Kişisel Finans

Türkiye’de Zengin Olma Yolunda Olduğunuzun 6 İşareti

Kabul görmüş bir gerçek olarak çoğu kişi zengin olmayı yüksek gelire sahip olmakla eşdeğer tutar. Oysa zengin olmak için yüksek gelir her ne kadar önemli olsa da takip edilmesi gereken tek işaret değildir.

Dünyada birçok kişisel finans uzmanı kişilerin ne kadar gelir elde ettiğinin önemli olmadığını, önemli olanın mevcut parayı yönetebilmek olduğunu vurgular.

Yüksek gelir elde etmeye başlamanız zengin olma yolunda olduğunuzun önemli bir işareti olsada daha önemli diğer işaretleri de görmeniz ve takip etmeniz gerekiyor.

Peki, bu işaretler neler:

Kendinden başlama. İyi bir kişisel hayatın kaçınılmaz temel şartı insanın önce kendini geliştirmeye başlamasıdır. İlgi alanınıza yönelik yeni öğrenimler, mevcut yetenek ve uzmanlıkların geliştirilmesi, pozitif olumlama, spor gibi sağlıklı alışkanlıkların her biri önce kendinizden başlamanıza imkân sağlar. Maddi neden ve sonuçları bir kenarı bırakarak, her şeye kendinizden başlamanız zenginliğe giden yolun önemli bir işaretidir.

İyi bir kariyer. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın herhangi bir yerinde iyi kariyer zenginliğin önemli işaretleri arasında yer alır. Aldığınız diplomalar, uzmanlıklarınız, kendinizi mesleğinize yönelik geliştirdiğiniz seminerler, işyerinde aldığınız terfiler ve diğerleri… Her biri kariyerinizi şekillendiriyor. Kariyeriniz de gelecekteki kârlılığınızı artırıyor.

Uzun vadeli düşünme. Milli Piyango bileti alarak zengin olmayı hayal etmiyorsanız, zenginliğin uzun vadede ulaşılan bir kavram olduğunu hatırlamanız gerekiyor. Eğer milli piyango talihlisi değilse hiç kimse bir gecede zengin olmuyor. Tasarruflarınızı, birikimlerinizi, yatırımlarınızın getirilerini ve emekliliğinizi sürekli uzun vadede düşünmek ve değerlendirmek zenginliğin bir diğer işaretidir.

Tasarruf ve birikim alışkanlıkları. Tasarruf ve birikim olmadan yatırımlar söz konusu olamaz. Dikkatli harcamalarla tasarruf yapmanız ve giderlerinizi sadece ihtiyaçlarınıza yönelik planlamanız birikim yapmanıza olanak sağlar. Tasarruf ve birikim alışkanlığı edinmek özellikle Türkiye şartlarında zenginliği işaret eder.

Daha iyi yatırımlar. Yatırımın iyisi de olur kötüsü de. Örneğin, birikimlerin büyük çoğunluğunun tek bir yatırım aracında yüksek risk alınarak değerlendirilmesi kötü bir yatırıma örnektir. Buna nazaran birikimlerin tamamının değil de bir kısmının makul seviyede risk alınarak ve kârlılığı da hesap edilerek yapılan herhangi bir yatırım, iyi yatırımlara örnek olarak gösterilebilir. Birikimlerinizin bir kısmıyla her zaman güvenli yatırımlar yapmanız zenginliğin sinyalleri arasında yer alır.

Yüksek gelir. İyi bir kariyer, tasarruf, birikim ve yatırımlar sonrasında yüksek gelir elde etmek kaçınılmaz olacaktır. Başta kendiniz, kariyeriniz ve yatırımlarınız için çalışmanız doğru yolda olduğunuzun önemli bir göstergesidir. Aynı zamanda yüksek gelir diğer faktörlerle birlikte zengin olma yolunda olduğunuzun da büyük işaretleri arasındadır.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir