Zenginleri Başarılı Yapan 5 Kural

Zengin insanların, zengin olmasının en temel nedeni onların çoğu zaman başarılı olmasıdır. Onları başarılı yapan da sıkı sıkıya itaat ettikleri her biri basit ama son derece etkili kurallardır.

Diğerlerine nazaran daha cömert olan ve başarılarının sırlarını paylaşmaktan çekinmeyen milyonerlerin hayatlarına baktığımızda kendilerine ait yaşamsal kuralları titizlikle uyguladıklarını görüyoruz.

Peki ama ne yapıyorlar, hangi kurallara itaat ediyorlar:

Kendi imkânlarıyla yaşıyorlar.

ABD’li iş adamı, Gayrimenkul Yatırımcısı ve ABD’nin Başkan aday adayı Donald Trump, Think Big and Kick Ass adlı kitabında ilk birkaç milyon dolarını kazandığı yıllarda milyoner olduğu halde otomobilini değiştirmediğini ve mütevazı sayılabilecek eski otomobiliyle iş görüşmeleri ve yemeklere katıldığını anlatıyor.

Sadece Donald Trump değil milyoner olduğu ve imkânları el verdiği halde birçok zengin böyle yaşamaya devam ediyor. Çünkü onlar para harcamanın mutluluk getirmediğini biliyorlar.

Yaptıkları işi seviyorlar.

Ünlü hisse senedi yatırımcısı ve milyoner Warren Buffett’ın işini ne kadar sevdiğini herkes biliyor. Servetinin çok büyük bir kısımını 50’li yaşlarından sonra elde eden ve çoğu yatırımcının saygı duyduğu Buffett, tavsiyelerinde her zaman ‘işinizi sevin’ diyor.

Yaptıkları işi sevdikleri için onlara iş, iş gibi görünmüyor. Bu da tutku, aşk ve bağlılıkla beraber başarılı olmalarını sağlıyor.

Asla pes etmiyorlar.

Borsadan yüklü miktarda servet elde eden Peter Lynch, öğrencilik hayatında okul taksitlerini ödeyebilmek için başlamış hisse senedi alıp satmaya. O, karşısına çıkan tüm zorluk ve talihsizliklere rağmen asla pes etmediğini söylüyor. Hatta karşısına çıkan tüm talihsizlikleri alaycı bir tavırla ‘Lynch Yasası’ olarak ifade ediyor. Pes etmiş olsaydı muhtemelen adını hiç duymamış olacaktık.

Milyoner veya zengin olarak nitelendirdiğimiz insanlar pes etmek yerine savaşmayı tercih ediyorlar. Onlar için doğru olan bu.

Olumlu bakış açısına sahipler.

Uzunca bir süredir çeşitli ülkelerde yasaklamalar ve davalarla karşı karşıya kalan ulaşım şirketi Uber kurucusu Travis Kalanick, daima her problemin mutlaka bir çözümü olduğunu ve çözüm için insanların sadece yaratıcı olmaya ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Amerikalı girişimci Travis Kalanick, 6 milyar dolar net servete sahip ve elbette bir de olumlu bakış açısına…

Başarının temel kuralı hiç kuşku yok ki olumlu düşünmektir. Her sorunun mutlaka bir çözümü vardır. En azından onlar her zaman buna inanıyor.

Sağlıklı alışkanlıkları var.

Bir kısmı yolun geri kalanını viski ve şaraplarla döşemeyi tercih etse de çoğu sağlıklı alışkanlıklara sahip. Golf kulübü üyelikleri, tenis maçları, rutin sabah koşuları devam etmeme gerek var mı bilmiyorum ama bunlar zenginlerin ata sporu. İnkâr edemeyiz.

Sağlıklı alışkanlıkların onların yaşam kalitesini, enerjisini ve verimliliğini yükselttiklerini düşünüyorlar. Bunların her biri de başarıyı getiriyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu