Tasarruf

Paranız Olmadığında Tasarruf Yapmanın 8 Yolu

Paranız olmadığında bile tasarruf yapmanız mümkün. Başlamanın en temel sırrı odaklanmaktır.

Yolda otomobiller veya evde yaşam söz konusu olduğunda, daha fazla tasarruf yapabilirsiniz. Fakat şimdilik, burada 10, 20 veya 30 liralık küçük lakin bir yerlerden başlamak için de son derece önemli noktaları keşfedebilirsiniz.

Harcamadan önce birikim yapın. İnsanlar çoğunlukla önce harcama yapıp daha sonra birikim yapmayı düşünüyorlar. Genelde de harcamalardan sonra birikim için kenarı koyacak paranın kalmadığından yakınıyorlar. Bu yanlış durumdan sıyrılmak için harcama yapmadan önce birikim yapın.

Tıpkı sıradan harcamalarınıza ayırdığınız gibi birikim için de daha en başında paranızı ayırın. Faturalara verdiğiniz otomatik ödeme talimatları gibi banka hesabınızdan birikim hesabınıza da her ay aktarılacak bir tutar için talimat vermeniz bu noktada işinizi kolaylaştırır.

Küçük düşünerek başlayın. Özellikle de birikim yapma konusunda yeniyseniz küçük düşünmeniz, daha büyük bir alışkanlık edinmenizi sağlayacaktır. Örneğin her ay gelirinizin önemli bir kısmını birikime ayırmak yerine 50 lirayla başlayın. Bunu birkaç ay tekrarlarsanız bir alışkanlık edinebilir ve gelecekte birikim yapma potansiyelinizi daha kolay artırabilirsiniz.

Kredi kartınızı harcamalar için sınırlandırın. Bankalar, kredi kartlarını ve genç yetişkinleri sever. Çünkü bu yaş grubu para harcamaya daha meyillidir. Müşteri hizmetlerine başvurun ve kartınıza harcama sınırı koyun. Bu, kredi kartı limitinizi azaltmadığınız takdirde daha fazla harcama yapamayacağınız anlamına gelmiyor fakat belirlediğiniz harcama sınırını geçtiğinizde bankanız size bir uyarı mesajı gönderir: “Aylık 500 liralık harcama sınırını geçtiniz!”

Mesajı alırsanız, sorunun çözümünü biliyorsunuz, harcamayın.

Birkaç farklılık yapın. Mesela cep telefonu tarifenizi gözden geçirin. Evet, telefonunuzun hassas bir mesele olduğunu biliyorum. Ancak, daha uygun bir tarifeye geçmeniz, ayda 10 lira ya da 20 lira veya daha fazla tasarruf yapmanızı sağlayabilir.

Zorunlu ödeme gerektiren ve diğer hassas harcamalarınız için de harekete geçerek bir farklılık yapmayı düşünün, elbette daha fazla tasarruf ve birikim için…

Otomatik ödeme alışkanlığınızı şekillendirin. Otomatik ödeme talimatı vermek, düzenli ödemeler sağladığından mütevellit modern dünyada işimizi en kolaylaştıran şeylerden biri. Zira gecikme sonrası aboneliklerimizin otomatik olarak kesilmesi ve bir de gecikme faizi ödeme riskinden bizi kurtarıyor.

Fakat otomatik ödeme talimatları yeni tasarruf noktaları bulabilmemiz için de bize yardımcı olabilirler. Başta bütçenize ve sonrasında talimat verdiğiniz aylık abonelik ödemelerine kredi kartı veya banka kartı bildirimlerinden veyahut hesap özetlerinden göz atın.

Elektrik, su, belki de doğalgaz; Spor salonu, Spotify, Netflix… Tüm bunlar gerçekten gerekli midir? Bir kısmı gerekli. Çünkü elektrik, su gibi ödemeler zorunlu ihtiyaçlarımız arasında yer alır. Spor salonu, Spotify ya da diğerleri için aynı şey geçerli olmayabilir. Mesela bir bisiklet ya da YouTube zorunlu olmayan ihtiyaçlarımız için ödeme yapmak zorunda da olmadığımız iyi birkaç alternatif olabilir.

Daha iyi bir kredi notu alın. Kredi notunu banka ya da Kredi Kayıt Bürosu bize vermiyor, ödeme alışkanlıklarımız gibi bazı faktörlere dikkat ederek ya da maalesef ki etmeyerek kredi skorumuzu biz belirliyoruz. Ödenmemiş bir ya da birkaç kredi kartı borcunuz varsa kendinize 700’lerde çok rahat bir kredi puanı oluşturmayı başarırsınız!

Kredi notunuz düşük olduğunda bankalardan borç almanız zorlaşır. Acil para lazım olduğunda ki burada işsiz kalmak veya hastalık gibi gerçekten acil bir durumu kastediyorum, borç para almak için bankalardan daha iyi bir çözüm genellikle yoktur. Bu sebeple kredi notunuza da dikkat etmeniz gerekir. Üstelik kredi notunu yükseltmek veyahut iyi bir seviyede tutmak için ekstra para harcamanız gerekmez. Ödemeyeceğinizi harcamamanız bunun için yeterlidir.

Genel olun. En azından alışveriş yaparken. Markaların kölesi olmak yerine bütçenizin farkında olun. Marka ürünler yerine kişisel isteklerinize değil, genele hitap eden kaliteli fakat ucuz ürünleri tercih edin. Bir giysi ya da bir paket süt. Sadece genel olun, bu aylık bütçenizden daha fazla tasarruf yapmanızı sağlar.

Gelir profilinizi yükseltin. Daha fazla nakit para sahibi olmanın en kolay yolu daha fazla para kazanmaktır. Daha fazla para kazanmanız ve tasarruf yapmanız halinde yine bolca birikim yapma fırsatınız da olur. Örneğin aktif gelirinize ek olarak, pasif gelir kaynakları yaratmak, mümkünse ek bir iş edinmek ya da paradan para kazanma yolları gibi yatırımlarınızdan gelir elde etmeye başlamak gelir profilinizi yükseltmenize yardımcı olur.

Eray Bozan

Eray, eski bir Konupara yazarı. Yazarlığı süresi boyunca ilgili olduğu kişisel finans, yatırım ve ekonomi gibi belli başlı alanlarda yazılar hazırladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir