Kişisel Finans

Yeni Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler

Yeni bir banka hesabı açma fikri söz konusu olduğunda, seçeneklerinizin bir hayli bol olduğunu söyleyebiliriz. Bu yayında verdiğimiz öneriler yeni banka hesabınızı seçme ve hesabınızı açma sürecinde size yardımcı olacaktır.

Banka hesabı açma konusunda çok yeniyseniz ve hesap açmak için gerekli belgeler de dahil olmak üzere detaylı bir bilgi arayışı içerisindeyseniz banka hesabı nasıl açılır rehberimize de mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. Ne Yapmak İstediğinizi Belirleyin

Banka hesabınızı hangi amaçlar doğrultusunda kullanmak istediğinizi belirlemeniz önemlidir. Çünkü amaçlarınız ihtiyaçlarınıza uygun en iyi banka hesabını bulmanıza yardımcı olacaktır.

Banka hesabınızı kullanarak paranızı saklamak ya da birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, yüksek faiz oranı veren bir banka hesabını seçebilirsiniz. Hesabınızı para transferleri ve fatura ödemeleri gibi amaçlar doğrultusunda kullanmak istiyorsanız da bu yönde ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak bir banka hesabı seçmeyi düşünebilirsiniz.

2. Ücretleri Kontrol Edin

Türkiye’de vadesiz mevduat hesaplarından hesap işletim ücreti alınmıyor. Vadeli bir hesap açmak isterseniz hesap işletim ücreti ödemeniz gerekebilir, ancak vadeli hesaplar için hesap işletim ücreti almayan bankalar da var.

Diğer yandan, sıklıkla havale ve EFT gibi para transferleri yapmayı düşünüyorsanız, EFT ücreti almayan bankalar üzerinden yeni bir hesap açmanız mantıklı olacaktır. Bununla birlikte, fatura ödemeleri yapmayı düşünüyorsanız bankaların bu anlamda sağladığı avantajlara ve ücretlere de göz atmayı düşünebilirsiniz.

3. Geçici Promosyonları Göz Ardı Edin

Birçok banka, yeni hesap açacak müşterilere özel promosyonlar yapar. Hoş geldin faizi veya otomatik ödeme talimatları için birkaç ay ücretsiz fatura ödeme imkanlarını buna örnek olarak gösterebiliriz. Yani birçoğu sizi bir şekilde cezbetmeye çalışacak. Ne kadar da havalı değil mi?

Ancak sadece bugün değil, gelecekte de ihtiyaçlarınızı karşılayacak en doğru banka hesabını bulduğunuzdan emin olmanız için bu tür geçici promosyonları göz ardı etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü promosyonlar bittikten sonra, banka göründüğü kadar havalı ve iyi olmayabilir.

4. Yüksek Faiz Kazancı Alabileceğiniz Hesapları Tercih Edin

Banka hesabınızı faizden yararlanma amacı için kullanmayı düşünmüyorsanız bu maddeyi geçebilirsiniz. Ancak amacınız birikimlerinizi değerlendirmek ve özellikle enflasyonun üzerinde bir getiri elde etmekse yüksek faiz kazancı alabileceğiniz banka hesaplarını seçmeyi düşünmelisiniz.

Birçok banka çeşitli mevduat hesaplarına sahiptir. Bazıları vadeli ve vadesiz hesapları ayrı olarak sunarken bazıları bu iki tür hesabın bir karışımını sunar. Böylece gündüz hesabınızdaki parayı dilediğinizce kullanmaya devam ederken geceleri bakiyenize faiz almaya devam edebilirsiniz.

Bütün bunlarla birlikte, birikimlerinizi en iyi oranlarda değerlendirdiğinizden emin olmak ve kısa bir ön araştırma yapmak için en yüksek faiz veren bankalar listemizi inceleyebilirsiniz.

5. En Yakın Şube ve ATM’leri İnceleyin

İnternet bankacılığı kullanıyor olsanız bile en nihayetinde şube veya ATM’leri de kullanmanız gerekecek. Şube kullanmayacak olsanız da mutlaka ki para çekme, para yatırma ve hesap kontrolü gibi işlemler için ATM’lere uğramanız şart olacak.

Bu nedenle, hesap açmayı düşündüğünüz bankaları araştırırken en yakın şube veya ATM’lerinin nerede olduğuna bakmanız iyi bir fikir olacaktır. Bankaların internet siteleri üzerinden bu gibi bilgilere kolayca erişim sağlayabileceğinizi hatırlatalım.

6. İnternet Bankacılığı Kullanmayı Düşünün

Hesap açmayı düşündüğünüz bankanın internet bankacılığı hizmetlerini inceleyin ve mutlaka internet bankacılığı kullanmayı düşünün. Çünkü birçok banka, internet bankacılığı kanalları üzerinden açılan hesaplara daha yüksek faiz oranları sunduğu gibi, para transferi veya fatura ödemeleri gibi işlemlerden ücret almayabiliyor.

Eğer şube kullanımına ihtiyacınız olmayacaksa da şubesiz bankacılık kullanmayı düşünebilirsiniz. Zira şubesiz bankacılık hizmetlerinde yüksek faiz oranlarından yararlanabilir ve para transferi ya da fatura ödemelerine ücret ödemezsiniz.

7. İstediğiniz Zaman Bankanızı Tekrar Değiştirin

Bugün ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayan bir banka, gelecekte ihtiyaçlarınıza cevap vermeyebilir. Seçtiğiniz bankayla yaşam boyu bir ilişki kurmuyorsunuz. Koşullarınız zaman içinde değişirse seçeneklerinizi her zaman yeniden gözden geçirebilirsiniz.

Bankalar sadakati ödüllendirse de, eğer bir zaman sonra ihtiyaçlarınıza cevap vermiyorsa bağlı kalmanıza gerek yoktur. Söz gelimi, istediğiniz zaman bankanızı tekrar değiştirmekten çekinmeyin ve süreçler konusunda endişelenmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu