Yüksek Kredi Notu ile Yapılabilecek 6 Şey

21.01.2022

Milyonlarca kredi ve kredi kartı kullanıcısının iyi ya da kötü bir şekilde kredi notu var. Nisan ayında kredi notunu öğrenen kişi sayısının 1 milyon sınırına ulaştığını öğrenmiştik. Her geçen gün kredi notu konusunda bireyler daha fazla bilinçleniyor.

Sık sık yazılarda bu notun ne kadar önemli olduğunu ve finansal hayatı nasıl etkilediğini anlatıyoruz. Bugün daha farklı bir yolla, kredi notu yüksek olan bireylerin kolayca yapabileceği bazı şeyleri listeledim.

Kredi notu düşük bireylerden, kredi notu yüksek bireylerin hangi avantajlarla sıyrıldığına bakın. Kredi notunuz yüksek olursa veya zaten yüksekse kolayca yapabileceğiniz şeyler hemen aşağıda.

KREDİ NOTUNUZ DÜŞÜK MÜ? ÖNERİ: Şaşırtıcı 5 Yolla Kredi Notu Yükseltmek Mümkün

1. Dakikalar içerisinde ihtiyaç kredisi alın

Eğitim, otomobil, mobilya ya da aklınıza gelebilecek diğer ihtiyaçlarınız için kolayca kredi alabilirsiniz. Elbette kredi notunuz yüksekse. Üstelik bazı bankalar kredi notu yüksek bireylere, hali hazırda sağladıkları kredi faiz oranlarından daha düşük faiz oranları ve kolay geri ödeme planları sunuyorlar. İnternet şubelerinden yapılan ihtiyaç kredisi başvurularının dakikalar içerisinde olumlu veya olumsuz sonuçlanması büyük oranda kredi notuyla alakalı.

2. Saatler içerisinde kolay ev kredisi alın

Kredi notunuz yüksekse; alacağınız evin peşinatı ve belgeleriniz de hazırsa saatler içerisinde ev kredisi alabilirsiniz, ciddiyim. Normalde ev kredisi gibi kredi türlerine yapılan başvurular günlerce değerlendirme sürecine giriyor fakat kredi notunuzun en yüksek seviyede olması da bu konuda sizi ayrıcalıklı yapıyor.

3. Basitçe yeni bir ev kiralayın

Eskiden ev sahipleri, evini kiraya verecekleri kişinin maddi durumuna ya da mesleğine bakardı. Şimdi kredi notu kaç diye bakıyor. Çünkü kredi notu bireyin, ödeme alışkanlıklarını gösteren en önemli finansal belge. Kredi notunuzun yüksek olması sizi güvenilir yapıyor.

4. İstediğiniz cep telefonunu satın alın

Birçok GSM operatöründen faturanıza ek olarak telefon veya teknoloji cihazları alabilmeniz yüksek kredi notuyla mümkün. GSM şirketlerinden faturanıza ek olarak alacağınız cihazlar için kredi notunuz inceleniyor. Kredi notunuz da ödeyeceğiniz taksitlere güvence sağlıyor.

5. CV’nize kredi risk raporunuzu ekleyin, neden mi?

Özellikle ABD’de son yıllarda iş başvurularında kriter olarak değerlendirilen bireysel kredi risk raporunuz iş verenlere çok şey anlatıyor. Örneğin, ödeme alışkanlıklarınızla oluşan kredi notunuz sorumluluk sahibi bir insan olup olmadığınızı gayet net ortaya çıkarıyor. Düşünün, bütçesine göre harcama yapmaya özen gösteren ve ödemelerini zamanında yapan bir insan sorumluluk sahibi değil de nedir?

6. Kefilsiz alışveriş yapın

Samimi söylüyorum, kredi notu adeta bir kefil görevi görüyor. Eskiden kartsız alışveriş yapabileceğimiz mağazalar kefil, tapu, maaş bordrosu gibi belgeler talep ederken şimdilerde kredi risk raporu talep ediyorlar. Yüksek kredi notunun alışveriş sırasında zengin ve güvenilir bir kefilden farkı yok.

Bütçenize uygun harcamalar ve sonrasında yapacağınız düzenli ödemelerle kredi notunuzu en yüksek seviyede tutabilirsiniz. Yüksek kredi notunun zararı yok faydası çok. Tek cümleyle özetlemem gerekirse, kredi notunuzun yüksek olması size finansal anlamda pek çok özgürlüğü beraberinde getiriyor.

YORUMLAR

  1. MALTHUS dedi ki:

    Diğerlerini bilmem ama saatler içinde ev kredisi abartı olmuş biraz o kadarda değil