Para Kazanma

İnternetten Para Kazanmanın Az Zahmetli 7 Yolu

İnternetten para kazanmanın kolay yollarını mı arıyorsunuz? O halde doğru yere geldiniz!

Son bir birkaç yıldır internet üzerinden para kazanmak hızla yükselmeye devam eden popüler bir konu olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, hepimizin farkındayız ki, Web’in sürekli değişen doğası nedeniyle yeni yollar sürekli karşımıza çıkıyor.

Burada, interneti kullanarak yüksek gelir elde etmek için kullanabileceğiniz zahmetsiz, daha kolay ve etkili yolların bir kısmını bulabilirsiniz.

Derlemeye göz atın ve bir yerlerden başlamak için kendinize en uygun yolu seçin.

1. Affiliate/Ortaklık Programlarıyla Para Kazanın

Satış ortaklığı

Affiliate/ortaklık programları, bir başkasının ya da bir firmanın ürününü veyahut hizmetini satmanız veya trafik yönlendirmesi yapmanız anlamına gelir. Son yıllarda ortaklık programları eskisinden daha sağlıklı hale gelmeye başladı. Satış veya tanıtım ortaklığı sunan pek çok firma, komisyon oranları konusunda bir hayli cömert davranıyor.

Perakende devi Amazon’un ortaklık programı bu yönde verilebilecek en iyi örnekler arasında. Fakat Amazon’un bu programı ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Japonya, İspanya ve Kanada gibi bazı ülkelerle sınırlı. Yurtdışına yönelik bir planınız varsa Amazon’u değerlendirebilirsiniz.

Türkiye’de ise kitap satışı yapan Kitapyurdu, birçok ürünün satıldığı eBay iştiraki Gittigidiyor bazı ortaklık programları arasında yer alıyor. Bunun dışında çeşitli diğer ortaklık programları için epey firmaya aracılık yapan GelirOrtakları sitesine de göz atabilirsiniz.

Açacağınız bir blogda pazarlama yapacağınız ürün veya hizmetlere yönelik kaliteli yayınlar hazırlayarak veya sosyal medya hesaplarını etkili bir şekilde kullanarak affiliate/ortaklık programlarıyla para kazanabilirsiniz.

2. YouTube Videolarıyla Para Kazanın

Video

YouTube’da para kazanmak tamamen kişilerin reklamla olan etkileşim düzeyine bağlıdır. Şöyle ki siz bir video hazırlar ve para kazanmaya müsait YouTube hesabınızdan videoyu paylaşırsınız. Videonuz tıklandığında ve en az 30 saniye izlendiğinde kazanç sağlarsınız.

Google’ın sahibi olduğu Adwords platformu YouTube reklamlarını yönetir. Bunun için reklamverenlerin bir TBM (Tıklama Başına Maliyet) veya GBM (Gösterim Başına Maliyet) modelinden birini seçmeleri gerekir. Kazancınızda bu seçimlere göre değişiklik gösterebilir.

Öte yandan YouTube’da bir konuya odaklı düzenli ve kaliteli bir kanal oluşturursanız, marka işbirlikleriyle de para kazanabilirsiniz. Örneğin makyaj vloggerları genellikle kozmetik ürünlerini tanıtarak ekstra kazanç elde edebilmektedir.

YouTube’dan kazanmaya başlamak için buraya bakabilir, bazı etkili tüyoları da şu sayfada bulabilirsiniz.

3. E-posta Pazarlaması Yoluyla Para Kazanın

E-posta

E-posta pazarlaması yapmaya başlamak için gerçekten çok sağlam bir fikre ihtiyacınız olduğunu söylemeliyim. İnternet kullanıcıları “spam” konusunda daha önce hiç olmadığı kadar sert ve temkinli. Bu, sizin konunuzla ilgilenecek ve kendi tercihiyle listenize katılmayı tercih edecek gerçek kişileri bulmanız gerektiği anlamına geliyor.

İtiraf etmeliyim ki birkaç ay önce Scott Keyes’in hikâyesi beni çok etkiledi. E-posta pazarlaması konusunda size parlak fikirler vereceğini düşündüğüm bu hikâyeyi kaçırdıysanız kısaca bahsetmek istiyorum:

Gazetecilik mesleğini icra eden Scott Keyes 2013 senesinde ucuz uçak bileti fırsatlarını, hazırladığı “Scott’ın Ucuz Uçuşları” e-posta bülteniyle paylaşmaya başlar. Ucuz uçak biletine ilgi gösteren binlerce kişi kısa zamanda Keyes’in e-posta listesine katılır. Hobiyi girişime çeviren Keyes, ücretli bir bülten daha hazırlayarak bu işten gelir elde etmeye başlar. Bu hikâyenin tamımı burada.

Söz gelimi doğru bir konu ve doğru insanları bulduğunuzda e-posta pazarlaması yaparak internetten para kazanabilirsiniz. Biraz düşününce fikirler gerçekten sonsuz.

4. Sosyal Medyadan Para Kazanın

Instagram Sosyal Medya

Muhtemelen her gün sosyal medyada saatlerce zaman harcıyorsunuz. Facebook’ta arkadaşlarınızla birlikte check-in yapıyorsunuz, Instagram’da özçekim yayınlıyorsunuz ya da YouTube’daki nasıl yapılır videolarını izliyorsunuz. Yalnız da değilsiniz, sizin gibi milyonlarca sosyal medya kullanıcısı var. Haliyle bu da bizler için büyük pazar anlamına geliyor.

Günümüzde sosyal medya platformları bir mesajı yaymak ve bir hayran kitlesi oluşturmak için en büyük kaynaklar arasındadır. Bu sebeple pekala Facebook, Twitter ve Instagram ürün ya da hizmet satışı için etkili bir şekilde değerlendirilmektedir.

Büyük kitlelere ulaşabileceğiniz sosyal medya hesapları üzerinden ürün, hizmet ve marka tanıtımları yapabileceğiniz gibi ilk madde ve ikinci maddede yer alan ortaklık programı pazarlamaları veya YouTube’da videolarınıza daha fazla gösterim almak için de sosyal medya kanallarını kullanabilirsiniz.

Geçen yıl The Economist’te yayımlanan bir grafiğe göre, 100-500 bin takipçiye sahip bir Facebook hesabından gönderi başına ortalama 6,250 dolar, Instagram ve Snapchat’te 5 bin dolar, Twitter’da ise 2 bin dolar kazanmak mümkün. Tahmin edebileceğiniz üzere takipçi sayıları arttıkça kazanç miktarı da artıyor. Daha fazla fikir almanız için ilgili grafiği aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sosyal medya paylaşımları ve kazanç

Elbette Türkiye için sosyal medya kazançları çok daha farklı. BBC Türkçe’de yer alan haberde Türkiye’de sosyal medyadan kazanç sağlayanlar, gönderi başına 150 lira da 1.500 lira da para kazanabildiklerini belirtiyorlar. Eldeki hedef kitle ve popülerlik düzeyinin sosyal medya kazançlarını doğrudan etkilediğini söylemek mümkün olacaktır.

5. Fotoğraf Çekerek Para Kazanın

Fotoğrafçılık

Dijital mecrada yayın yapan birçok web sitesinin içeriklerini süslemek için her zamankinden çok daha fazla fotoğrafa ihtiyacı var. Bu ihtiyaç da genellikle stok fotoğrafları sağlayan aracılar üzerinden temin edilmektedir.

Fotoğraflara ilgi duyuyorsanız ve bir iş olarak görebiliyorsanız, siz de stok aracıları vasıtasıyla çektiğiniz fotoğrafları satışa çıkarabilir ve para kazanabilirsiniz. iStock ve Shutterstock gibi stok aracıları, satış yapabileceğiniz bazı pazarlara örnek gösterilebilir.

Genellikle standart boyutlarda ve telif hakkına sahip olduğunuz bir fotoğraf için 3 ila 5 dolar arasında satış fiyatı belirlenir. Stok aracılarına göre değişiklik gösterse de satış fiyatı üzerinden yüzde 20 – 40 arası komisyon alınır ve kazancınız geri kalan tutar üzerinden kesinleşir.

6. Blog Yazarak Para Kazanın

Blog yazarak para kazanma

İnternetten para kazanma yolları arasında hala en gözde yöntemlerden biri blog yazmaktır. Blog yazmak büyük sabır ve ciddi disiplin gerektiren bir iştir. Buna rağmen, basit olan bu kurallara riayet edildiği sürece blog yazarlığı oldukça kazançlıdır.

WordPress ya da Blogger veya Medium gibi platformlar üzerinden yazmaya başlamak kolay ve ücretsizdir. Önemli olan yazarın uzman olduğu belirli bir konuyu odak noktasına alarak bu konu çevresinde düzenli yazılar yazmasıdır. Geriye sadece trafik çekmek kalıyor ki bu da temel arama motoru optimizasyonu (SEO) teknikleri ve sosyal medya sayesinde mümkün olabiliyor.

Bloglardan para kazanmanın sıklıkla tercih edilen birkaç yolu bulunur. Bu yollardan ilki reklam ağlarına katılarak reklam yayınlamaktır. Diğerleri de çeşitli markalarla işbirliği veya blog konusuna uygun ürün ya da hizmet satışları yapmaktır. Daha önce detaylı olarak ele aldığım ve altı farklı metodu aktardığım blog yazarak para kazanma yazısı nereden başlamanız gerektiği konusunda size daha fazla fikir verebilir.

7. Yazarlık Yaparak Para Kazanın

Yazarlık

İnternette bir şeyler yazarak para kazanmanın tek yolu kendinize ait bir web sitesi ya da blog oluşturmanızla sınırlı değildir. İçerik yayıncılığının her geçen gün önemi artıyor ve içerikler hızla tüketiliyor. Böyle bir ortamda her zaman güncel içeriğe ihtiyaç duyuluyor.

Yazma konusunda kendinize güveniyorsanız bir CV oluşturarak kariyer sitelerine ilan bırakabilir veya mevcut ilanlara göz atabilirsiniz. Pek çok kurumsal firma, site ya da bloglarında yazarlık yapacak, içerik üretecek çalışanlar aramaktadır. Ayrıca gözünüzü ve kulağınızı benzeri iş imkânları için açık tutabilirsiniz.

Makale yazarlığı için güncel iş ilanlarını Kariyer.net veya indeed üzerinde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu