama ücreti 7 lira olsa -ki sizde biliyorsunuz bu çok zor- bütçenize aylık 200 lira kayıp oluşturur. Halbuki, 200 liralık mutfak masrafıyla aylarca yemek ihtiyacınızı karşılamanız daha tasarruflu hemde sağlıklı olur.

2. Alışveriş listesiyle tasarruf yapın

Daha dün gibi süpermarket hilelerinden bahsettiğimi hatırlıyorum. Bu hilelerden kaçınarak market alışverişlerinizde tasarruf yapabileceğinizi anlatmıştım. En temel nokta marketlere gitmeden yemek menüsü veya alışveriş listesi hazırlamaktır. Alışveriş günlerinden önce ihtiyacınız olan şeyleri listelerseniz ekstra harcamalar yapmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, alışveriş listesi hazırlamak market indirimlerini de araştırmanız için size fırsat yaratacaktır.

3. Seyehat yaparken, tasarruf da yapın

Sıklıkla ay içinde uçak veya otobüs kullanarak seyahat yapmanız gerekiyorsa, bazı günlerde bilet fiyatlarının ne kadar yüksek olduğunu da biliyorsunuzdur. Rezervasyon yöntemi ve bilet fiyatı karşılaştırma sitelerini kullanarak ucuz biletleri yakalamak seyahat ederken de tasarruf yapabilmenizi mümkün kılar.

4. Şehiriçi ulaşımda da tasarruf mümkün

Öğrencilik döneminde evimle okulum arasında yaklaşık 10 dakika mesafe vardı. Bisikletimle okula giderek ulaşım ücretinden epey bir tasarruf yapabiliyordum. İmkanınız varsa bisiklet kullanın. Toplu taşıma da şehiriçi ulaşımda her zaman otomobilden daha karlıdır ve tasarruf sağlar. Yine de toplu taşıma kullanamıyorsanız, otomobiliniz içinde yakıt tasarrufu yapabileceğiniz yöntemler de var.

5. Evinizden de tasarruf yapın

Eviniz ihtiyacınız olandan çok daha büyükse gün içinde yapabileceğinizden daha az tasarruf yapmak zorunda kalırsınız. Büyük evlerin ısınma, temizlik, onarım gibi durumlarda küçük evlerden daha fazla masrafı olur. Küçük evlerde yaşamanın ekonomik avantajlarından şurada detaylarıyla bahsetmiştim.

6. Kıyafet harcamalarından tasarruf edin

Gün içinde kıyafetlerinizi dikkatlice kullanarak, çabuk yıpranmalarına engel olabilirsiniz. Kıyafetleri özensiz kullanmanız onların ömrünü kısaltıyor ve yeni kıyafetler ise masraflarınızı artıyor.

7. Satın alım aşamasında durun ve düşünün

Yine gün içinde pek çok kez alışveriş yapıyoruz. Herhangi bir şey satın almaya karar verdiğiniz anda durun ve düşünün, gerçekten alacağınız şeye ihtiyacınız var mı? Alacağınız şey için bugün kaç saat çalıştığınızı veya çalışmak zorunda olacağınızı düşünün.

8. Harcamalarınızı kontrol altında tutun

Harcamaları kontrol altında tutmak tasarruf yapabilmenin en kolay yollarındandır. Gelir ve giderlerinizin toplamını bilirseniz, tasarruf yapmanız çok daha fazla kolaylaşır. Bu takip için kişisel finans planı yapabilirsiniz.

9. Kredi kartınızı doğru kullanmaya çalışın

Gün içinde harcama yaparken kullandığımız ödeme araçlarından kredi kartları bilinçsiz kullanımlarda bütçemizi derinden etkileyebiliyor. Bu durum da tasarruf yapabilme ihtimalimizi ortadan kaldırıyor. Kredi kartınızı kullanırken; ödeme gücünüzü ve var olan toplam borcunuzu göz önünde bulundurun. Hatta buradaki doğru kredi kartı kullanım tüyolarına mutlaka göz atın.

10. Eğlenirken de bütçenizden tasarruf edin

Sürekli tasarruf yapmak ve bunun için uğraş vermek kimimizi mutlu ederken, bazılarımız içinde can sıkıcı olabiliyor. Peki ama hiç mi eğlenmeyeceğiz? Elbette eğlenirken, eğlencelere katılırken de tasarruf yapabiliriz, para harcamak zorunda değiliz. Mesela, ücretsiz konserler, tiyatro oyunları veya diğer aktiviteleri takip etmek ve değerlendirmek eğlenirken de tasarruf yapabileceğimiz eşsiz yollar arasında yer alır.

Gün içinde herkes için bazı yaşamsal faaliyetlere dikkat ederek tasarruf yapılabilecek basit ama etkili yollardan bahsettim. Sizinde bu konuda önerileriniz var mı?

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir