Para Kazanma

Aylık 50 Bin Dolar Kazanan New Yorklu Dilenciden Kazanç Tüyoları

Dün, Amerika’da günün konusunu olan New Yorklu dilenci Will Andersen, sabah programlarında tartışıldı, konuşuldu.

Birçok insan için para kazanmak gerçekten çok zor. Hatta düzelteyim, para kazanmak günümüzde herkes için zor. Bazılarımız için değil… (Will Andersen gibi)

Yıllardır biliyoruz ki, dilencilik de bir meslek. Gayri resmi ama meslek tanımına baktığımızda hiçbir şekilde dilencilik meslek değildir diyemeyiz.

Bu mesleği hakkıyla en iyi yapan kişilerden biri de New Yorklu Will Andersen…

Will, kazanç tüyolarını da paylaşmış. Her ne kadar kendisi para kazanıyor olsa da insanların kendisine değil, yanınındaki köpeğe acıdıklarını ve hatta para verirken, “köpek için” diye eklediklerini söylüyor.

Will Andersen, hafta içi saatte 200 dolar, cuma günleri sabah saatlerinde yalnızca ilk iki saatte 400 dolar para kazandığını itiraf ediyor. İnanılması güç ama Will günlük 10 saat çalışsa, aylık neredeyse 50 bin dolardan fazla para kazanmış oluyor.

43 yaşındaki Will Andersen, 9 yaşındaki Rizzo isimli köpeğini gören insanların para verirken daha cömert davrandıklarını belirtiyor. Yüksek gelir elde etmeden önce sokaklarda yaşadığını söyleyen Andersen, gelir elde etmeye başladıktan sonra Inwood, Manhattan’da bir oda kiralayabildiğini ve bu nedenle karlı olduğunu belirtiyor.

Konunun gündeme gelmesiyle birlikte açıklama yapan New York Emniyet Müdürü William Bratton, New Yorkluları dilencilere para vermemeleri konusunda uyardı. Bratton’ın bu uyarısına sivil toplum örgütleri tepki gösterdi.

Haber, New York Post’tan Kevin Fasick, Sarah Trefethen ve Kate Sheehy tarafından yapıldı.

Tartışalım: Siz yolda gördüğünüz dilencilere para veriyor musunuz?

14 Yorum

  1. Sosyal deney olmasın? bana öyle gibi geldi. Arkadaşlarda dedi orada öyle dilenemez. New York’ta dileneceksiniz şu kadar bu kadar para kazanıyorum diyeceksin, gazetelere röportaj vereceksin seni orada tutacaklar mümkün değil.

  2. Köpek o kadar masum duruyor ki yardımsever insanları cani yürekten kutluyorum. İnsanlar para vermese dilencilerde olmaz veriyorlarki var. Arkadaşın kinayeli sudaiye yorumunada katılmıyorum. Suadiyede de verin bir zahmet 20 lira latteye veriyorsunuz 2-3 lira vermekten kimse ölmez.

  3. New yorkun dilencisi bile…. yani… kafama takıldı new yorkta öyle kolay dilencilikte yapamazsınız. Kalkıp konuşmuş bide gazetelere ben olsam susar işime bakarım. Bu saatten sonra bırakmazlar onu orda..

  4. İhtiyacı olmayan dilenmez diyorsun da adam 1 yıl çalışsa o parayla iş kurar yahu ihtiyacı kalmamış ki artık dilenciliği meslek edinmiş işte hala ne diyor

    1. il k kez sana katılıyorum. eğer haberde bahsedilen rakam doğruysa NYPOST abartmamışsa şimdiye adamın işini gücünü kurması gerekirdi. ne desek yine aynı kapıya çıkıyor çünkü Türkiye’de de kaç dilencinin lüks semtlerde evleri olduğu ortaya çıktı yine dileniyorlar meslek edinmişler

  5. Kampüs çevrelerinde hiç dilenci olmaz fark ettiniz mi? olsa bile yoldan geçiyordur para istemez dilenmez. Çünkü öğrenciye asıl onun para vermesi gerektiğini bilir. Benim tespitim bu yönde. Doğal olarak para veremiyorum

  6. duygu sömürüsü her zaman kazandırır bizde köpeğin yaptığı işi çocuklarına yaptırıyorlar. Tv de öyle değil mi yıllarca hep insanların duyguları kullanılarak reyting alında biraz daha artırrıayım oy bile alabilirsiniz. yeter ki duygu sömürüsü yapın

  7. Yalnız bu yazım tarzım hiç hoşuma gitmedi. İhtiyacı olmayan insan dilenmez. Ben yolda yaşlı ve küçük çocuklara yardım etmeye çalışıyorum. Herkes yardım etmeye çalışsa dünya çok daha güzel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu