HarcamalarTasarruf

Yeni yıla Daha Ekonomik Girebilmenin 5 Yolu

İstatistiklere göre dünya genelinde her Aralık ayının son haftasında harcamalar artış gösteriyor. Türkiye açısından baktığımızda ortalama bir aile her Aralık ayında yaklaşık 150 TL daha fazla para harcıyor.

Acısıyla, tatlısıyla yaşadığımız uzunca günleri geri bırakıyoruz. Her yeni yıl, geçen yıllarda yapamadıklarımız ve yapmak istediklerimizi yapabilmemiz için bize fırsat yaratıyor. Mesela, geçen yıl kuramadığınız işi gelecek yılda kurun! Ya da geçen yıl tamamlayamadığınız ev peşinatını bu yıl tamamlamaya çalışın. Bunlar için biliyorsunuz ki, paraya ihtiyacımız var.

Tüm istekleriniz için yeni yılın ilk saatlerinden itibaren ilk adımı atarak başlayın. Herkes iyi fikir ve planlar için güzel bir kutlamayı hak eder. Maddi dileklerinizi gerçekleştirebilmek için daha eğlenceli ve daha bilinçli kutlamalarla şimdiden tasarruf yapmaya başlamanız mümkün.

Yılbaşı için harcama listesi hazırlayın

Henüz bir liste hazırlamadıysanız, harcamalarınızı not ederek başlayın. Yılbaşının en maliyetli etkinliklerinin başında hediye alışverişi geliyor. Birinin kesinlikle bu hediye konusunu açması gerekiyordu. Eğer hediye almayı düşünüyorsanız; aileniz, arkadaşlarınız, eşiniz ya da her kimse bir sınırlandırma oluşturun. Kesinlikle fiyat sınırlandırmasından bahsediyorum! Birçok firma yeni yıla özel kampanyalar düzenliyor. Kime ne hediye alacaksanız mutlaka bu kampanyalardan yararlanmaya çalışın. Yeni yılı evinizde geçirecekseniz, market alışverişi için gerekli harcamaları veya etkinliklere katılacaksanız, ne kadar harcama yapmanız gerektiğini listeye ekleyin.

Harcama listesi, ne kadar para harcayacağınız konusunda size fikir verir. Daha dikkatli ve bilinçli harcamalar yapmanızı sağlar. Ayrıca, harcamalarınızın üzerinde düşünmenizi, farklı alternatif yollar bulmanıza da olanak sağlar. Yeni yılın ilk sabahında sanıyorum ki, cebinizde kalan beş kuruşla uyunmak istemezsiniz. Bu nedenle harcama listesini mutlaka yapın.

Market alışverişi yapmanız gerekiyorsa…

İndirim süpermarketlerine uğrayın. Pek çok market yeni yıl kampanyalarını duyurmak için insertlerini yayınladı. Bunları marketlere uğrayarak alabileceğiniz gibi internetten de görebilmeniz mümkün. Market alışverişlerinizde tasarruf yapmanızı sağlayacak öneriler yeni yılda da geçerli, bu önerilere buradan göz atmayı unutmayın.

Yılbaşına dışarıda girmeyi düşünüyorsanız, peki şuna bir bakın

Yazıyı hazırlarken elbette her zaman olduğu gibi araştırmada yapıyorum. Konuyla ilgili olarak yılbaşı etkinliklerine de göz atmayı ihmal etmedim. Şimdi şunlara dikkat edin:

Demet Akalın konseriyle yılbaşı partisi 785 TL, dört kişilik masa 1080 TL. Neden, çünkü Demet Akalın olmadan yeni yıla giremiyorum.

Bengü Yılbaşı Galası normal masa 470 TL, “gold” masa 785 TL. Hayatımda hiç Bengü’süz yılbaşına girmedim.

Ortaköy’de sıradan bir yeni yıl partisi; ünlü yok. Biletler tek kişilik ve 450 TL. Daha bitmedi, kurutulmuş domatesli ve peynirli akdeniz salatası, zencefilli fırınlanmış balkabağı çorbası, meksikan fasulyeli acılı nachos, aşk meyveli pannacotta ve sucuk ızgara da fiyata dahil! İnanır mısınız fasulyeli acılı nachos yenilmeden girilen yeni yıl, yeni yıl değildir!

Bir de masada değil de ayakta girebileceğimiz seçeneklerde var. Fiyatı da 200 TL civarında. Hem ayakta yılbaşına gireceğim, hem 200 TL vereceğim hemde oturmak için bir sandalye bile vermeyecekler!

Oysa ki, evimizde de müzik var. Evimizde de zencefilli fırınlanmış balkabağı çorbası yapabileceğimiz bir mutfak var. Gerçekten bu kadar para harcamak gerekiyor mu?

Bana bakmayın abartıyorum.

Her bireyin tercihi, kendini ilgilendirir. Sadece bu harcamaları saçma buluyorum. Madem yeni yıla illa dışarıda girmek gerekiyor, ücretsiz etkinlikler ne güne duruyor? Hemde para vermeden. Büyükşehir belediyeleri neredeyse her yıl çeşitli sanatçılarla bu tarz etkinlikleri ücretsiz düzenliyor. Araştırmanızda fayda var.

Kredi kartlarınızı değerlendirin

Kredi kartlarının en büyük avantajları arasında puanlar ve indirimler yer alıyor. Kredi kartı markaları yeni yıl için farklı kampanyalar düzenliyorlar. Bu kampanyaları dikkatlice inceleyip, ödül ve indirimlerden yararlanabilirsiniz. Zaten yapmanız gereken zorunlu harcamaları kredi kartınızdan yapmanız, size puan ve indirimler yoluyla ekstra avantaj sağlayacaktır. Bu arada unutmadan, kredi kartı puanlarınız bulunuyorsa, son gün olan 31 Aralık 2015’e kadar kullandığınızdan emin olun.

Gereksiz harcamalardan kaçının

Her yer indirim afişleriyle dolu, nereye baksak her şey “beni de al, indirim var, beni burada bırakma” diyor. İhtiyacınız olmayan hiçbir şeyi almayın. İlk maddede bahsettiğim harcama listesi, sizi bu dertten zaten kurtaracak. Alışverişe çıkmadan listenizi yanınıza almayı unutmayın.

Diğer taraftan yılbaşı kredi kampanyaları da son günlerde dikkat edilmesi gereken harcamalar arasında yer alıyor. Kutlamalar, yeni yıl harcamaları vb. sebeplerle borç yükü altına girmeyin. Gerçekten krediye ihtiyacınız varsa, yeni yılın düşük faiz oranları fırsat olabilir fakat ihtiyacınız yoksa yeni yıla borçlanarak girmeyin.

Uzun lafın kısası, maddi hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için önümüzde yeni bir 365 gün ve yeni fırsatlar var. Gerçekten heyecan verici.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu