Zorunlu Yaşamsal Giderlerden Tasarruf Yapabilmeniz için 4 Yol

Hayatta kalmaya devam edebilmek için feragat edemeyeceğimiz ev kirası, elektrik faturaları, gıda ve sağlık harcamaları gibi zorunlu yaşamsal giderler var. Bu giderler zorunlu olduğu için çoğu zaman doğrudan ödeme yapıyoruz ve zorunlu giderlere yönelik tasarruf yapabileceğimizi düşünemiyoruz.

Her geçen gün tasarruf yapmanın önemi hepimiz için biraz daha artarken, zorunlu giderlerimiz için de tasarruf yapabileceğimiz yollar yok değil.

Yaşamsal, zorunlu giderlerinize yönelik olarak tasarruf yapabileceğiniz bazı basit yolları keşfedebilirsiniz:

Yemeklerinizi ailenizle, evde yiyin

Çok yanlış bir zamanda yaşadığımızı düşündünüz mü? Şahsen bazı zamanlarda yanlış dönemde yaşadığımı düşünüyorum. Bu dönem bana göre değil. Çılgın bir dünyanın içindeyiz. Herkes çok yoğun, meşgul, herkesin bir önceki günden daha fazla işi var ve yemek yapmaya ayıracak vaktimiz dahi yok. Haliyle bu hızlı dünyada dışarıdan yemek almak veya bir restoranda bu zorunlu ihtiyacı gidermek hepimiz için daha cazip görünüyor.

Restoranlarda yemek yediğimizde kazandığımız tek şey zaman. Zaman dışında para kaybediyoruz. Dışarıda yemek ucuz değildir. Tekrarlanması halinde de aylık maliyeti bütçemizi hezimete uğratıyor. Bu nedenle dışarıda yemek gibi bir alışkanlığınız varsa biraz daha tasarruf yapabilmek ve bütçenizi rahatlatabilmek için evinizde yemeyi düşünmeniz gerekiyor.

Evinizi küçültmeyi deneyin

Türkiye’de bireyler aylık gelirlerinin oldukça önemli bir kısmını kira giderlerine ayırıyorlar. Kira veriyorsanız, o ev sizin değil. Kendinize daha tasarruflu ve aylık kira maliyetinin daha az olduğunu yeni bir ev bulmayı düşünebilirsiniz.

Küçük evlerde yaşamak birçok avantaj sağlıyor. Örneğin, kış geliyor; daha büyük bir eve nazaran küçük bir evi ısıtmak her zaman daha kolay ve daha az maliyetlidir.

Ev değiştirmek sıkıntılı bir süreç olsa da aylık kira maliyetinizi azaltacağından kısa vadede daha fazla tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

Öneri: Küçük Evlerde Yaşamanın 6 Ekonomik Avantajı

Bankalara masraf ödememeye çalışın

Ne olursa olsun, bankalara masraf ödememeye çalışın. Fatura ödemelerinde alınan komisyonlar, hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı, EFT gibi para transfer ücretleri ve diğer benzeri masraflardan kaçının. Bu masraflardan kaçınmak için şubesiz bankacılık alternatifleri ya da masrafsız diğer bankacılık ürünleri arasından yeni bir tercih yapabilirsiniz.

Diğer yandan ortak ATM’lerden para çekmemeye ve hatta bakiye sorgulamamaya çalışın. Ortak ATM’lerin kullanımı sonucu oluşan masraflar tamamen büyük bir israf. Bunun dışında bankaların acil durumlar için sizlere sağladığı nakit avans veya kredili mevduat hesabı gibi ürünlerini sadece çok acil durumlarda kullanmayı alışkanlık haline getirin. Çünkü bu ürünlerin kullanım masraf ve faizleri bir hayli yüksek.

Öneri: Bankalara Ödediğiniz Masrafları 8 Yolla Azaltın

Nakit kullanmayı düşünün

Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre geçen yıllarda 1 milyon 18 bin 576 kişi kredi kartı borcunu ödeyemedi ve yasal takibe alındı. Kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan tüketiciler arasında yer alıyorsanız, nakit kullanmayı düşünmelisiniz.

Kredi kartı kullanmanın avantajları var fakat borçlarınızı ödemekte zorluk çekiyorsanız ve giderleriniz gelirlerinizi hem de tasarruf yapamadan süreklilik halinde aşıyorsa mutlaka sadece banka hesabınıza bağlı banka kartı veya banknot kullanmayı düşünün. Çünkü kredi kartı borç ödemenizde yaşanacak gecikmeler faiz ödemenizi gerektireceği gibi aynı zamanda finansal görünümünüzü de negatife çekiyor.

Zorunlu yaşamsal giderlerinizden tasarruf yapabilmek için bu önerilere uygulayın ve bütçenize şans verin.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu