Tasarruf

Küçük Evlerde Yaşamanın 6 Ekonomik Avantajı

Birçok insan büyük bir evde yaşamanın ya da büyük bir ev almanın hayalini kurar. Fakat, küçük bir evde yaşıyorsanız şanslısınız. Çünkü küçük evlerde yaşamak maddi açıdan birçok avantajı beraberinde getirir.

Özellikle bankalardan kredi yoluyla yeni bir eve sahip olmak için büyük değil de küçük bir ev almayı tercih ederseniz daha az ipotek, peşinat ve faiz ödeyerek masraflarınızı düşürebilirsiniz. Diğer yandan şu anda fazlasıyla büyük bir evde yaşıyorsanız, yaşam kalitenizi artırmak için de evinizi küçültme kararı alabilirsiniz.

Küçük evlerde yaşamanın ekonomik açıdan şaşırtıcı ama bir o kadar da gerçek 6 avantajı bulunur. Bunlara bakalım.

1. Daha Az Temizlik

100 metrekare evde yaşamakla 300 metrekare evde yaşamak arasında büyük fark vardır. Örneğin, 100 metrekare ev daha hızlı ve düşük tutara temizlenirken, 300 metrekare ev için daha yorucu ve masraflı temizlik yapmanız gerekir.

Ortalama 300 metrekarelik bir evin temizlik masrafı aylık 150 TL civarındadır. Bu tutarın içine temizlik malzemeleri, yıkamalar, halı silme; çamaşır makinesinin elektrik tüketimi gibi tüm giderler dahildir.

Örneğin, eviniz ne kadar büyükse o kadar çok odaya ve dolayısıyla o kadar fazla cama sahip olacaktır. Her camın da perdeye ihtiyacı vardır. Perdelerin yıkanması için kullanılacak ürünler; çamaşır makinesi, ütü vb. gibi elektrik tüketimi, deterjanlar derken giderleriniz daha yüksek olacaktır. Bu örnekler daha da arttırabilir elbette.

Büyük bir evdeki temizlik giderlerinizi şimdi hayal edebiliyor musunuz? Tasarruf neredeyse imkansız görünüyor.

2. Daha Sağlıklı Yaşam

Temizlik demişken, evinizi siz temizliyorsanız işkence gibi yoğun temizlik günleri ordu gibi tozların arasında sizi bekliyor olacak. Yorgunluk veya temizlik sırasında beklenmedik bir kaza sonucu ortaya çıkabilecek sağlık masraflarından hiç bahsetmek istemiyorum bile.

Ayrıca, büyük evlerin düzenli olarak temizlenmemesi durumunda oluşacak tozlar akciğer hastalıkları gibi pek çok hastalığı da tetiklemektedir. Yani, temizlik kaçınılmaz!

Evinizin temizliğini profesyonel ev temizlikçilerine yaptıracaksanız, 3 oda 1 salon için 5 saatlik temizlik ücreti olan yaklaşık 300 TL gibi bir tutarı gözden çıkarmanız gerekecektir. Elbette bu tutara ilk başlıkta belirttiğim temizlik ürünlerinin giderleri dahil değil.

3. Daha Az Alışveriş

Büyük evler şımarık çocuklara benzer. Her zaman daha fazlası için mutlaka yer vardır. Evinizde kullanılabilir ne kadar fazla alan varsa bu alanlara fazladan mobilyalar veya çeşitli süsler alınabilir. Bu da daha fazla masraf anlamına geliyor.

Küçük bir ev için daha fazla alışverişe gerek olmaz. Çünkü her şey yerli yerindedir ve zaten daha fazla alışveriş için de yer yoktur. Bu da sorunsuz tutum ve tasarruf anlamına geliyor.

4. Daha Az Yakıt Harcaması

Büyük evleri ısıtmak için çok daha fazla yakıta, soğutmak içinse çok daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Büyük evler zor ısınır, sıcaklarda ise zor soğur. Bu da dolayısıyla masrafları arttırır. Fakat küçük evler daha az masrafla ısınır ve soğur.

Aynı şekilde burada iç cephe ve dış cephe yalıtım kaplama masraflarını da örnek olarak gösterebilirim. Küçük evlerde bu gibi işlemler daha az masraflı olmaktadır.

5. Daha Az Enerji Tüketimi

Büyük evleri ısıtmak için pek çok oda ve geçiş alanlarında ısıtmayı veya serinliği sağlamanız gerektiği gibi aydınlatmayı da sağlamanız gerekmektedir.

Küçük evlerde ise durum daha ekonomiktir. Odaları aydınlatma, ısıtma ve soğutma masrafı büyük evlere oranla çok daha düşüktür.

6. Uygun Fiyata Yaşam

Küçük evlerin bulunduğu mahalleler büyük evlerin bulunduğu mahallelere göre yaşamsal ihtiyaçlar için daha az harcama yapma avantajı sağlar. Bu mahallelerde marketler, terziler, fırınlar kısmen daha ucuz olurlar.

Öneri: En Çok Paylaşılan 21 Etkili Tasarruf Tüyosu

Bu yazıda küçük evlerde yaşamanın maddi anlamda sağladığı avantajlardan bahsetmeye çalıştım. Şaşırtıcı ama gerçek, küçük evler tasarrufludur ve daha kolay birikim yapmanıza imkan sağlar.

Eklemek istedikleriniz var mı? Veya siz hiç küçük ya da büyük bir evde yaşamayı düşündünüz mü? Daha çok tasarruf ve yaşam kalitenizi arttırmak için evinizi küçültmeyi düşünüyor musunuz? Bize yazın.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir