AK Parti’nin 50 Bin TL Hibe Desteğinde Son Durum Ne?

13.10.2021

AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) seçim öncesinde asgari ücretin artırılması ve gençlere hibe desteği başta olmak üzere birçok vaatte bulundu. AK Parti’ye zaferi getiren ekonomik vaatler olarak yorumlanan seçim vaatlerinin ne zaman gerçekleştirileceği herkesin aklındaki en önemli soru.

Özellikle benim de dikkatimi çeken ve takip ettiğim vaatlerden biri olan gençlere sağlanacak olan 50 bin liralık destekle ilgili.

Hatırlayalım, bu vaat neydi?

AK Parti’nin seçim beyannamesi açıklandığında beyannamede proje geliştiren, kendi işini kurmak isteyen gençlere 50 bin lira karşılıksız hibe desteği verileceği, bu paranın gerçekleştirilecek proje için yeterli olmaması durumdaysa 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilme imkanı sağlanacağını belirtilmişti. Şu anda partinin ilgili sayfasında da yazan açıklama bu şekilde.

Destekler hakkında ne biliyoruz?

Şu anda destekler hakkında tek bildiğimiz, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 1 Kasım 2015 AK Parti Seçim Beyannamesi toplantısına yer alan konuşmalarından ibaret. Açıklamayı ilgili videodan izleyebilirsiniz.

Genelde bize gelen ve sıkça sorulan sorular arasında bu desteğin KOSGEB hibe ve kredi desteği ile ilişkilendirildiğini görüyoruz fakat Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasından edinebileceğimiz çıkarımlara göre verilecek desteğin KOSGEB’in hibe kredi destekleriyle ilgisi olmadığı anlaşılıyor.

Benzer destekler farklı kurumlar tarafından verilirken bazı kriterlerle başvurular değerlendiriliyor oysa Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasından “ben iş kurmak istiyorum” diyen her gencin desteklerden yararlanabileceği sonucu çıkıyor ki, milyonlarca genci ve projelerin belirli kriterlerle değerlendirilmeyecek olmasını hesaba katarsak şahsen bu hiç de mümkün görünmüyor.  Bu sebeple konun bir an önce detaylandırılması, desteği bekleyen gençler için de büyük önem taşıyor.

Detaylandırılması gereken önemli konuların arasında; hangi projeler desteklenecek, projeler değerlendirilecek mi, desteklenecek projeler hangi kriterler altında değerlendirilecek ve bunun gibi pek çok soruya açıklık getirilmesi gerekiyor.

Şimdilik gençlere verilecek hibe ve kredi destekleriyle ilgili tüm bildiklerimiz bu kadar. Fakat, bu konu hakkında tüm gelişmeleri şahsen takip ediyor olacağımdan son durumla ilgili tüm gelişmeleri bu yazıyı güncelleyerek aktaracağım.

12 Aralık 2015 Güncelleme: Girişimcilere verilecek 50 bin TL hibe ve faizsiz kredi desteği başvuru şartları netleşti. Detaylı bilgiler için buraya tıklayın.

YORUMLAR

 1. Yıldız Ağbulak dedi ki:

  haber bekliyoruz bakın ben dinledim asgari ücret, gençlere internet açıklaması yaptılar 100 gün içinde gerçekleşecek bu vaatler ama hibe desteği hakkında bir şey duymadım yok niye böyle yapıyorlar? sizce herkese verirler mi destek?

 2. fırat dedi ki:

  Video uçmuş güncellemeniz mümkün mü? Birde merakla bekliyoruz. Başbakanın dediği gibi 3 ay sonra bakalım ne olacak.

 3. ekonomist.co dedi ki:

  Merhaba, açıklamaları takip ediyoruz fakat henüz bu konuda bir gelişme yok. Konuyla ilgili en ufak bir gelişmede yazımızı belirttiğimiz gibi güncelleyeceğiz.

  18.11.2015 Güncelleme: Ahmet Davutoğlu geçen gün yaptığı bir açıklama sırasında verilen seçim vaatlerinin en geç 3 ay içerisinde gerçekleştirilebileceğini belirtti.

  Gelişmeleri takip ediyoruz.

 4. yavuz koçak dedi ki:

  Bir sürü kayda değer projeye sahip genç var. Eğer bize bu iş kurabilmemiz için fırsat sağlarlarsa istihadam da artar. Herkes evine ekmek götürebilir. Asgari ücret 1.300 lira oldu diye üretimi yurtdışına götürmekle tehdit eden üreticilerinde yolu açık olsun bize geliyoruz çok şükür projelerimiz ülkemize de insanımıza da yeter… Gelişmeleri bekliyoruz

 5. ayaz yigitler dedi ki:

  3-4 gündür bakıyorum buraya ama yazıda güncelleme yok?! takip ediyorsunuz diye sayfayı kontrol ediyorum anladığım kadarıyla başka takip edenlerde var sayfayı ihmal etmezseniz sevinirim – ayaz yigitler

 6. İnanç Türkoğlu dedi ki:

  Başbakan konuşmasında “yani işimizi sağlam kazığa bağlıyoruz” dedi mi? dedi. Ötesini anlamam bekliyoruz hibe destek istiyoruz. En azından açıklama gelsin asgari ücret gibi hangi projeler yararlanacak kimlere destek verilecek. Sadece gençlere destek verilecek deniyor.

 7. faruk dedi ki:

  keşke herkese yardımcı olabilseler ama her projenin desteklenmeyeceğini bende düşünüyorum.

 8. Seda Uygan dedi ki:

  Asgari ücret Ocak 2015 de 1.300 TL olacak dediler. Sıra geldi en önemlisine AK Parti 50.000 TL hibe desteğini unutmadık ve bekliyoruz. Size güvenerek bu sayfayı takibe aldım güncellemeleri bekliyoruz barış bey.

 9. Berkay Çimen dedi ki:

  Bir an evvel meclisten geçecekse, geçmesini bekliyorum.. Her yerden bu haberi takip etmekteyim, henüz detaylı hiç bir açıklama mevcut değil.. Ayrıca, fikir ve iş konusu dışında, bir proje nasıl hazırlanır, kime hazırlatılır, hangi konular dahil olur bunların yanıtı mevcut değil.. İş kurmak isteyen bir genç, bunlardan haberdar edilmeli.. Proje hazırlama hususunda bilgisi olan varsa, bu yorum altına yanıtını bırakabilirse, çok müteşekkir olurum..

 10. ömer balın dedi ki:

  3 yıl boyunca sağlanacak gelir vergisi muafiyetinide unutmamak lazım. Oy vermedim ama vaat verildiyse yapılmalı. Rüya gibi gelsede bekliyoruz bakalım

 11. kemal kahya dedi ki:

  Umarım vazgeçmezler bende her projeye verilemeyeceğini daha doğrusu verilemeyeceğini düşünüyorum. Bekliyoruz gelişmeleri güncellemeyi unutmazsanız sevinirim..