Tasarruf

Warren Buffett’in kahvaltısı hiçbir zaman 3,17 dolardan fazla tutmuyor

Yatırım efsanesi Warren Buffett’in 74 milyar dolarlık net değeri var, bu da onu dünyanın en zengin üçüncü adamı yapıyor. Dünyanın en zenginlerinden biri olmasına rağmen Buffett’in yaşam tarzından bunu anlamak hiç de kolay değil.

Yatırımlarında dâhi alışkanlıklarından vazgeçmeyen 86 yaşındaki milyarder, 1958’de 31.500 dolar karşılığında satın aldığı, Nebraska, Omaha’daki beş yatak odalı evinde hala yaşıyor ve kahvaltısı için ödediği en yüksek para 3.17 doları geçmiyor. Üstelik bu bilgiyi kendi ağzından duyuyoruz.

Birkaç ay önce HBO’da yayınlanan 2017 yapımı Becoming Warren Buffett adlı belgeselde Buffett’in ailesi, arkadaşları ve en yakınında olan iş ortaklarıyla ilişkisini görüyor ve yıllardan yıla artarak 74 milyar dolara kadar çıkan net değerini nasıl oluşturduğunu öğreniyoruz.

Belgeselin başında, Buffett’in yaklaşık 50 yıldan daha uzun bir süredir devam eden günlük rutini gözler önüne seriliyor; buna, kahvaltısı, evinden holdinglerine, Omaha’daki Berkshire Hathaway’e ait ofisleri arasındaki mekik dokumaları da dahil.

Warren Buffett belgeselde her sabah McDonalds’dan kahvaltısını nasıl seçtiğini anlatıyor.

“Her sabah traş olurken eşime ‘ya 2.61 dolar, ya 2.95 dolar ya da 3.17 dolar’ derim. O da söylediğim miktarları arabamdaki ufak kaba koyar.” diyor Warren Buffett.

Bu paraların her biri McDonalds’daki farklı bir ürünün fiyatı.

“Eğer o sabah kendimi çok zengin hissetmiyorsam 2.61 dolara iki tane sosis köftesi alır, yanlarına da bir bardak Coca-Cola içerim” diye devam ediyor.

Ve ekliyor: “3.17 dolar ise domuz pastırması, yumurta ve peynirli bisküvinin fiyatı ama bugün piyasa durgun, o yüzden 3.17’yi değil 2.95’i kullanacağım.”

2.95 dolarlık seçenek, yumurta ve peynirli bir Sausage McMuffin seçeneği.

Buffett’in hisselerine sahip olduğu bir şirkete yönelik reklam yaptığını düşünüyorsanız, O, 1997’de McDonald’s Corporation’ın büyük bir kısmını elinde tutuyordu ancak şu an Berkshire Hathaway’de bildirilen hisse senetleri arasında McDonald’s hisseleri yer almıyor. Ama Coca-Cola kısmına gelince reklam konusunda haklı olabilirsiniz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir