Forbes’a Göre YouTube’dan En Çok Para Kazanan 10 Kanal

Forbes’un ilgiyle takip edilen “en çok kazananlar” listelerine bu yıl kazançlarıyla dudak uçuklatan ve neredeyse yerel gazete, televizyon gibi medyalara denk kitleleri elinde bulunduran YouTube kanalları da dahil edildi.

Forbes, YouTube’un en çok para kazananlar listesini derlerken; IMDb ve Nielsen verileri başta olmak üzere çeşitli ajanslarla da görüşmüş. Yapılan araştırma Haziran 2014 – 2015 dönemini kapsıyor. Kanallar tarafından kazanılan tutarlardan vergi ödemeleri ve yönetim giderlerinin düşürülmeden listeye yansıtıldığını belirtmekte de fayda var.

ÖNERİ: YouTube’dan Para Kazanmak için Az Bilinen Dev Tüyolar

Forbes’a göre 2015’in en çok para kazanan 10 YouTube kanalı

Liste hazırlanırken yalnızca şahıslara ait özel kanallar baz alınmış. Çünkü YouTube’da Vevo ya da kurumsal firmalara ait pek çok kanalın daha fazla kazanç sağladığını biliyoruz. Şu kanallara bakalım…

PewDiePie – Kazanç 12 milyon dolar

YouTube’un en bilinen özel kanallarından PewDiePie ve yaratıcısı İsveçli Felix Kjellberg 12 milyon dolarlık yıllık kazancıyla zirvede. Geçen aylarda Felix Kjellberg, İsveçli yerel bir haber sitesinde gelirinin haberleştirilmesi ve “kolay kazanç” yorumları üzerine bir video çekerek, açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Smosh – Kazanç 8.5 milyon dolar

Çocukluk arkadaşı olan Anthony Padilla ve Ian Hecox tarafından kurulan Smosh, yıllık 8.5 milyon dolarlık kazancıyla Forbes listesinde ikinci sırada yer alıyor.

İkilinin çok trajik bir hikayesi de var. Dünyada birçok YouTube yayıncısının başına gelen telif hakkı ihlali sebebiyle onlara göre popüler olmalarını sağlayan ve 24 milyondan fazla izlenmeye sahip olan “Pokemon Theme Song Revenge” adlı videoları silinmiş. Buna rağmen popülerliklerinden bir şey kaybetmemişler gibi görünüyor.

Fine Brothers – Kazanç 8.5 milyon dolar

13 milyona yakın takipçiye sahip olan Fine Brothers kanalı yıllık 8.5 milyon dolar ciroya sahip bir başka kanal. Smosh gibi yine iki yakın arkadaş tarafından kurulan kanal, 2007 yılından bu yana yayında.

Lindsey Stirling – Kazanç 6 milyon dolar

ABD’li müzisyen ve performans sanatçısı Lindsey Stirling tarafından 2007 yılında kurulan kanal 1 milyardan fazla görüntüleme almış durumda. Kanalın 7 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Kanal sahibi Lindsey Stirling yıllık 6 milyon dolar kazanç elde ediyor.

KSI – 4.5 milyon dolar gelir

İngiliz amatör müzisyen ve oyun yorumcusu Olajide Olatunji, bilinen adıyla Ksiolajidebt tarafından kurulan kanal yıllık 4.5 milyon dolar gelir sağlıyor. Kanal sahibi oyunların yanı sıra vlog paylaşımları da yapıyor.

Rhett & Link – Kazanç 4.5 milyon dolar

2006 yılından bu yana yayın yapan Rhett & Link kanalı genelde videolar içerisinde yaptığı viral reklamlarla tanınıyor. Viral reklamlar dahil kanalın kazandığı para 4.5 milyon dolar. Kanalın yaptığı programlardan Good Mythical Morning yaklaşık 4 milyon kişi tarafından takip ediliyor.

Michelle Phan – Kazanç 3 milyon dolar

ABD’li Youtuber Michelle Phan, makyaj teknikleri ve kişisel bakım konularında videolar hazırlıyor. Michelle Phan, sahip olduğu kanalla yıllık 3 milyon dolar para kazanıyor. Kanalın yaklaşık 8 milyon abonesi bulunuyor.

Roman Atwood – Kazanç 2.5 milyon dolar

7 milyondan fazla aboneye sahip kanalında şaka videolarının yanı sıra vlog yayını yapan Roman Atwood, Forbes’a göre yıllık 2.5 milyon dolar para kazanıyor. En son kız arkadaşına yaptığı şakayla sosyal medyada oldukça konuşulan Roman Atwood, ülkemizde de ilgiyle takip edilen bir kanala sahip.

Sosyal medyada gündeme oturan ve saatler içerisinde 4 milyondan fazla izlenme rakamına ulaşan son çektiği şaka videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Rosanna Pansino – Kazanç 2.5 milyon dolar

Yemek pişirmeyi seven ve arkadaşları tarafından video çekmesi için teşvik edilen Rosanna Pansino, YouTube kanalıyla yıllık 2.5 milyon dolar gelir elde ediyor. Rosanna Pansino tarafından şimdiye kadar tarifi verilmiş 100’den fazla kek ve kurabiye videoları bulunuyor.

Superwoman – Kazanç 2.5 milyon dolar

7 milyona yaklaşan takipçiye sahip Kanadalı Youtube ünlüsü ve motivasyon konuşmacısı Lilly Singh, Superwoman kanalında yayınladığı videolarla 2.5 milyon dolar gelir elde ediyor. Lilly, Yılın Sosyal Superstar’ı ödülüne de sahip.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu