Kapalı Uçlu Fon

Tanım: Kapalı uçlu fonların birim sermayesi sabittir ve belirli bir sayıda birim satılır. Açık uçlu fonlarda olduğu gibi, yatırımcılar kapalı uçlu bir fonun birimlerini arz dönemi sona erdikten sonra satın alamazlar.

Açıklama: Bu, yeni yatırımcıların giremeyeceği ve mevcut yatırımcıların şema süresi sona erene kadar çıkamayacağı anlamına gelir. Ancak, yatırımcılara süre sona ermeden önce çıkış yapma olanağı sağlamak için fon evleri kapalı uçlu şemalarını bir borsada listeleyebilirler.

Borsada işlem yapmak, yatırımcılara bir komisyoncu aracılığıyla şirket hisselerini işlem yapma şeklinde aynı şekilde birimler satın alma ve satma olanağı sağlar. Birimler, yatırımcıların fonun gelecekteki performansı ve beklentilerine bağlı olarak prim veya indirimli olarak işlem görebilir. Ayrıca, fon birimlerinin talebi ve arzı ile diğer piyasa faktörleri de fiyatlarını etkiler.

Kapalı uçlu bir fonun dolaşımdaki birim sayısı, borsada işlem yapmanın bir sonucu olarak değişmez. Borsada liste dışında, bu fonlar bazen birimleri geri almayı teklif eder, böylece likidite için başka bir yol sunarlar. Bazı düzenlemeler, kapalı uçlu fonların yatırımcılara giriş veya çıkış için en az iki seçenek sunmasını sağlar.

Kapalı uçlu fonlar, düzenli ve ani geri ödeme endişesinden muaf ve fon yöneticileri fon büyüklüğü konusunda endişe duymazlar.

Başa dön tuşu