Para Kazanma

Priceline, Jay Walker’a 12 ayda 1 milyar dolar kazandırdı

Pierre Omidyar eBay’den ilk 1 milyar dolarını kazanabilmek için 3 yıl bekledi. Mark Zuckerberg’in Facebook’tan aynı parayı kazanabilmesi için tam 4 yıl beklemesi gerekti. Daha çok bekleyenler de yok değildi. Mesela, John D. Rockefeller Standard Oil’in 1 milyar dolar kazandırması için çeyrek asır yani yaklaşık 25 yıl bekledi.

Neyse ki artık internet var. İşler daha kolay ve para kazanmak ya da servetimizin temellerini atmak için çok uzun yıllar beklememiz, dahası bunlar için petrol rezervlerine sahip olmamız gerekmiyor. Priceline.com ve Jay Walker‘ın hikayesi bu gerçekliğin en kısa sürede sonuçlanan belki de en güzel örneği olarak karşımızda duruyor.

Priceline.com, uçak bileti ve otel konaklamaları gibi seyahatlerle ilgili kullanıcılara indirimli biletler satan ticari bir web sitesidir. Çalışma mantığı basit. Priceline uçak bileti, otel konaklama, araç kiralama gibi seyahatlerle ilgili aracılık yapıyor ve gelir modeli de satışlarından komisyon alma temeline dayanıyor.

Jay Walker, Priceline’ı kurmadan önce Synapse Group adlı bir finans kuruluşunun sahibi ve kurucusuydu. O dönem iyi bir teklif alan Walker, Synapse Group şirketini 300 milyon dolara sattı ve aldığı paranın bir kısmını Priceline’ı kurmak için kullandı.

Priceline ilk kez 1998 yılında bilet satmaya başladı. Aynı sene üzerinden çok zaman geçmeden girişimden büyük bir başarı elde edildi, site üzerinden yaklaşık dört ayda 40.000 adet bilet satıldı. Şirket 1999 senesinde halka arz edildi. Şirketin halka açılması Walker’ın girişiminden ilk milyar dolarını kazanma sürecini de hızlandırdı. Walker, bu kazanca 1 yıl gibi çok kısa bir sürede ulaştı.

Şu anda Booking.com ve Priceline’ın da dahil olduğu The Priceline Group yaklaşık 75 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Şirketin hisse adeti borsada (NASDAQ: PCLN) ortalama 1.520 dolardan işlem görüyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir