Para Kazanma

Canlı Yayın Yaparak Para Kazandıran Platform: YouNow

YouNow, herkesin uygulama veya web üzerinden canlı yayın yaparak gerçek zamanlı olarak yayıncı ve izleyicileri bir araya getiren bir platform. YouNow’ı buraya taşıyansa yüksek meblağlarda para kazanma imkanı.

Ben gerçekten bu tip platformları yeteneklerin değerlendirilebildiği bir fırsat olarak görüyorum. Mesela tiyatro, sinema veya televizyonculuk eğitimi alan her insan kolayca bu fırsatı değerlendirebilir. Sadece profesyonellikle de sınırlı değil, eğer yeteneğiniz varsa bu tür platformlar gerçekten yeteneklerinizi keşfedebileceğiniz aynı zamanda da para kazanmanızı sağlayacak olanaklar sağlıyor.

ABD’de mazisi çok daha eskiye dayanan YouNow, ülkemizde henüz yeni popülerlik kazanıyor. Geçen hafta benimde dikkatimi çekti ve araştırmaya başladım. Aşağıda birazdan bahsedeceğim rakamları görünce gerçekten dijital yayıncılığın yükseliş trendini sürdüğüne bir kez daha şahit oldum. Araştırmalarıma göre YouNow üzerinden canlı yayın yaparak düzenli olarak 3-4 bin TL para kazanan Türk yayıncılar da mevcut. Zaten platforma göz atarsanız, Türkçe canlı yayınların ve canlı yayınlara yapılan yorumların ne kadar da fazla olduğunu görebilirsiniz.

Rakamlarla YouNow: 15 milyon dolarlık yatırım ve yayıncıların sağladığı 2 milyon dolara yakın gelir

Bloomberg’ün Temmuz ayında yaptığı habere göre YouNow, yaklaşık 4 milyon üyeye sahip ve bu üyelerle ortalama 100 milyon canlı yayın gerçekleştiriliyor. YouNow partner yayıncıları ise yaklaşık 2 milyon dolar civarında gelir elde etmeyi başarmış.

Ayrıca Ekim ayında YouNow, Venrock ve Oren Zeev ve de Comcast Ventures tarafından 15 milyon dolarlık yatırım alarak toplam değerini 26 milyon dolara çıkarmış.

YouNow üzerinde ortalama 20 dakika süren ve günde 150 bin canlı yayının yapıldığı belirtiliyor. YouNow seyircilerinin yüzde 70’e yakını ise hediye, beğeni ve yorum gibi çeşitli yollarla etkileşime geçiyor ki, bu da yayıncılara gelir olarak geri dönüş sağlıyor.

YouNow Partnerlik sistemiyle yayıncılar nasıl para kazanıyor?

YouNow üzerinde canlı yayınlar yaparak ve bu yayınlardan bahşiş, beğeni, yüksek seyirci ve abone toplayarak para kazanılıyor. Para kazanmak basit gibi görünse de aslında her yayıncı para kazanamıyor. Canlı yayın yaparak para kazanabilmek için YouNow Partnerlik programına kabul edilmek gerekiyor.

Yayıncıların partnerlik programına katılabilmeleri için en az bir kere 500 ve üzerinde anlık seyirciye canlı yayın yapmış olmaları gerekiyor. Bunun dışında yapılan canlı yayınların telif haklarını ihlal etmemesi ve haftada en az iki kere canlı yayın yapılması gibi şartlar aranıyor.

Eğer daha önceden bilginiz varsa YouNow Partnerlik programını, Youtube’un iş ortaklığı programı şeklinde düşünebilirsiniz. Kazanç ortaklığı kriterleri farklı olsa da mantık aynı.

Gerekli kriterleri sağladığınız takdirde partnerlik programına katılabiliyor ve haftada iki canlı yayın yapmayı sürdürüyorsunuz. Seyirciler tarafından size gönderilen hediye, anlık beğeni veya “bar” diye tabir edilen ödüllerle para kazanıyorsunuz. Her şey bu kadar.

YouNow, gerçekten farklı. Bu konuda yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız veya canlı yayın yapar onlarca hatta binlerce kişiyi ekrana kilitlerim diyorsanız mutlaka denemeniz gereken bir platform.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir