Kişisel Finans

Warren Buffett ve Charlie Munger’ın 14 Yaşındaki Bir Hissedara Verdikleri 3 Tavsiye

Gençlerin çoğu iyi notlar almak, üniversite eğitimlerine hazırlanmak ve eğlenmek ile meşguldür. Justin Fong ise 14 yaşındayken Berkshire Hathaway’in yıllık hissedarlar toplantısına üçüncü kez katılmaktaydı.

2004 yılındaki toplantıda bu genç yatırımcının Berkshire Hathaway’in CEO’su Warren Buffet’a ve Buffett’ın yardımcısı Charlie Munger’a bir sorusu vardı: “Okuduğum kitaplardan biri sizin genç insanlara hayatla ve finansal konspetlerle ilgili tavsiyeler vermeyi çok sevdiğinizi, çünkü bizim o tavsiyelere uymak için önümüzde çok uzun yıllar olduğunu söylüyordu. Bizimle birkaç konsept paylaşır mısınız?”

Buffett, öncelikle kitapta yazanı doğrulayarak gençlerle vakit geçirmeyi ve onların kafalarındaki soru işaretlerini gidermeyi çok sevdiğini söyledi. Daha sonra da Buffett ve yardımcısı Munger, genç Fong’a şu üç tavsiyeyi verdiler.

Şimdiden iyi alışkanlıklar edinin.

Buffett, bir insanın yaşı çok ilerlemeden iyi alışkanlıklar edinmesi gerektiğini söyledi ve ekledi: “Gençler, değişime -ya da gelecek hayatlarında kendilerine büyük yarar sağlayacak alışkanlıklar geliştirmeye biz yaşlılardan çok daha yatkınlar.”

Sözlerine “Bence insanlar genel olarak yaşları kemale erene kadar alışkanlıkların gücünü fark etmemeye meyilliler” şeklinde devam eden Buffett, “45 veya 50 yaşında kendini değiştirmek ne kadar zorsa gençken doğru alışkanlıklar geliştirmek de en az o kadar önemli” dedi.

Munger ise buna hayatta başa gelen kötü şeylerden ders çıkarmanın önemini ekliyor:

“İyi bir karakter ve iyi mental alışkanlıklar geliştirmenin yanında yaptığın her bir hatadan ders çıkarmak da isteyebilirsiniz.

“Bunun geleceği gayet barizdi, değil mi?”

Borçlanmayın.

Buffett, borçlanmanın ne kadar cazip görünen bir pratik olduğunun farkında fakat ona göre en ufak borç bile harcanılan emeğe değmez. “Kazandığından daha fazlasını harcayabiliyor olmak çok kışkırtıcı, ve gayet anlaşılabilir bir istek. Fakat sizi temin ederim ki buna değmez.”

İnsanların Buffett’a yolladıkları mektuplarda en çok dert yandıkları konulardan biri de borç yüzünden çektikleri finansal sıkıntılar. Buffett, hepsine tek tek cevap yazdığını, çünkü bu insanların “yalnızca bir hata yapmış güzel ruhlu insanlar” olduklarını söylüyor.

Buffett, “Onlara şöyle söylüyorum; en güzel kurtuluş yolu iflas etmek. Bence borç batağından kurtulmanın başka yolu yok. İflas etmeliler, daha sonra finansal hayatlarını sıfırdan inşa etmeye başlamalılar ve bir daha kesinlikle kredi kartı gibi borç araçları kullanmamalılar” diyor.

Buffett’ın bize borçlarla ilgili verebileceği son tavsiyesi şu: Kaçınabildiğiniz kadar kaçının.

“Her ne kadar biz de bir sürü kredi kardı vs. dağıtıyor olsak da gençler için şunun altını çizmek isteriz; sakın ola borca girmeyin.”

Çevrenizi iyi insanlarla sarın.

Hem Munger, hem de Buffet son olarak şu tavsiyeyi veriyorlar; “İyi arkadaşlarınızı kendinize olabildiğince yakın tutup safi zarar olan insanlardan uzak durun.”

“Kötü niyetli veya ciddi anlamda irrasyonel olan insanlardan uzak durun, hele ki karşı cinsin çekici mensupları ise” diye devam eden Munger, sonrasında bir kahkaha patlatıyor. “Bu, size büyük sorunlar yaşatabilir” diye ekliyor.

Buffett ise yapmayı çok kolay bulduğu şeylerden birinin “kendisinden daha iyi insanlarla zaman geçirmek” olduğunu söylüyor.

“Kendinize bir ortak seçeceğiniz zaman sizden daha iyi alışkanlıkları olmasına dikkat edin, böylelikle siz de o iyi alışkanlıklara doğru kayarsınız. Aynı şekilde eğer kötü niyetli insanlarla zaman geçirirseniz, kötü alışkanlıklar kazanmaya başladığınızı görürsünüz.”

Buffett’a göre bunun için atılabilecek ilk adım, nasıl insanlarla vakit geçirmek istediğinizle ilgili hızlı bir kontrol listesi hazırlamak. Kendinize şu ve benzeri sorular sorun; “Çevremdeki insanlarda aradığım özellikler neler?”

Aynı şekilde “varlığına tahammül edemediğiniz insanların çevresinde gezmeyin. Hem onların, hem de sizin sahip olduğunuz özellikler neler? Onlardan nasıl kurtulabilirsiniz” gibi soruları da kullanabilirsiniz.

Buffett, sözlerini “Bunların hepsini gençken yapabilirsiniz. Zaman geçtikçe işiniz daha da zorlaşacak. Aslına bakarsanız söylediklerimiz o kadar da karmaşık şeyler değil” diyerek noktalıyor.

Yardımcısı Munger’ın son tavsiyesi ise şöyle “Onlardan uzaklaşma çabanız söz konusu güruh içerisindeki popülaritenizi düşürecekse düşürsün, canları cehenneme.”

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir