Kişisel Finans

Zengin Olmak için Gerekli Yaşamsal İlkeler

Düz mantıkla zenginliğin ne olduğunu sorsam, muhtemelen fiili anlamda çeşitli cevaplar gelecektir. Bazen ben dahil günlükte “zengin olmak” üzerine yazıları yazıyor veya bu olguya atıfta bulunuyoruz.

Siz de, ben de biliyoruz ki, zenginlik durduğumuz bu yerde bizi bulmayacak. Hatta şöyle düzelteyim; şu anda neler yaptığımız, nasıl durduğumuz gelecekte zengin olup olamayacağımız konusundaki en net cevabı verecek.

Dünyadaki zengin insanların yaşamlarında her zaman uyguladığı bazı ilkeler bulunur. Bu yazıda herkesin uygulayabileceği zenginlik yolunda hızlı adımlarla ilerleten yaşamsal ilkelerden bahsedeceğim.

Finansal Özgürlüğünüzü Sağlayın

Zengin olmak için her bireyin finansal anlamda özgür olması gerekir. Finansal özgürlük, birikim yapmanızı sağlayacağı gibi aynı zamanda yatırımlarınızı mantık çerçevesinde analiz etmenizi ve alternatif yollar bulmanızı sağlayacaktır.

Finansal özgürlüğü tehdit eden en önemli tehlike borçlardır. Özellikle bankalar yoluyla kredi kartı veya kredi ürünleri kullanımıyla yapılan borçların üzerine yüksek faizlerde eklenince cebinizden gereksiz ödemelerin çıkması olasıdır.

Zengin insanlar cimri değillerdir. Genelde böyle yanlış bir düşünce hakimdir. Onlar sadece finansal anlamda daha akıllıca hareket ederler ve özellikle gereksiz gördükleri harcamalardan ve özellikle borçlanmadan kaçınırlar. Zengin olma yolunda belirleyeceğiniz ilke borçlardan uzak durmak, borçlanmamak ve harcamaları akıllıca yapabilmektedir.

Kredi kartı kullanmanın avantajları bulunur. Yalnızca size finansal destek sağlaması amacıyla kesinlikle kredi kartı kullanmayın. Bu şekilde yaptığınız her kullanım sizi yeniden borçlandıracaktır. Bu tarz kullanımlar yerine, aylık harcamalarınızın gelirinizi aşmaması şartıyla indirimlerden yararlanmak ve aylık nakit harcamalarınızı kolayca analiz edebilmek için kredi kartınızı kullanabilirsiniz.

Finansal özgürlüğünüzü sürdürebilmeniz için kendi paranızı doğru kullanmanız gerektiğini unutmayın.

“Bugünün işini yarına bırakma”

Öyle güzel atasözlerine sahibiz ki, sayfalarca anlatabileceğimiz bir şeyi, tek cümleyle anlatabiliyoruz. Bu atasözlerinden biri de başlıkta.

Ne kadar erken kalkarsanız, o kadar hızlı yol alırsınız. Zengin insanlar birikimleri ve kuşkusuz ki, istikrarlı finansal planları sayesinde bulundukları konumun hakkını veriyorlar.

Bugünden emeklilik planınız başta olmak üzere, birikim ve yatırım yapmaya başlamalısınız. Şu anda bulunduğunuz mevcut durum her nasıl olursa olsun, para biriktirmeye ve yatırıma bugünden başlamanız daha iyi sonuçlar verecektir. Örneğin, bankaya şu anki faiz oranıyla (yüzde 9 diyelim) 10 bin TL yatırdınız, bu para 20 yılın sonunda yaklaşık 25 bin TL olacaktır. Elbette, ne kadar çok birikim yaparsanız, örnek miktarda aynı oranda yükselecektir.

Yatırım Planınızı Aksatmayın

Eğer zengin olmak istiyorsanız, zenginler gibi yatırım yapmalısınız. Gereksiz harcamalar konusunda asi bir cimri, yatırımlarınız konusundaysa eli bol ve cömert olun.

Yatırım konusunda hiçbir bilginiz yoksa öncelikle Yatırım Nedir? öğrenin. Birikimlerinizi gayrimenkul alarak yatırımlara dönüştürebileceğiniz gibi, fonlarda değerlendirebilir, vadeli hesaplarda tutabilir veya kendinize en uygun yatırım araçları hakkında küçük bir araştırma yapabilirsiniz.

Gelirinizin bir kısmıyla yatırım yapma konusunda özellikle nakit akışınızın azalacağı konusunda endişeleniyor olabilirsiniz, böyle durumlarda eğer yatırım yapmanız için fazladan paranız yoksa “daha az harcama yapma” alışkanlığını kazanmanızı tavsiye ederim. Böylece, gelirlerinizden yatırım yapmanızı sağlayacak tasarruflar elde edebileceksiniz.

Büyük çabalar sonucunda büyük sonuçlar alabileceğinizi unutmayın.

Az Harcayın, Çok Kazanın

Geçmiş dönemlerde iş adamı ve gayrimenkul zengini Donald Trump’ın verdiği bir röportajı okumuştum. Trump, röportajında zengin olduğu halde lüks otomobili olmadığını ve bir süre piyasa değeri yaklaşık 5 bin dolar olan eski otomobilini kullandığını belirtiyordu. Zengin olduğu halde fakir gibi yaşayan birçok milyoner var.

Aslında en temel mantık az harcamak ve daha çok kazanmaktır. Gelecekte gelirleriniz ve net varlığınız artsa bile daima daha az harcamaya ve çok kazanmaya çalışmanız gerekiyor ki, zengin kalabilesiniz.

Asıl Yatırımı Kendinize Yapın

Başlangıçta hedeflerinizi hatırlayın ve hedeflerinizin peşini bırakmayın. Borçlarınızı ödemek, muhteşem bir ev almak, eşsiz bir bilim şirketi kurmak veya emekliliğinizde büyük bir dünya turu… Hedefler her zaman motivasyon sağlar ve ilham kaynağı olur. Bu yolda hiçbir zaman hedeflerinizden ve planlarınızdan sapmayın.

Servetlerini yönetmek isteyen zenginler ve başarılı yatırımcılar finansal konuları öğrenebilmek adına daima kendilerine vakit ayırırlar.

Sizde kendinizi ve finansal anlamdaki bilginizi güçlendirmek için eğitimler alarak en başta kendinize yatırım yapmalısınız. Bu konu da kitaplar okuyabileceğiniz gibi güvenilir kaynaklardan finansal haberleri takip edebilir; CNBC, Bloomberg gibi ekonomi kanallarını izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu