Warren Buffett Nasıl Zengin Oldu?

21.01.2022

Gelecekte ailenizin sahip olduğu varlıkların başına geçmeyecekseniz ya da ailenizden gelecek bir maddi zenginlik sizi beklemiyorsa, Warren Buffett gibi milyarderlere kulak verin.

Buffett’un hikayesi, büyükbabasının marketinden alarak daha yüksek ücrete sattığı Coca-cola şişelerinden kar elde etmesiyle başlıyor. Daha ucuza alıp, daha yüksek fiyata satarak kar elde etmek istiyor. Size de tanıdık geldiğini biliyorum. Warren Buffett’un babadan gelen bir borsa düşkünlüğü var. 11 yaşında borsa simsarı babasının yanında işe başlayan Buffett aldığı hisse senetleri değerlendirdiğinde satmaya başlıyor, tıpkı ucuza aldığı Coca-cola şişelerini daha pahallıya satmak gibi. Fakat bu hisse senetlerinin yıllar içinde değerlerinin daha da yükseldiğini görüyor, onlar şişe değil, hisse senedi! Uzun dönemli yatırım yapması gerektiği dersini böylece çıkarıyor.

Gelelim asıl konumuza, Warren Buffett nasıl zengin oldu? “Money: Master the Game” adlı etkiliğe konuşmacı olarak katılan Buffett’a, bu soru Tony Robbins (@tonyrobbins) tarafından soruldu. Warren Buffett bu soruyu şöyle cevapladı: “Fırsatlar Ülkesi Amerika’da yaşamak, uzun ömürlü olmak ve bileşik faiz.” 

Bunu açmak istiyorum.

Şimdi başa dönecek olursak, uzun vadede yatırımın ne kadar önemli olduğunu küçük yaşlarda tecrübe etmiş birinin bileşik faize çok da uzak olması beklenemezdi. Diğer taraftan, birleşik faizin hesaplanabilmesi için anaparaya ihtiyaç var, anapara olmadan zaten zenginlikten, varlıktan ya da elde edilecek faizlerden bahsetmek mümkün de değil.

Buffett’un şöyle bir sözü de var “Harcadıktan sonra kalanı biriktirme, birikimi kenara ayırdıktan sonra kalanı harca.” diyor. İşte, yatırım yapmak için birikimde son derece önemli. Öylesine önemli ki, Buffett kısaca önce biriktir, sonra harca diyor. Buffett’un formülüne göre birikimi anapara olarak görebiliriz.

Peki, fırsatlar ülkesinde yaşamak gerçekten de BÜYÜK BİR FIRSAT, kabul edilebilir. Ama sadece zengin olmak için yeterli mi? En az sizin kadar bende buna inanmıyorum. Amerika’da yaşamak büyük bir fırsat olsa da yetenek, zeka veya benzeri herhangi bir şey olmadıktan sonra bu da bir kriter değil. Zaten öyle olsa, 300 milyona yakın ABD nüfusunun en az yarısının milyoner olması gerekirdi. Dünyada örneklerine baktığımızda Çin’deki milyoner sayılarının ABD’yi geride bıraktığını görüyoruz. Hindistan’da güzel bir örnek olabilir. Bizi soracak olursanız, dünya milyonerler sıralamasında geçen yıl 15. sıradaydık. Demek ki, sadece fırsatlar ülkesinde yaşamak gerekmiyor.

Servetinin büyük çoğunluğunu 50 yaşından sonra kazanmış Buffett’un zenginlik formülü, oturduğu yerden kimseyi zengin etmeyecek fakat başarıları ve verdiği sinyaller; birikim ve yatırıma başlamayı sağlayacak gerekli yaşamsal ilkeleri edinebilmek için güzel bir adım olacaktır.

YORUMLAR

 1. eren kaya dedi ki:

  Altın bu hafta ortasına kadar kaybettirdi kaybettirmeye devam edecek uzun dönem için aldıysanız ayrı. Sizlere sormak istediğim birşey var Bes’ten niye kimse bahsemiyor? Emeklilik fonlarını totalde nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce mantıklı olurmu

  1. melih dedi ki:

   BES’te primler arttı. Bildiğim kadarıyla 10 yıl sonra para alınabiliyor ama bana uzun süre para bağlamak mantıksız geliyor. Parayı BES’te değerlendirmek yerine daha mantıklı araçlar kullanılabilir. Ben böyle düşünüyorum.

  2. Guldemali dedi ki:

   Kızıma bes hesabı açtım daha ilkokula gidiyor yani yatırıyorum ilerde güvencesi olsun maksadıyla yatırımın mantıksızı olmaz. Bes avantajlı durumunuz varsa tavsiye ederim

  3. Mekoreis dedi ki:

   Şu anki altın fiyatıyla bir kıyasla ve 5 yıl sonrasını düşün.

 2. Fahrettin Çitil dedi ki:

  İstikrarlı kazanç isteyen için en olurlu yatırım uzun vadedir. Aksini düşünen yatırımcı olmuyor. Siz biliyorsunuz

  1. fedaimarx dedi ki:

   Yatırımcı olmaz değil kısa vadede yatırım şeklidir. Kısa vadenin sadece riski yüksek getirisi fazladır. Keza forex vb. açısından söylüyorsanız.

 3. eda dedi ki:

  bileşik faiz değil türk usulu altın formülümüz. bende altıncıyım, benimde yaza kadar 18 çeyrek, 2 tam altınım vardı. her maaşımla çeyrek almaya çalışıyorum bu ara dara düştüm birde yazın kuzenlerimin sünnet düğünü vardı gel görki iki çocuk mecbur iki çeyrek taktım annem tak ayıp olur çalışıyorsun alırsın yine dedi :) büyük para diyetine girdim benimde halayim ev alabilmek 1 ev başka birşey istemiyorum.

 4. Said Şeref dedi ki:

  Geçen Temmuz 5 cumhuriyet altını aldım yükselir umuduyla altın fiyatları düştü. 3 – 4 yıl ev alana kadar uzun vadede düşünüyorum bende. Hep uzun vadede yatırım yaptım. Bankada bile azar azar vadeli fon alıyorum. Uzun vadede en çok borsa kazandırsada ben uzak duruyorum. Warren Buffet’in anlamadığın işten uzak dur gibi bi sözüde vardı temkinli olmak lazım

 5. aydın dedi ki:

  Money: Master the Game kitap sanıyorum. Böyle kitaplar deneden Türkiye’de satışa sunulmuyor. İngilizce olsa dahi satın alabiliyor muyuz? Yorumuma gelecek olursak bende sadece ABD’de yaşamayı yeterli görmüyorum. Zenginlik olarakda değerlendirmiyorum. Türkiye’de de başarılı milyonerler var.