Warren Buffett’ın 86 Yılda Elde Ettiği 8 Önemli Tecrübe

21.01.2022

ABD’li işadamı ve ünlü yatırımcı Warren Buffett, dünyanın en varlıklı kişilerinden biridir. Buffett’ı bu kadar özel yapan tecrübeleri ve tecrübeleri sonucu finansal yaşantısına entegre ettiği vazgeçilmez kurallarıdır.

Şimdilerde 86 yaşında olan Warren Buffett’ın servetinin büyük kısmını 50 yaşından sonra elde ettiği sır değildir. 6 yaşında 5 sent kârla satmaya başladığı kolalardan bu zamana kadar servetinin büyük çoğunluğu kazandığı 50 koca yıl birçok tecrübe kazandı.

Hayırsever kişiliğiyle de ön plana çıkan Buffett, tecrübelerini ve sıkı sıkıya bağlı olduğu kurallarını paylaşmaktan da hiçbir zaman çekinmiyor ve son derece cömert davranıyor. O, tecrübelerini her ne kadar 50 yıl da elde etse de bizim 50 yıl beklememiz gerekmiyor.

Warren Buffett’ın 86 koca yılda elde ettiği 8 önemli finansal tecrübeyi öğrenmeye başlayın:

1. Yaptığınız işi sevin

Warren Buffett, engin tecrübesiyle “Dans ederek işe gitmiyorsanız o işi bırakın, çünkü muhtemelen para kazanamayacak ve servet elde edemeyeceksiniz” diyor. Hiç de haksız değil. Yaptığımız işlerle para kazanıyoruz. Yaptığınız işi gerçekten seviyor musunuz? Yaptığınız işi sevmiyorsanız, değiştirin gitsin. Birkaç üst paragrafta yazmıştım fakat altını çizmiş olayım; Buffett servetinin büyük kısmını 50 yaşından sonra elde etti. Söz gelimi, hayalinizdeki iş ve kariyer için hala geç değil.

2. Önce biriktirin, sonra harcayın

Buffett, 62 milyar dolarlık servetini bir gecede kazanmadı. Yatırım yapabilmesi için para lazımdı. Ne yaptı? Kazandıklarını harcamadan önce birikim için ayırdı. Buffett’un dillere destan ve paylaşılmaktan klişeleşmiş tavsiyelerinden biri de önce biriktirmek, sonra harcamaktır. Kazandığınız paranın bir kısmını doğrudan önce birikime ayırıp, kalanı harcamayı prensip edinebilirsiniz.

3. Sadece ihtiyacınız olan şeyleri satın alın

Warren Buffett’un harcamalar için de söyleyecekleri var. O, sadece ihtiyacı olan şeyleri satın alıyor. Yaşadığı mütevazi hayata bakıldığında bu kuralı uyguladığı çok açık. Harcama yapmadan önce gerçekten ihtiyacınız için harcama yaptığınızdan emin olmanız önemli.

4. Bekleyin, fiyatı düşünce alın

Warren Buffett’ın belki de en sevdiği şey fiyatı düşene kadar beklemek. Buffett bir şey satın almadan önce fiyatı düşüne kadar beklemeyi tercih ediyor. O, bu durumu şu sözlerle açıklıyor “Çorap da olsa, hisse senedi de olsa fiyatı düşünce satın alırım, hisse fiyatları ne kadar düşerse almayı o kadar çok severim.”

5. “Herkes hırslıyken korkak olun, herkes korkakken hırslı olun”

Ünlü yatırımcı, yatırım kararlarındaki belirleyici ve sıkça dile getirilen kurallarından birini “Size nasıl zengin olacağınızı söyleyeceğim. Kapıları kapatın. Herkes hırslıyken korkak olun, herkes korkakken hırslı olun.” sözleriyle açıklıyor. Dile kolay 62 milyar dolarlık servet, yanılıyor olamaz.

6. Anlamıyorsanız, uzak durun

Warren Buffett parasını her zaman en iyi bildiği yatırım araçlarında değerlendiriyor. İyi bir hisse senedi yatırımcısı olan Buffett, borsayı her ne kadar iyi biliyor olsa da parasını her kağıda hibe etmeyecek kadar tecrübe sahibi. Teknoloji şirketlerine yönelik yatırımlardan uzak durmasının da en temel sebebi eski kafalı olması değil sadece anladığı ve bildiği işi yapıyor olmasıdır.

7. Ne olduğunuzu bilin

Sabırsız bir spekülatör müsünüz yoksa en doğru zamanı bekleyecek sabra sahip bir yatırımcı mı? Ne olduğunuzu önceden bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz işinizi kolaylaştırır. Örneğin, “Yatırımcıysanız, varlıklara ait değerin ne olacağıyla ilgilenirsiniz; fakat eğer spekülatörseniz, fiyatların ne olacağı ile ilgilenirsiniz, bizim oyunumuz bu değil.” diyen Buffett, iyi bir yatırımcı ve ne olduğunun, ne yaptığının da farkında.

8. İtibarınızı asla kaybetmeyin

Buffett, hayırsever oluşuyla değerli, pek çok yatırımcı için güvenilir ve saygın biridir. O, “İtibar kazanmak için 20 sene gerekir ama onu kaybetmek için 5 dakika yeter. Bunu bilirseniz hareketlerinizi farklı şekilde yaparsınız.” diyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.