Amerika’da şirket kurmak 500 dolara bakıyor

13.10.2021

Dijital ödeme alanında hizmet veren Stripe, Atlas adlı yeni hizmetini geçtiğimiz yıl duyurdu. Bu hizmet sayesinde Amerika’da şirket kurmak isteyen girişimcilerin 500 dolar gibi bir başlangıç tutarı ödeyerek şirket açabileceği belirtiliyor.

Peki, gerçekten böyle mi?

Dijital ödeme servisi Stripe, Atlas hizmeti ile ABD vatandaşı olunmasa dahi ABD’de banka hesabı açıp, vergi mükellefi olunmasına imkân sağlıyor. Atlas hizmetini satın alan girişimciler, ABD’nin Delaware eyaletinde Corporation olarak kurulu bir şirkete sahip oluyor. Şirket kurulum süreci ve gerekli belgelerin takibi Stripe tarafından yapılıyor.

Tabi her şey 500 dolara bitmiyor…

Stripe’ın Atlas hizmetinin bir takım olumsuz yanları da bulunuyor. Örneğin, Stripe Atlas sadece Corporation şirket kurulumu yapıyor ve şirketleri çifte vergilendirmeye tabi tutuyor. Ayrıca şirketten yabancı bir birey olarak ödeme alınmak istendiğinde stopaj vergisi ödenmesi gerekiyor. ABD’deki vergi sisteminin işleyişini anlamak isteyen girişimciler buradaki rehbere bakabilirler.

Buna ek olarak Stripe Atlas, şirket kuruluş sonrası ve vergi ödemeleri gibi sıkıntılı mevzularda partner firmalara yönlendirerek destek veriyor, ancak kurulum sonrası destek, kuruluş sonrası onay işlemleri, ITIN numarası, adres hizmeti için ekstra ödemeler talep ediyor ve şirket açmak haliyle 500 dolara bitmiyor. Ortalama bir şirketin tam olarak işler hale gelmesi için girişimcilerin ekstra 2000 dolara yakın bir para harcaması gerekiyor.

Daha avantajlı diğer alternatifler…

Amerika’da şirket kurmak isteyen girişimciler için çok daha avantajlı farklı alternatifler de söz konusu.

Amerika’nın Delaware Eyaletinde lisanslı bir şekilde faaliyet gösteren ve fiziksel olarak Delaware’de bulunan Amerikadasirket.com, girişimcilerin ihtiyaçları doğrultusunda 275 dolardan başlayan fiyatlarla Amerika’da şirket kurulumu yapıyor. Şirket kurulum sonrası Amerika’da depo hizmeti, vergi beyanı hizmeti ve E-2 yatırımcı vizesi almanıza yardımcı oluyor.

Kuruluş sürecinde, kuruluş sonrasında ve vergi gibi önemli konularda destek de sağlayan Amerikadasirket.com şu anda Türkiye’de 200’den fazla firma ile çalışıyor ve hemen hemen günde 20 saat Türkiye ve ABD ekibi ile aktif e-posta ve telefon ile destek sağlıyor. Bu açıdan ABD’de şirket kurmak isteyen girişimcilerin Amerikadasirket.com’un hizmetlerine göz atmasını tavsiye edebiliriz.

YORUMLAR

 1. Ahmet Koc dedi ki:

  Amerika’da bir şirket kurarak çalışma veya oturum izni alabilir miyiz şirket sermayesi yatırım miktarı zorunluluğu var mı?

 2. Dundar dedi ki:

  Şu anda florida bulunuyorum bende dalewera da şirket kurmak istiyorum LLC mi yoksa INC mi kurmalıyım bu islemleri kendim yapabilirmiyim acaba tekne alacağım için şirket kurmak zorundayım bu konuda bilgisi olan var mı acaba selamlar.

 3. visamerika dedi ki:

  ABD yatırımı ve Yatırımcı vizeleri hakkında detaylı ve anlaşılır bir makale. Teşekkürler.

 4. Abbas Kaan Alioglu dedi ki:

  Açıçkası bize 300 dolara şirket kurulumu ve banka hesabı açabilirsiniz dediler ve bunla ilgili de dropshipping eğitimi aldık. Sonrasında şirketi usformation ile ekim nazim kaya üzerinden kurduk, sonra kimse hiç bir şey bilmiyor ve usformation destek vermiyor. Şu an şirketi kapatmak istiyoruz 800 dolar isteniyor.

 5. Can Tavukcu dedi ki:

  Bu yazi icin tesekkur ederiz, yazi sonrasi vergi durumlarini da arastirarak bir danismanlik firmasi ile birlikte LLC sirket kuruluma karar verdik. Bu surecte Fatih bey’e cok tesekkur ederiz.