Market Alışverişlerinizde Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak Öneriler

Uluslararası ve yerel tüm süpermarketler satışlarını artırabilmek için bazı satış hileleri kullanırlar. Bu satış hilelerinin farkında olursanız, süpermarket alışverişlerinizden daha fazla tasarruf yapabilirsiniz.

Süpermarketlerin satış hilelerini bugün sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yapılan bu hileler her ne kadar süpermarketlerin satışlarını artırması için kullanılsa da ibre artık tersine döndü, bu hilelerin farkında olarak yapacağınız alışveriş harcamaları, sizin tasarruflarınızı artıracak ve bütçenize dost olacaktır.

Bilmeniz Gereken Süpermarket Hileleri

Yazının devamında önce biraz süpermarkette cebinizin düşmanı satış hilelerin bahsedeceğim sonra da süpermarketlerde tasarruf yapabilmeniz için öneriler de bulunacağım. Okumaya devam edin.

Süpermarketlere Hangi Yönden Girdiğinizin Farkında Mısınız?

Daha önce dikkatinizi çekmemiş olabilir ama süpermarketlere ne yönden girdiğinizi bir düşünün. Giriş kapıları sağ tarafta mı, yoksa sol da mı? Hemen gözünüzün önüne en büyük süpermarketleri getirin. Mahallenizdeki küçük, ülkemizdeki yerel discount marketleri düşünün. Doğru cevap, sağ!

Süpermarketler kapıda sizi iki yönde karşılar genelde sağ tarafta taze sebze ve meyvelerin olduğu reyonu görürsünüz. Bunu görmeniz önemli çünkü, ilk izlenimde sizi taze ürünler satma konusunda ikna etmeye çalışıyorlar. Hemen sola döndüğünüzde büyük ve küçük alışveriş sepetleri sizi bekliyor olacak. Zekice, bir an önce aksiyona geçiriyor.

Alışveriş Sepetleri Demişken…

Süpermarketlerde yer alan alışveriş sepetlerinin içine neredeyse iki insan sığar. Büyük alışveriş sepetleri size daima hiçbir şey almadığınızı ve daha çok alışveriş yapabileceğinizi hatırlatır. Aldığınız ürünlerin sayısı çok olsa da alışveriş sepeti tamamen dolmadığı için beyniniz bir türlü ikna olmaz.

Bazı zamanlar kasaya gittiğiniz de “hiçbir şey almadım ama ne kadar da çok tuttu” demediniz mi?

Girmesi Kolay, Çıkması Zor

Neredeyse tüm süpermarketler sizi içeride daha uzun süre tutmak için tasarlanmışlardır. Labirent gibi bir o tarafa bir bu tarafa yürürken, reyonlar ve ürünler “bak bende indirim var, al beni, beni yanında götür” diyerek bağırırlar. Beyniniz tüm bunları duyar. En bilindik örnekleri verelim; BİM, A101 veya herhangi bir markete yalnızca su almak için girdiğinizi düşünün. Kaç dakika da kasaya ulaşabilirsiniz? Kronometre tutun.

Müziğin Sesini Duyuyor Musunuz?

En büyük süpermarketler daima ulusal radyolar gibi müzik yayını yaparlar. Peki neden? Siz oraya eğlenmeye gitmediniz, pekala evinizde de rahatça müzik dinleyebilirsiniz, dahası süpermarketler sizi eğlendirmek de istemiyorlar tek amaçları satış yapabilmek onları ancak daha fazla harcama yaparak mutlu edebilirsiniz.

Süpermarketlerde duyduğunuz müziğin sebebi, sizi dışarıdan daha fazla soyutlamak ve alışverişe, ürünlere daha fazla odaklanmanızı sağlamaktır.

Bugün müziğin tüketiciler üzerinde yarattığı etki üzerine birçok olumlu araştırma vardır. Hatta müziklerin türleri dahi alışveriş yaparken farklı etkiler yaratabiliyor. Daha basitinden televizyonda yayınlanan müziksiz reklam gördünüz mü?

En Çok Satılan Ürünler Daima Arkalarda Yer Alır

Marketlerde en çok satılan ürünler, günlüklerdir. Günlük olarak daha çok ihtiyaç duyduğunuz; peynir, şarküteri gibi ürünler marketlerin en arka tarafında yer alır. Elbette amaç daha çok gezmeniz ve alacağınız ürüne ulaşana kadar daha fazla ürünle karşılaşmanızdır. Labirent gibi tasarlanan marketlerde hangi yöne baksanız, satışı yapılan ürünler göreceksiniz. Unutmayın, onlar için alma ihtimaliniz her zaman yüksek.

Göz Hizasındaki Efsane Ürünler

Süpermarket her zaman en çok satılmasını istedikleri ürünleri reyon fark etmeksizin göz hizasına yerleştirirler. Bazı zamanlarda firmalar marketlerle anlaşarak yeni ürünlerinin tanıtımı ve daha fazla tüketiciye ulaşmasını sağlamak için ürünlerinin göz hizasına yerleştirilmeleri konusunda anlaşma yapabilirler. Aynı zamanda en pahallı ürünlerin göz hizasına yerleştirildiğini bilmenizde fayda var.

Market Alışveriş Harcamalarından Nasıl Tasarruf Edebiliriz?

Süpermarketlerin birbirinden farklı satış hileleri olsa da bu hilelerin farkında olarak ve bazı önlemler alıp alışveriş harcamalarımızdan tasarruf edebiliriz. Nasıl Mı?

Alışveriş Tasarruf Önerileri
Alışveriş Tasarruf Önerileri

Alışveriş Listesi Hazırlayın

Süpermarketlere adımınızı atmadan önce mutlaka alışveriş listesi hazırlayın. İhtiyacınız olan ve almanız gereken her şeyi alışveriş listenize yazın. Satın almaya gittiğiniz zaman alışveriş listenizde ne yazıyorsa sadece onları alın. Böylece gereksiz harcama yapmamış olacaksınız.

Aç Olmadığınızdan Emin Olun

Alışverişe gitmeden önce tok olduğunuza emin olun. Açlık hissiyle almak istemeyeceğiniz birçok ürünü alışveriş sepetine hiç farkında olmadan doldurabilirsiniz.

Önerilen: İnternet Alışverişleri için 5 Tasarruf Tüyosu

Alışveriş Sepetlerine Dikkat Edin

Hileleri anlatırken alışveriş sepetleriyle ilgili söylediklerimi hatırlıyor musunuz? Küçük alışveriş sepetlerini tercih edin.

Böylece alacağınız tüm ürünlerin farkına varacak ve gereksiz alım yapmamış olacaksınız.

Süpermarketlerde Gereksiz Yere Vakit Kaybetmeyin

Yalnızca alışveriş listenizde ne varsa onu alın ve vakit kaybetmeden süpermarketi terk edin. Fazladan her vakit kaybı gereksiz harcamalar yapmanızı sağlayabilir. Özellikle reyonlarda fazla dolaşmamaya çalışın.

Her an sepetinize indirimli yeni bir ürün fırlayabilir!

Fiyat Etiketlerine Mutlaka Dikkat Edin

Satın alacağınız ürünlerin gramaj ve fiyat etiketlerini karşılaştırın. Özellikle indirimli ürünlere çok daha fazla dikkat edin. Bazı ürünler indirimli gibi görünse de gramajı indirimsiz ürüne göre düşük olacağından tasarruf yapayım derken, bütçenizden daha fazla para harcamanıza sebep olabilirsiniz.

Ürün Fiyatları Hakkında Bilinç Olun

Ülkemizde birçok süpermarket var. Eğer vaktiniz varsa bütçenizden daha fazla tasarruf yapmak için fiyat araştırması yapın. Marketlerin web siteleri sayesinde indirimli ürünleri takip edebilir veya kolayca fiyat araştırması ve ürünler arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Fiyatlar hakkında bilinçli olmanız bütçenizi gerçekten rahatlatacaktır.

Bu yazıda sizlere olağan süpermarket hilelerini anlattım ve ayrıca market harcamalarınızdan nasıl daha fazla tasarruf yapabileceğiniz konusunda öneriler verdim. Daha fazlası için kişisel finans günlüğünü takip etmeye devam edebilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu