Instagram Para Kazanma Yolları (11 Gerçek Örnek)

Instagram para kazanma fikri için hiç daha iyi bir yer olmamıştı. Küçük veya büyük olsun, birçok kişi Instagram ile para kazanmaya devam ediyor. Üstelik bu kişiler dudak uçuklatan kazançlar elde ediyor.

Sprout Social araştırmasına göre, Instagram’ın en yüksek katılım oranlarına sahip olması nedeniyle, birçok köklü markanın aktif olarak platform kullanıcılarıyla bağlantı da olmak istediğini ve bunun için fenomenlere gerçekten iyi para ödediğini gösteriyor.

Instagram’ın güçlü olduğuna hiç şüphe yok. Sosyal medya platformu, sadece 8 yılda 1 milyardan fazla kullanıcıya ulaştı! Bu fotoğraf paylaşım platformu, zamanımızın belirleyici sosyal medya kanallarından biri olarak kendini sağlamlaştırmayı başardı.

En iyi yanı, Instagram’dan para kazanmak için çok ünlü olmanıza gerek yok. Elbette Kylie Jenner olmak ve gönderi başına 1 milyon dolardan fazla kazanmak kulağa harika geliyor. Ancak Instagram’da birkaç bin takipçisi olan birçok fenomenin bile iyi bir gelir elde ettiğini gördük.

Diğer olumlu taraf, Instagram para kazanma şartları olmamasıdır. Çünkü başlamak için hiçbir maliyet bulunmuyor veya tercihen çok az bir finansal yatırım gerekli olabiliyor.

Peki ama bunu nasıl yapıyorlar? Yolları, araçları ve stratejileri neler?

Bu kılavuzda, en popüler Instagram fenomenlerinden bazılarının platformda nasıl para kazanmayı başardığını öğrenin. En iyi 11 stratejiyi örneklerle anlatıyoruz ve size Instagram’dan nasıl para kazanacağınıza dair ayrıntılar veriyoruz.

İşte Instagram’dan para kazanmak için en iyi 11 yol. Hemen başlayalım.

1. Sponsorlu Gönderiler Yayınlayın

Bu, Instagram’da para kazanmanın en popüler yollarından biridir. Platformun büyük bir hayranıysanız, muhtemelen daha önce #işbirliği veya #reklam etkiletleri ile karşılaşmışsınızdır.

Ama bu yöntem ile nasıl para kazanılıyor?

Her şeyden önce bir Influencer olmanız gerekir. Bu kelime bu aralar çok konuşuluyor. Gerçekte ne anlama geldiğini anlamak zor olabilir. Özetle, influencerlar, takipçilerine alakalı içerik göndererek onları etkileyen ve yönlendiren kişilerdir. Takipçiler ayrıca bu kişilerin belirli konulardaki görüş ve tavsiyelerine saygı duyar.

Dikkat çeken influencerlar, belirli alanda kendilerini otorite figürleri olarak konumlandırırlar ve takipçileriyle ne kadar değerli içerik paylaşırlarsa, onlardan o kadar fazla güven kazanırlar.

Bildiğiniz gibi, ister kişisel ister profesyonel yaşamınızda güven, kazanılması zaman alan bir şeydir ve markalar bunu bilir. Bu nedenle, markalar, kitleleriyle iyi bir bağlantısı olan ve içerikleri markalarıyla uyumlu olan influencerlarla ortaklık kurar ve gönderilerine sponsor olurlar.

Sponsorlu gönderi, bir etkileyicinin bir markanın belirli bir ürünü etrafında içerik oluşturmasıdır. Dürüstlük ve şeffaflık, önemli olduğundan, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) yasaları, influencerların gönderinin sponsorlu olduğunu bildirmesini gerektirir. Bu yüzden sponsorlu gönderilerde sıklıkla #işbirliği veya #reklam etiketlerini görürüz.

Gönderi reklamları ile instagram para kazanma süreci örnekleri.

Instagram’da sponsorlu gönderilerden iyi para kazanmak için iyi bir takipçi kitlesine sahip olmanız gerekir. Araştırmalar, 1 milyondan fazla takipçisi olan etkileyicilerin gönderi başına binlerce dolar kazandığını gösteriyor. Eğer bir mikro-etkileyici iseniz, bu da sorun değil. 20.000 hatta 10.000 takipçiniz bile markalar için hala değerli.

Markalar için önemli olan, içeriği beğenme, yorum yapma ve paylaşma dahil olmak üzere kitlenizin içeriğinizle etkileşime girmesini sağlamaktır.

Instagram’dan para kazanmak konusunda en başarılı isimlere güzel bir örnek Anthony Carboni’dir. Carboni, 30’dan fazla Instagram hesabına sahip ve platformdan ayda yaklaşık 20.000 ila 25.000 dolar kazanmaktadır.

2. Marka Ortağı Olun

Marka ortağı, marka bilinirliğini genişletmek ve satışları artırmaya yardımcı olmak amacıyla bir markayı ve ürünlerini kendi takipçilerine tanıtan kişidir. Marka ortaklığı, Instagram para kazanma popüler araçları arasında yer tutmaktadır.

Peki, sponsorlu gönderilerden tam olarak ne farkı vardır?

Temel fark, marka ortaklarının bir ürün hakkında düzenli olarak konuşması, sponsorlu gönderilerin ise sürekli olabilmesidir. Bir influencer ile uzun vadeli çalışma ve takipçileriyle ürünleri hakkında olumlu konuşmalarını sağlama isteği, anlaşılır bir şekilde markalar için çok çekicidir.

Bu nedenle birçok marka, marka ortakları aramaktadır ve onlar için iyi para ödemeye hazırdır. Araştırmalar, bir marka ortağının standart gelirinin yılda 40 ile 50.000 dolar aralığında olduğunu göstermektedir.

Instagramdan para kazanmak için markalar ile çalışın.

Marka ortağı olmak istiyorsanız, anahtar nişiniz ve profilinizle uyumlu bir marka seçmek olmalıdır. Örneğin, düzenli olarak yemek videoları yayınlıyorsanız, kendinizi bir gıda markasıyla konumlandırmanız mantıklıdır.

Elbette insanlar çok yönlüdür. Ancak, hedef kitlenizin paylaştığınız içeriğe çok dikkat ettiğini unutmamanız önemlidir. Mesela, bir gün organik yiyecekler yemenin ve bir sonraki gün bir fast food markasına bağlanmanın öneminden bahsediyorsanız, sadık bir takipçi kitlesi oluşturmanız zor olacaktır.

3. Satış Ortaklığı Bağlantılarını Kullanın

Satış ortaklığı bağlantıları, en popüler Instagram para kazanma yollarından biridir. Sıklıkla internetten para kazanmak için de yoğun olarak kullanılan bu yöntem oldukça basittir.

İlk olarak, birlikte çalışmak istediğiniz bir bağlı kuruluş programı olan bir marka belirlemeniz gerekmektedir.

İkincisi, onların ortaklık programına kaydolmalısınız. Kaydolduktan sonra, bir markanın ortağı olursunuz ve benzersiz, izlenebilir bağlantınızı veya promosyon kodunuzu alırsınız.

Üçüncüsü, ürünü Instagram hesabınızda tanıtırsınız ve bağlantıyı veya promosyon kodunu paylaşırsınız. Takipçilerinizden biri bağlantıyı takip eder ve ilgili ürünü satın alırsa, satıştan komisyon kazanırsınız.

Teami Blends, ortaklık programına sahip popüler bir detoks çayı markasıdır. Kardashian ve Jenner kardeşler gibi birçok ünlüyle çalışırken, dünyanın her yerinden mikro influencerlarla da çalışıyorlar.

Örneğin, Dr. Raga, Dubai’de yaşayan bir genel cerrahtır. Aynı zamanda bir YouTuber ve Instagrammer’dir ve kısa süre önce programlarına katıldı. Ayrıca, ülkemizde yaygın olarak Trendyol satış ortaklığı bağlantıları kullanılmaktadır.

Satışlar ile instagram para kazanma aktif etme örnekleri.

Sadece ortaklık bağlantılarını eklemek yeterli değildir. Yukarıdaki görselden de anlaşılacağı gibi, üründen, neden sevdiğinizden ve bazı faydalarından biraz bahsetmek de önemlidir.

Bir ortaklık programından kazandığınız para, komisyona dayalıdır. Instagram’da para kazanmak için gitmek istediğiniz yol buysa, seçtiğiniz markanın büyük bir üne sahip olduğundan ve hedef kitlenizle alakalı olduğundan emin olun, böylece bu satışları yapma şansınız daha yüksek olacaktır.

4. Dijital Ürünler Satın

Instagram hesabınızda fiziksel ürünler satabileceğiniz gibi, dijital ürünler de satabilirsiniz. Çünkü bu yöntem daha az masrafla yüksek tutarda para kazanma yolunu sizlere açabilir. Peki burada ne tür ürünlerden bahsediyoruz?

Instagram çok güçlü bir satış pazarı haline geldi. Yakın zamanda yazdığınız bir e-Kitap mı var? Hazırladığınız videolu bir kurs mu? Harika tasarım şablonlarına sahip bir grafik tasarımcı mısınız? Bu ürünleri ve daha fazlasını Instagram’da para kazanmak için satabilirsiniz.

İşletme hesabı, müşterilerinizin ürünlerinizi satın almasını kolaylaştırmak için alışveriş düğmesi, uygulama içi ödeme ve ürün etiketleri gibi faydalı özelliklere sahiptir.

Instagram’da ürünlerinizin reklamını yapmak ve satmak çok daha ekonomik olsa da, satışları artırmak zor olabilmektedir.

Örneğin, büyük markalar genellikle Shopify gibi platformlarda internet mağazalarına sahiptir ve ardından ürünlerini tanıtmak için Instagram’ı kullanmaktadır. Bu strateji iyi çalışıyor çünkü daha önce de belirtildiği gibi Instagram’ın çok fazla kullanıcısı var.

Ürünlerinizi Instagram’da kitle ve potansiyel müşterilerinize etkili bir şekilde tanıtmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Hashtag araştırması yapın ve gönderilere her zaman alakalı hashtag’leri eklediğinizden emin olun.
 • Ürünlerinizi tanıtmak için diğer influencerlar ile işbirliği yapın.
 • Bütçeniz sorun oluşturmuyorsa, Instagram reklamları yayınlayın.

5. Fiziksel Ürünler Satın

Instagram’dan para kazanmak sadece diğer markaları tanıtmakla ilgili değildir. Bir yaratıcı veya girişimciyseniz, markanızı büyütmek ve ürünlerinizi tanıtmak istiyorsanız, fiziksel ürünlerinizi Instagram işletme hesabınız üzerinden de satabilirsiniz.

Bu işi iyi yapan örnek hesaplardan biri Moon Magic‘dir. Bir işletme olan Moon Magic, değerli taş takılar satmakta ve ürünlerini düzenli olarak Instagram hesaplarında sergilemektedir.

Bu seçenekle ilgili en iyi avantaj, diğer markalardan mesaj gönderme konusunda endişelenmenize veya doğru promosyon kodunu eklemeyi unutmamanızdır. Sadece markanıza, ürünlerinize odaklanabilir ve bunları kitlenize tanıtabilirsiniz.

Satış yaparak instagramda para kazanma mümkündür.

Instagram’da fiziksel ürünler satarken kullanabileceğiniz harika bir strateji, talep üzerine ürün satmaktır. Bu nedenle, tişört, kahve kupası, yastık veya başka herhangi bir fiziksel ürün satıyorsanız, sipariş verilene kadar bunları depolamanız gerekmez.

Daha gelişmiş fikirler arıyorsanız, internette en çok satılan ürünler listesine bakmayı düşünebilirsiniz. Doğru ürün seçimleriyle Instagram’ı çok kazançlı bir ana pazarlama kanallarınızdan biri olarak kullanabilirsiniz.

6. Görsel İçerikler Oluşturun

Instagram kullanıcılarının günde 100 milyondan fazla fotoğraf ve video yüklediğini biliyor muydunuz? Bu yüzden platformda satış yapmak için görsel içerik oluşturmak mantıklı. İyi de ne tür bir görsel içerik?

Görüyorsunuz, profesyonel görselleri platforma yükleyen birçok marka var. Ancak profesyonel fotoğraflarını mükemmel ışıklandırma ve kompozisyonla yüklemek, onların kalabalığın arasından sıyrılmasına yardımcı olmaz. Gün boyunca sürekli görüntü bombardımanına tutulan tüketicilerin dikkatini çekmek için onlara UGC, yani kullanıcı tarafından oluşturulan içerik sağlamaları gerekir.

UGC, markalar yerine insanlar tarafından oluşturulan her türlü içerik anlamına gelmektedir. Bunlar metin, video, resim ve inceleme olabilmektedir. Bu içerik türü daha özgün olduğu için etkilidir.

UGC’nin güzel bir örneği Starbucks #RedCupContest’tir. Her Aralık ayında, ünlü kahve zinciri, müşterilerini bir ödül için kahvelerinin fotoğraflarını çekmeye teşvik etmektedir.

Bu, belirli bir otel zincirinde ücretsiz kalarak ödüllendirilebileceğiniz seyahat sektörü ve en son lansmanlarını kapınıza teslim ettirebileceğiniz güzellik alanı da dahil olmak üzere çeşitli endüstriler için de geçerli olabilmektedir. Ödül nakit veya hediye kartı şeklinde olabileceğinden, özellikle bu seçenekle ne kadar kazanabileceğinizi tahmin etmek zordur.

7. Baskılı Fotoğraf Satın

Fotoğraf basmak da Instagram’da para kazanma adına yaratıcı bir yoludur. Bu dijital çağda insanlar genellikle çektikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarına yüklerler. Bu fotoğraflar genellikle kolaylık olması için bir hafıza kartında veya bulutta saklanır.

Ancak bu fotoğraflardan bazılarına hangi sıklıkla dönüp bakıyorlar? Çok yoğun hayatlar yaşıyoruz ve siz de çoğu insan gibiyseniz, zamanda geriye gidip bu değerli anlardan bazılarını görmek için zaman bulmak zor olabilir.

İşte bu fikir de fotoğraf baskısını ve fotoğraf albümü oluşturmayı Instagram’dan para kazanmak için harika bir yol haline getirir. Örneğin, Chatbooks bunu çok iyi yapan bir marka. Müşteriler onlara ulaşır ve Instagram gönderilerini fotoğraf albümlerine dönüştürürler.

Bunlar genellikle evlilik yıldönümleri, sevgililer günü, doğum günleri veya diğer özel günler için harika hediyelerdir. Fiyatlar ayrıca müşterilerin ne sipariş ettiğine bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, birçok şirket, nakliye hariç, baskı başına yaklaşık 10-15 ABD doları ücret almaktadır.

8. Paylaşımlara Metinler Hazırlayın

Kelimelerle aranız iyi mi? Okuyucuları sadece birkaç karakterle büyüleyebiliyor musunuz? Öyleyse, işletmeler için metinler ve başlıklar yazarak bunu Instagram para kazanma becerisine dönüştürebilirsiniz.

Bu platformun değeri nedeniyle, hem büyük hem de küçük birçok işletme, tanıtım ve satış oluşturmak için sosyal medya pazarlamasına yönelmektedir. Bu işletmeler, her fotoğraf yüklediklerinde genellikle zekice, komik veya akılda kalıcı başlıklar ve metinler yayınlar.

Instagram para kazanma adımları.

Zaman ve kaynaktan yoksun olan yeni başlayanlar ve küçük işletmeler için bu bir zorluk teşkil eder. Yaratıcıysanız ve ilgi çekici başlıklar ve metinler oluşturmayı seviyorsanız bu, Instagram’dan para kazanmak için harika bir yol olabilir.

İdeal müşterilerinizi çekmek için, yalnızca hashtag’lerle gönderilerinizi değil, aynı zamanda profilinizi de nasıl optimize edeceğinizi bilmeniz gerekir.

9. Sosyal Medya Pazarlama Hizmetleri Sağlayın

Bu yazının başında Instagram’ın ne kadar güçlü olduğundan bahsetmiştik. Instagram ile ilgili en sevdiğimiz şeylerden biri, markanızı tanıtmak için çok büyük bir pazarlama bütçesine sahip olmanıza gerek olmamasıdır.

Birçok işletmenin yaklaşık %49’unun bir sosyal medya pazarlama stratejisi yok. Elbette, farklı sosyal platformlarda birkaç hesapları olabilir, ancak sosyal medyayı görünürlüğü ve satışları artırmak için kullanmak için net bir planları yok.

Sosyal medya pazarlaması bilmek, şirketlerin takdir ettiği bir hizmet sunacağınız için sizin için harika bir fırsat sunmaktadır. Uzmanlığınıza ve deneyiminize bağlı olarak, günde 300 lira ile 500 lira kazanç sağlamanız mümkündür.

Bu seçeneğe başlamak için öncelikle Instagram pazarlamasının nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Bu, ne sıklıkta gönderi paylaşılacağı ve hashtag’lerin doğru şekilde nasıl kullanılacağı gibi önemli taktikleri anlamayı içerir.

Instagram pazarlamasını sağlam bir şekilde anladıktan sonra, güçlü bir portföy oluşturmaya başlayabilir ve kendinizi hedef işletmelere pazarlayabilirsiniz. Bir sosyal medya pazarlamacısı olarak hizmetleriniz genellikle içerik oluşturma, hesap kurulumu ve hesap yönetimini içerecektir.

10. Instagram Filtreleri Oluşturun

Instagram Hikayelerinin yalnızca sınırlı bir süre için mevcut olduğu basit bir gerçektir. Bu nedenle, ünlüler veya etkileyici kişiler bir Instagram hikayesi yayınladıklarında, kitleleri anında bağlanıyor ve etkileşime giriyor çünkü sonsuza kadar orada olmayacak içeriği kaçırmak istemiyor.

Bu, kullanıcılara Instagram Hikayeleri için maskeler ve filtreler oluşturma fikri verdi. Büyük markalar genellikle kendi yaratıcı ekiplerine yönelirken, daha küçük markalar, eğlenceli ve heyecan verici Instagram maskeleri ve filtreleri oluşturabilen yaratıcılarla daha fazla ortaklık kuruyor.

Örneğin, Brenda Cardenas, çalışmalarının bir kısmını Instagram hesabında sergileyen bir Instagram Filtreleri Oluşturucusudur. Bundan ne kadar kazanabileceğinizi merak ediyorsanız, bu, filtrelerinizin ne kadar yaratıcı olduğuna ve hizmetlerinizi ne kadar etkili şekilde sattığınıza bağlı olacaktır.

11. Müşteriler Bulun

Instagram’ın sadece günün kıyafetini veya sevimli küçük kedi yavrusunu yayınlamak için olduğu günler geride kaldı. Tabii ki hala yapabilirsiniz. Ancak, yaratıcıysanız ve kitle oluşturma fırsatları arıyorsanız, burası işinizin büyümesine yardımcı olmak için mükemmel bir yerdir.

İster fotoğrafçı, yazar veya makyaj sanatçısı olun, hesabınızı kolayca oluşturabilir ve bu platformu çevrimiçi portföyünüz olarak kullanabilirsiniz. Başlamanın anahtarı hesabınızı optimize etmektir. Ziyaretçilerinize serbest çalışan olduğunuzu söyleyin ve ne yaptığınızı belirtin.

Ayrıca çalışmak istediğiniz marka veya firmalara DM atarak kolayca iletişime geçebilirsiniz.

Instagram’da Para Kazanma ve Sıkça Sorulan Sorular

Instagram’da para kazanma amacı olan birçok kişi birtakım soruların cevaplarını merak etmektedir. Sıkça sorulan sorular bölümünde, bu platformdan kazanç sağlamak için merak edilenleri yanıtladık.

Instagram’da para kazanmak için kaç takipçi gerekir?

En sevdiğiniz ünlüleri veya etkileyici Instagram hesaplarından bazılarını düzenli olarak kontrol ediyorsanız, Instagram’da para kazanmak için milyonlarca takipçiye ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz.

Durum böyle değil. Markalar ister makro ister mikro etkileyicilerle çalışsın, onlar için önemli olan takipçilerinizle olan ilişkiniz ve içeriğinizle ne kadar meşgul olduklarıdır.

Unutmayın, markalar nihayetinde Instagram pazarlama çabalarında yatırım getirisi ister. Kaydolmak veya satmak istiyorlar. Yani ister 1000 ister milyonlarca takipçiniz olsun, özgün içerik oluşturmaya ve ilgili takipçilerden oluşan bir topluluk oluşturmaya odaklanın. Bu, markaların sizinle çalışması için hesabınızı oldukça çekici kılacaktır.

Instagram takipçileri nasıl artırılır?

Instagram takipçilerinizi artırmak ve yükseltmek için kullanabileceğiniz tonlarca taktik vardır. En popüler seçeneklerden bazıları şunlardır:

 1. Stratejik bir profil ve biyografi yazın.
 2. Hedef kitleniz için alakalı ve ilgi çekici içerik oluşturun.
  Instagram içeriğinizi diğer sosyal medya hesaplarınızda tanıtın.
 3. Düzenli olarak içerik paylaşın
 4. Diğer influencerlar ile bağlantı kurun ve bağlantıda kalın.
 5. Gönderi başına 30 adede kadar ilgili hashtag ekleyin.
 6. Instagram reklamları ile gerçek takipçiler satın alın

Instagram Hesabı Nasıl Yönetilir?

Hepimizin hemfikir olabileceği bir şey varsa, o da sosyal medya hesaplarımızı yönetmenin tam zamanlı bir iş olabileceğidir. Instagram para kazanma yolunda bu süreç oldukça önemlidir. Organize olmanıza yardımcı olmak için piyasadaki bazı uygulamalar tüm süreci otomatikleştirmenize yardımcı olabilir.

Favorilerimizden bazıları, gönderilerinizi sorunsuz bir süreç haline getirmek için planlamanıza ve programlamanıza yardımcı olan Buffer ve Tailwind’dir. Bütçeniz varsa, belirli bir ücret karşılığında hesabınızın tamamını sizin için yönetecek sosyal medya yöneticileriyle de çalışabilirsiniz.

Instagram’dan En İyi Şekilde Yararlanın

Instagram, kullanıcıların arkadaşlarıyla ve favori etkileyicileriyle bağlantı kurabilecekleri bir sosyal medya platformundan daha fazlasıdır. Doğru kullanıldığında aynı zamanda güçlü bir satış aracı ve para kazanmanın bir yolu olabilmektedir.

Platformun sunduğu fantastik etkileşim, markaları en çok çeken faktörlerden biridir. O halde bu fırsatlardan yararlanın. Instagram’dan para kazanmak için yukarıda bahsedilen taktiklerden birini seçin ve başlayın.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu