Tasarruf

Zamandan Tasarruf Etmenin 7 Etkili Yolu

Zamana duyduğumuz ihtiyaç büyüktür ama en büyük sorun da zamanın kısıtlı olmasıdır.

Çalışmak için zamana ihtiyacımız var, işleri yoluna koymak için zamana ihtiyacımız var, yeni bir otomobil alacak parayı biriktirmek için zamana ihtiyacımız var, mevduat faizi alabilmek veya kredi kartı borçlarını ödeyebilmek için de zamana ihtiyacımız var.

Hemen her şey için zamana ihtiyaç duyuyoruz. Birçoğumuzun bu konudaki ortak problemi de zamanı etkili bir şekilde kullanamıyor olmamız. Zaman kısıtlı, bir gün 24 saat bunu uzatmamız mümkün değil ama nasıl ki bir şeylerden tasarruf yapabiliyor ve artırabiliyorsak zamandan da tasarruf yapabilmemiz mümkündür.

Peki, zamandan tasarruf etmenin yolları nelerdir ve zamandan nasıl tasarruf edebiliriz, işte birkaç basit ama etkili yol:

Öncelikler oluşturun

Gün içinde zamanla yarış halindeyiz. Şunu mu yapayım, bunu mu yapayım, nereden başlayayım diye düşünürken zaman süratle akıp gidiyor. Öncelikler oluşturmak zamandan tasarruf yapmanın en etkili yoludur.

Örneğin, çalışma saatlerinizde sürekli sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeyin, e-postalara takılıp kalmayın. Acil olmayan e-postalara, çağrılara ya da mesajlara anında cevap vermek zorunda hissetmeyin. İşlerinize öncelik verin, her şeyi aynı anda yapmanız mümkün değil.

Günümüzde sosyal medyanın alışkanlıklarımızı değiştirmesi nedeniyle zamanın nasıl geçtiğini bilmeden sürekli hesap kontrolü yapıp duruyoruz. Eğer sizinde sosyal medyaya karşı önlenemez bir ilginiz varsa önceliklerinizi, hesaplarınızı günün sadece belirli saatleri dışında kontrol etmemek üzere oluşturmanız gerekebilir.

Başka şeylerin sizi rahatsız etmesine izin vermeyin

Elinizdeki görevi ve planladığınız öncelikleri tamamlayana kadar işinize odaklanmaya çalışın ve o an için enerjinizi sadece işinize yoğunlaştırın. Herhangi bir şeyin veya başka birilerinin sizi rahatsız etmesine izin vermeyin.

Esnek olmaya çalışın

Ciddi listeler, takvimler ve programlar enerjinizi ve verimliliğinizi azaltacağından saati saatine ya da dakikası dakikasına katı planlar yapmak yerine daha rahat çalışabileceğiniz ve sizi sıkmayacak esnek planlar yapın.

Listeler oluşturmayı deneyin

Gün içinde yapmanız gerekenler için listeler ve hatırlatıcılar oluşturabilirsiniz. Örneğin, akıllı telefonunuza indireceğiniz; Todoist, Any.do ve Wunderlist gibi uygulamalar kolayca listeler oluşturmanızı sağlar. Bu uygulamalar sayesinde görevlerinize öncelik verebileceğiniz gibi aynı zamanda ilgili görevlere istediğiniz gün ve saat için hatırlatıcılar da ekleyebilirsiniz.

Uykunuzu alın ve dinlenin

Uykusuzluk gün içinde verimliliğinizi azaltacağından zamanınızı da etkin kullanamamanıza neden olacaktır. Genelde günde en az yedi ya da sekiz saat uyumanın yeterli olacağı söyleniyor. Uykusuzluk nedeniyle bir sonraki gün yorgun ve tükenmiş hissetmemek için uykunuza önem verin. Erken uyumak ve sabah erkenden kalkmanın da verimlilik üzerindeki olumlu etkisi tartışılmaz bir gerçektir.

Her şeye ‘Evet’ demeyin

Kendi işleriniz dururken, enerjinizi farklı işlerde kullanmanız mevcut çalışmalarınız üzerinde enerjinizi azaltacağından başarınızı doğrudan etkiler. İşyerinde arkadaşlarınızın küçük gibi görünen işlerini tamamlamak veya patronunuzu memnun etmek için her yardım talebine veya her göreve ‘evet’ demeyin. Bu sadece iş için geçerli değil. Örneğin, gece partileri… Sabah soda veya kahve içmeniz gün ortasına kadar enerjinizi toplamanıza yetecek mi? Hayır. Yani, sadece hayır. Her şeye ‘Evet’ değil.

Ailenize ve arkadaşlarınıza da zaman ayırın

Sürekli çalışmak veya katı planlarla yaşamak histerik problemlere yol açacağı gibi verimliliğinizi ve başarınızı da doğrudan olumsuz etkileyebilir. Sürekli çalışmak yerine başta kendinize, sonra aileniz ve arkadaşlarınıza da vakit ayırarak kaliteli zaman geçirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir