Kişisel Finans

Zaman Kavramını Değerli Kılan 5 Finansal Konu

Zaman hızla akıp gidiyor. Finansal açıdan hayatınızı değiştirebileceğiniz fırsatlar da zamanının hızlıyla geçmişte kaybolmaya başlıyor. Fakat bugünden üzerinde düşünüp son kararı verebileceğiniz bazı finansal konular gelecekte pişmanlık yaşamınızın önüne geçebilir ve hayatınızı değiştirebilir.

Zor şeylerden bahsetmiyorum. Her biri yapabileceğiniz küçük ama finansal hayatınız için atacağınız büyük adamlar olabilir. Sadece zamanda kaybolmasına izin vermeden önce düşünün. Kuşkusuz ki bu kendinize şimdi verebileceğiniz ve gelecekte alacağınız en iyi hediyelerden biri olacaktır.

Birikim için kendinize şans verin

Tutumlu bir insan olabilmek ve para biriktirmek gerçekten de zor değildir. Başlamak gerekiyor, tek yapmanız gereken başlamak. Birikim yapmaya başlamak için kendinize şans verin. Gelir ve giderlerinizi analiz edin. Nereye ne kadar para harcıyorsanız not edin. Gerçekten ihtiyacınız olan şeylerin ödemelerini yaptıktan sonra elinizde ne kadar para kalacağını hesaplayın. Buradaki temel formül, daha tutumlu ve dikkatli harcama yapma, ödemeleri azaltma ve birikim için daha fazla para ayırmaktır. Tutumlu olabilirsiniz ve tutumlu olmak için kendinize çok geç olmadan bugünden şans vermelisiniz.

Borç olayını hayatınızdan çıkarmayı deneyin

Kredi kartları, kredi, borç alma ve borç ödeme konusunda problemler yaşıyorsanız, bu problemi kökten çözün. Borç olayını tamamen bitirin. Örneğin, daha basit olan kredi kartlarını ele alalım. Eğer kredi kartınızın taksit özelliğini bütçenizi rahatlatan zorunlu ihtiyaçlarınızı edinmek için kullanmıyorsanız, kartınızı hiç kullanmayın. Çünkü taksitli alışveriş bir şeyleri daha ucuza satın almak anlamına gelmiyor, bu sizin için gelecek aylara devreden daha fazla borç anlamını taşıyor. Kredi kartı veya borçlanarak yaptığınız zorunlu olmayan harcamalar birikim yapmanıza engel olur. Borçlanma konusunu düşünün ve sizin için problem teşkil ediyorsa, borç olayını hayatınızdan gerçekten çıkarın.

Yatırım yapmanın şans işi olmadığının farkına varın

Birikimlerinizle yatırım yapmaya başladığınızda yatırım yapmanın şans işi olmadığının farkında olmanız gerekir. Yatırım yaptığınızda mevcut durumunuza uygun riskler alabilirsiniz fakat risk almak demek her zaman mevcut ortalamadan daha yüksek kazanç sağlayacağınız anlamına asla gelmez. Yatırım yapmaya karar verdiğinizde risk ve getiri hedeflerinizi makul ve mevcut ortalamayı göz önünde alarak oluşturmanız gerekir. Örneğin, birikimlerinizin %70’ini devlet tahvilleri, kaybı sınırlı köklü fonlarda risksiz ya da daha az risk alarak değerlendirmeniz ve birikimlerinizin en fazla %30’unu risk alarak değerlendirmeniz paranızı kollamanız için size yardımcı olabilir.

Emekliliği pas geçmeyin

Maaşlı bir işte çalışmanın en güzel yanı Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinizin vaktinde ödeniyor olmasıdır. Emeklilik genç yaşlarda fazla önemsenmiyor fakat emeklilik sistemleri bugünden size gelecekte iyi bir finansal yaşamın garantörlüğünü sağlamaktadır ve bu sebeple kesinlikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Devletin standart emeklilik sistemi yerine bireysel emeklilik sistemi de ekstra birikim yapmanızı ve geleceğinizi güvence altına almanızı sağlamaktadır. Yenilenen bireysel emeklilik sistemi katılımcıları, hala birikimlerine ek devlet katkısı da almaya devam ediyorlar. Zaman hızla akıp gitmeden emeklilik planınızı da şimdiden düşünmeniz gerekiyor. Standart emeklilik sistemi yerine bireysel emeklilik sistemine de şans vermeyi düşünmelisiniz.

Sorun, sormaktan çekinmeyin

Finansal konuların herkes için çok da açık olmadığı doğrudur. Özellikle işin içine yatırım gibi daha önemli bir konu girdiğinde onlarca yıl biriktirdiğiniz tasarruflarınızı istemeden de olsa riske atabilirsiniz. Bu sebeple sorular sorun; örneğin, bireysel emeklilik sistemine katılmaya karar verdiğinizde aklınızdaki tüm soruları çalıştığınız emeklilik şirketine sormaktan çekinmeyin. Daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız finansal danışmanlık şirketleriyle de çalışmayı düşünebilirsiniz. Yatırımlarınız için bir yatırım uzmanına ihtiyacınızın olup olmadığını da mutlaka öğrenin. Sizin için her şey böyle daha kolay olabilir.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir