Tasarruf

Tasarruf Yapmak İçin 5 Basit Yol

Tasarruf yapılmadan birikim yapılamayacağını düşünenlerdenim. Ne kadar geliriniz olursa olsun evinizde ve daha genel anlamda yaşamsal faaliyetlerinizde tasarruf yapmıyorsanız birikimde yapamazsınız veya gelirinize oranla çok daha az birikim yaparsanız.

Çok daha fazla birikim yapmanın yolu tasarruftan geçiyor. Neyse ki, uzun uğraşlarım sonucunda şurada bir tasarruf kategorisinin oluşturulmasında ikna edici olabildim.

Önümüzdeki günlerde tasarrufun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya devam edeceğim. Mesela, cep telefonu kullanırken bile tasarruf yapabilmenin şaşırtıcı yollarını burada hep birlikte keşfedeceğiz. Demem o ki, birçok açıdan her anlamda tasarruf mümkün. Fakat öncesinde bugün tasarruf için yapılabilecek gayet basit 5 yolu anlatmak istiyorum.

Hayatınızı düzenlemeye ve tasarrufu öğrenmeye hazır mısınız? En basit 5 yol ile başlayalım.

1. Gıda İsrafından Kaçının

Yaşamsal zorunlu ihtiyaçlar arasında gıdalar yer alır. Tasarrufa başlamanın en iyi yollarından biri gıda israfı yapmamaktadır. Market alışverişinin ardından buzdolabının derinliklerine koyup, unuttuğunuz veya tüketemediğiniz sebzeleri kaç defe çöp kutusuna yolladınız? Ya da küflenen diğer gıda ürünlerini…

Bu madde Pınar Aç Bitir reklamını aklıma getiriyor. Reklamda gram gram alışveriş yapan kadın, bakkalın tuhaf tepkileri üzerine “kalıyor sonra…” cevabını veriyor. O reklamı bir hatırlayalım:

Aslında olması gereken tam da bu. Gıda israfından kaçınmanız için yalnızca tüketebileceğiniz miktarlarda alışveriş yapmanız şart. Özellikle; sebze ve şarküteri gıdaları için bu maddeye dikkat edebilirsiniz.

Gıda israfından kaçınmanın en iyi yolu, öğün planlaması yapmaktır. Günümüzde birçok otel ya da yemekhaneler öğün planlaması yoluyla tasarrufu sabit tutmaya çalışırlar. Sizlerde öğün planlaması yaparak her ay veya her hafta sadece ihtiyacınız kadar alım yaparsanız tasarruf etmiş olursunuz.

2. Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak Özel Takvim Hazırlayın

Tasarruf yapmanızı sağlayacak düzenli bir takvim hazırlayın. Örneğin, otomobilinizin bakım ve temizliğini her ayın 15’inde yaptığınızı düşünelim. Bunu takvime yazdık, normal şartlarda fiyatı yüksek olan bakım ürünlerini uygun fiyata bulduğunuzda indirimden alarak, tasarruf takviminize ekleyebilirsiniz.

Ya da takvim örneğimizi biraz daha genişletelim, üç ay sonra çok sevdiğiniz küçük yeğeninizin doğum günü ve en çok istediği oyuncak bugün Toyzz Shop‘da %50 indirimli. O halde üç ay sonra hediye etmek üzere bugün alın ve takviminize bir tik daha koyun.

Son bir örnek daha, yıl sonunda evlilik yıldönümünüz yaklaşıyor; bu güzel gün için küçük bir tatil planlıyorsunuz o halde erken rezervasyon avantajlarından yararlanın ve tasarrufu elinizde tutun.

Yapacağınız özel tasarruf takvimi gelecekteki mutlak harcamalarınızı görmenizi sağlayarak, indirimleri yakalayabilmeniz için size avantaj sağlar.

3. Basit Ama Etkili: Kiler

Hemen hemen herkesin evinde kiler bulunur. Peki, siz evinizdeki kileri etkin bir şekilde kullanıyor musunuz?

İndirim dönemlerinde aldığınız ve uzun süre beklemeye müsait olan konserve, reçel, makarna gibi gıdaları kilerinizde stoklayabilirsiniz.

Kileri dağınık bir şekilde kullanmak yerine yerli yerinde yerleşim yapmayı unutmayın. Seneler sonra kurtlanmış bir paket makarnayı kimse görmek istemez.

4. Çamaşır Yıkama Planınız Var Mı?

Eğer hala çamaşırlarınızı düzensiz olarak yıkıyorsanız, derhal bir plan hazırlayabilirsiniz. Örneğin, işe gitmeden önce her sabah çamaşır makinesini çalıştırabilirsiniz.

Yarın sırf en sevdiğiniz gömleği giyebilmek için gereksiz yere çamaşır makinesini yarı boş olarak çalıştırmayın! Basit gibi görünse de çamaşır planı; elektrik, deterjan, su gibi pek çok yönden tasarruf sağlamaktadır.

Pek Dikkat Çekici: ING Bank’tan Para Biriktirmek için 20 Öneri

5. Faiz Ödemeyin, Bu Sizin Elinizde

Elektrik, doğalgaz, su, telefon, kredi kartı, internet faturalarınızı ödüyor olmalısınız. Düzenli bir şekilde ödeme yapıyorsanız, bu harika! Fakat, ödemelerinizi az da olsa geciktiriyorsanız muhtemelen her ay düzenli olarak faizde ödüyor olmalısınız.

Faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz, gecikme faizlerinden kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Ayrıca, otomatik ödeme talimatları sayesinde faturalarınızı tek tek kontrol etmekten kurtulursunuz, böylece unutma ihtimaliniz de ortadan kalkar. Tüm faturaları her ay kontrol etmek yerine, banka hesabınızı kontrol etmeniz tasarruf yolunda işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir