Para Kazanma

Youtube ile Dev Paralar Kazanmak için Tüyolar

Youtube’dan para kazanmak için değil, dev paralar kazanabilmeniz için bu yazıda bazı tüyolara yer vereceğim.

İnternetle yakından ilgisi olan hemen herkes Youtube’dan nasıl para kazanılabildiğini biliyordur. Yine de bilmeyenler için biraz bahsedecek olursam, çektiğiniz videoları oluşturduğunuz Youtube kanalınızda yayınlıyorsunuz ve Youtube’un gelir paylaşımı sayesinde para kazanıyorsunuz.

Youtube, gelir paylaşımı yaptığı yayıncı ortaklarının işini bir adım daha ileriye götürerek büyük çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Örneğin, yayıncıların daha profesyonel videolar çekebilmeleri için 5 farklı ülkede 6 farklı şehirde stüdyolarıyla -Los Angeles, Berlin gibi- yayıncılara içerik oluşturabilmeleri için büyük destek veriyor.

Daha fazla genel bilgilerden bahsetmek istemiyorum ama bu işten para kazanan Türk Youtuber Uras Benlioğlu’nun “Youtube’dan nasıl para kazanılır?” adlı videosunu paylaşarak, tüyolara geçmek istiyorum.

Keşfetmekle İşe Başlayın

Muhtemel hayranlarınızın karşına ne ile çıkacağınızı bilmiyorsanız, keşifle işe başlayın. Daha öncesinde yayıncıların neler yaptığını, yaptıklarının nasıl tepkiler aldığını ve eksik yanlarını bulun. Keşiflerinizin üzerinde düşünün.

Daha basit bir yolla ilgi alanlarınızı ya da profesyonel olduğunuz konuları bulun. Örneğin, bu işten yılda 7.5 milyon doların üzerinde para kazanan Felix Kjellberg gibi videolarınızda mizahı konuşun ya da Livie Rose gibi makyajın nasıl yapıldığını anlatın veya Steven Roberts gibi futbol becerileriyle ilgili videolar çekin. Sadece ilgi duyduğunuz veya profesyonel olduğunuz konularla ilgili videolar hazırlayarak yayıncılığa başlayabilirsiniz.

Harika İçerikler Oluşturun

Sıradan yayıncılardan sıyrılarak daha fazla kazanmak için harika içerikler oluşturun. Mesela, şimdiye kadar oluşturduğunuz herhangi bir içerik yüz binlerce gösterim almayı başardıysa, aynı videonun üzerine gidin. Yaratıcı fikirler bulun, fikirler sınırsızdır!

En güçlü fikirleri bulduktan sonra uygulanabilir olanları vakit kaybetmeden deyin.

Abonelerinizi ve Sürdürebilirliği Elde Tutun

Youtube’da başarılı olmanızı sağlayacak en önemli etkenlerden biri de abonelerdir. Videolarınızı izleyen sadık abonelerinize daha fazla kulak vermeniz ve daha fazla abone edinmek için sürdürebilir çalışmalar yapmanız, başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Aboneler her zaman daha fazla izlerler. Daha fazla izlenmek ve içeriklerinizin daha fazla görüntülenmesi de daha fazla para kazanmanız anlamına gelir.

Paylaşmaya Değer İçerikler Oluşturun

Güzel keşifler sonucu harika bir şekilde hazırlanan videolar her zaman paylaşılmaya değer olacaktır. İçerik videolarınızın daha fazla paylaşılması daha fazla abone kazanmanızı sağlayacaktır.

Paylaşmaya değer videolar hazırlamanın birkaç etkili yolu için önemli maddeler.

  • Güncel konulardan bahsedin: Abonelerinizin ilgisini çekebilecek veya büyük bir kitleyi kapsadığını düşündüğünüz son dakika haberlerine veya önemli bir ödül töreniyle ilgili yorum videolarıyla içerik oluşturabilirsiniz. Güncellik, paylaşmaya değer yaratır.
  • Niş bir konuda içerik hazırlayın: Berlin’e seyahat ettiğinizi düşünelim, bu şehirdeki yaşamı, nerede ne yenilip ne içildiğini, gezip görülebilecek yerlerin nereler olduğunu anlattığınız bir video herkesin ilgisini çekecektir.
  • Sıradışı görüntüleri yakalayın: Sıradışı yeteneği ya da becerileri ortaya koyan videoları yükleyin. Örneğin, üç boyutlu resimler çizebilen bir arkadaşınızın videosunu çekin veya metroda harika müzik çalan grubun videosunu yükleyin.

Görüntüleyenlerin Daha Fazla İçerik İzlemelerini Sağlayın

Videolarınızı görüntüleyen kişilerin daha fazla içerik izlemelerini teşvik edin. Bunun için daha önceden hazırladığınız videolara gönderme yapabilir veya videonuzun sonuna öneriler listesi ekleyebilirsiniz.

Videolarınızı görüntüleyen kişilerin, videonun tamamını izlemesini sağlayın. Bunun için ek açıklamalar ve Youtube’un sağladığı diğer video içi özelliklerden yararlanabilirsiniz.

İzleyicilerle Doğrudan Konuşun

Videolarınızda izleyicilerle doğrudan konuşun. Youtube, videolarla ön plana çıksa da dünyanın en büyük sosyal ağlarından biridir ve içerikleri görüntüleyenler çoğu zaman sizi arkadaş olarak görürler.

Bazı zamanlarda videolarınızda izleyicilerinize teşekkür mesajları veya yorumlar alanından gelen soruları cevaplayan tamamlayıcı videolar çekerek kitlenizi elinizde tutabilirsiniz. Tam bir etki yaratmak için her zaman doğal olun.

Güçlü Fikirlerle Tutarlı Olun

Sürekli aynı yüzü, kişiliği ve ses tonunu kullanmanız tutarlı olabilmeniz için yeterli olacaktır. Farklı bir açıdan bakarsak, sürekli belirli konularda videolar çekmeniz ve aynı saatlerde yayınlamanız da tutarlı olmanızı sağlayacaktır.

Örneğin, video kanalınızda her hafta bazı dizileri yorumluyorsanız; bunu yapmaya bölümler halinde devam edebilirsiniz.

Tutarlı olmanızı sağlayacak bazı fikirler:

  • Videolarınızı aynı kişilikle sunun.
  • Düzenli plan yaparak, belirlediğiniz gün ve saatlerde yükleme yapın.
  • İçeriklerinize bağlı kalın.

Oynatma Listelerini Kullanın

Belirli konularda çektiğiniz videolar için oynatma listelerini hazırlayın. İzleyiciler her zaman benzer içerikte olan videoları beğenirler. Bu sebeple onların işini kolaylaştırarak, videolarınız için oynatma listeleri oluşturun.

Son Olarak; Başarınızı Ölçün

Youtube size kanalınızla ilgili istatistikler sunar. Bu istatistikleri düzenli şekilde takip edin ve ne kadar başarılı olduğunuzu ölçün.

İstatistikler sayesinde hangi videolarınızın ne kadar izlendiğini, ne kadar beğenildiğini ya beğenilmediğini hangi videolardan sonra abone kazandığınızı veya kaybettiğinizi görebilmeniz daha da önemlisi izleyenlerin hangi videolarınıza ilgi gösterdiğini istatistikler sayesinde görebilir ve kanalınızı geliştirici çalışmalar yapabilirsiniz.

Bu yazıda şimdiye kadar Youtube ile ön plana çıkarak başarılı olan içerik yayıncılarının uyguladığı fikirlerden bahsettim. Para kazanma konusunda yazdığımız diğer yazılar için ilgili kategoriye göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu